śluz w kupce niemowlaka
fot. Adobe Stock

Śluz w kupce niemowlaka: jak wygląda i co oznacza? Czy biały śluz i nitki śluzu są groźne?

Śluz w kupce niemowlaka zdarza się dość często i nie zawsze jest powodem do niepokoju. Co oznacza ślub w kupce niemowlaka? Może on być objawem alergii pokarmowej albo infekcji rotawirusowej. Czasami śluz w kupce oznacza zatrucie pokarmowe i wymaga leczenia. Sprawdź, jak wygląda śluz w kupce niemowlaka i kiedy należy skontaktować się ze specjalistą.
Agnieszka Majchrzak
śluz w kupce niemowlaka
fot. Adobe Stock
Śluz w kupce niemowlaka często budzi niepokój rodziców, zwłaszcza że wygląd kupy dziecka może wiele powiedzieć o stanie jego zdrowia. Śluz w kupce może oznaczać, że doszło do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jednak o tym, czy śluz w kupce jest groźny, decydują także inne czynniki. Ważne, jak wygląda śluz w kupce niemowlaka, i czy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak ból brzuszka czy gorączka.

Śluz w kupce niemowlaka:

Jak wygląda śluz w kupce niemowlaka?

Śluz w kupce niemowlaka zazwyczaj jest niewidoczny i pojawia się w niewielkiej ilości. Łatwo więc go przeoczyć. Nie wpadaj jednak w panikę od razu, gdy go zauważysz, bo śluz w sposób naturalny występuje w jelicie grubym. Jego zadaniem jest przesuwanie treści jelitowej oraz ochrona ścian żołądka i jelit przed działaniem kwasów i enzymów.

Czasem jednak pojawia się dużo śluzu w kupce niemowlaka. Wtedy łatwo go dostrzec. Rodzice obserwują też biały śluz w kupce lub białawe czy żółtawe nitki śluzu przypominające katar. Często są one widoczne w przypadku problemów z wypróżnianiem.

Co oznacza śluz w kupce niemowlaka?

Dużo śluzu w kupce niemowlaka to objaw, który powinien wzmóc czujność rodziców. Zwiększona i utrzymująca się obecność śluzu w kupce dziecka oznacza, że maluch może zmagać się z problemami układu pokarmowego.

Przyczyną śluzu w stolcu dziecka może być:
Uwaga, zgodnie z najnowszym schematem żywienia niemowląt w przypadku alergii pokarmowej na mleko krowie nie zaleca się podawania niemodyfikowanego mleka koziego jako głównego posiłku u niemowląt poniżej 12. miesiąca życia. Powodem jest bardzo duże stężenie soli mineralnych 4-5-krotnie przekraczające poziom tych minerałów w pokarmie kobiecym oraz mało kwasu foliowego i witamin (zwłaszcza witaminy B12). Z kolei modyfikowane mleko kozie jest bezpieczne i polecane dla niemowląt.

Jeżeli śluz w kupie niemowlaka zdarza się bardzo rzadko, przyczyną jego obecności może być rozszerzanie diety dziecka.
Ważne! Śluz w kupce niemowlaka może być objawem zakażenia rotawirusami. W takim przypadku stolec dziecka jest rozrzedzony, może być zielonkawy i brzydko pachnieć. Taki stan wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, gdyż infekcja rotawirusowa u niemowląt bardzo szybko prowadzi do odwodnienia dziecka.

Śluz w kupce niemowlaka – badania

Idź z dzieckiem do lekarza, jeżeli śluz w kupce utrzymuje się przez dłuższy czas. To tym bardziej niepokojąca sytuacja, jeśli śluzowi w kupce towarzyszą następujące objawy:
Po zebraniu wywiadu lekarskiego pediatra może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań, takich jak:

Leczenie śluzu w kupce niemowlaka

W zależności od przyczyny obecności śluzu w stolcu dziecka lekarz zleci odpowiednie leczenie.

W przypadku alergii pokarmowej konieczne jest wyeliminowanie uczulającego produktu z diety dziecka. Niestety ustalenie dokładnej przyczyny uczulenia wymaga czasu. Trzeba zastosować dietę eliminacyjną, czyli wykluczyć z jadłospisu dziecka konkretny produkt i sprawdzić, czy dzięki temu objawy alergii mijają.
Jeżeli śluz pojawia się w kupce niemowlaka karmionego piersią, dietę eliminacyjną trzeba zastosować u jego mamy. W przypadku dziecka karmionego mlekiem kodyfikowanym konieczne może stać się przejście na hipoalergiczną mieszankę mleczną.
W przypadku biegunki rotawirusowej trzeba dziecku podawać dużo płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Pediatra zdecyduje, czy konieczne będzie leczenie dziecka w szpitalu.

Jeżeli przyczyną obecności śluzu w kupie dziecka jest bakteryjna infekcja układu pokarmowego, leczenie może polegać na podaniu antybiotyku.

Śluz w kupce niemowlaka: powikłania

Śluz w kupce dziecka to nie jest błahy problem – nie można go bagatelizować i zwlekać z pójściem do lekarza. Utrzymujący się śluz w kupie niemowlaka może spowodować powikłania w postaci:
  • pogłębienia się alergii pokarmowej i atopowego zapalenia skóry – może dojść do tzw. marszu alergicznego, w wyniku którego u dziecka pojawi się także astma i/lub alergia wziewna np. na pyłki roślin,
  • zaburzeń układu trawiennego.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy