śluz w kupce dziecka
fot. Adobe Stock

Śluz w kupce dziecka – jego przyczyną może być alergia lub infekcja rotawirusowa

Śluz w kupce dziecka zdarza się każdemu maluchowi i nie od razu jest powodem do niepokoju. Może być objawem alergii pokarmowej, infekcji rotawirusowej lub zatrucia pokarmowego. Wymaga wówczas leczenia. Jeżeli śluzowi w kupce dziecka towarzyszy gorączka i ból brzuszka trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Agnieszka Majchrzak
śluz w kupce dziecka
fot. Adobe Stock
Wygląd kupy dziecka wiele może powiedzieć o stanie jego zdrowia. Śluz w kupce dziecka może być sygnałem, że doszło do nieprawidłowości w funkcjonowaniu jego układu pokarmowego. Jednak o tym na, ile jest to poważny stan, decydują także inne czynniki, np. czy śluzowi w kupie dziecka towarzyszą inne dolegliwości i jak długo utrzymuje się ten stan.

Śluz w kupie dziecka:

Objawy śluzu w kupce dziecka

Śluz w sposób naturalny występuje w jelicie grubym. Jego zadaniem jest przesuwanie treści jelitowej oraz ochrona ścian żołądka i jelit przed działaniem kwasów i enzymów. Zazwyczaj jest on niewidoczny i występuje w kupie w niewielkiej ilości.

Zwiększona ilość śluzu w stolcu dziecka, występująca raz na jakiś czas w postaci białawych lub żółtawych smużek przypominających katar, nie musi świadczyć o nieprawidłowości. Może być wynikiem np. biegunki lub zaparcia i występuje w przypadku problemów z wypróżnianiem.

Jeżeli jednak śluz w kupie dziecka utrzymuje się dłuższy czas, taki stan zdrowia dziecka wymaga wyjaśnienia. Zwłaszcza jeżeli towarzyszą mu następujące objawy:
Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, żeby zdiagnozować przyczyny dolegliwości.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Przyczyny śluzu w kupie dziecka

Zwiększona i utrzymująca się obecność śluzu w kupce dziecka, jest sygnałem, że maluch może zmagać się z problemami układu pokarmowego.

Przyczyną śluzu w stolcu dziecka może być:
Jeżeli śluz w kupie dziecka zdarza się bardzo rzadko, przyczyną jego obecności może być rozszerzanie diety dziecka.
Śluz w kupce niemowlaka może być sygnałem zakażenia rotawirusami. W takim przypadku stolec dziecka jest rozrzedzony, może być zielonkawy i brzydko pachnieć. Wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, gdyż infekcja rotawirusowa u niemowląt bardzo szybko prowadzi do odwodnienia dziecka.

Śluz w kupie dziecka – diagnoza

Po zebraniu wywiadu lekarskiego pediatra może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań:

Leczenie śluzu w kupce dziecka

W zależności od przyczyny obecności śluzu w stolcu dziecka lekarz zleci odpowiednie leczenie.

W przypadku alergii pokarmowej konieczne staje się wyeliminowanie uczulającego produktu z diety dziecka. Niestety ustalenie dokładnej przyczyny uczulenia wymaga czasu, gdyż trzeba zastosować dietę eliminacyjną, czyli wykluczyć z jadłospisu dziecka konkretny produkt i sprawdzić, czy dzięki temu alergia przechodzi.

Jeżeli u dziecka karmionego naturalnie występuje śluz w kupce, dietę eliminacyjną trzeba zastosować u jego mamy. W przypadku dziecka karmionego mlekiem kodyfikowanym konieczne może stać się przejście na hipoalergiczną mieszankę mleczną.

W przypadku biegunki rotawirusowej trzeba dziecku podawać dużo płynów, aby nie doszło do jego odwodnienia. Pediatra zdecyduje, czy konieczne będzie leczenie dziecka w szpitalu.

Jeżeli przyczyną obecności śluzu w kupie dziecka jest bakteryjna infekcja układu pokarmowego, leczenie może polegać na podaniu antybiotyku.

Powikłania po śluzie w kupce dziecka

Problemu śluzu w kupce dziecka nie można bagatelizować i zwlekać z pójściem do lekarza. Utrzymujący się śluz w kupie dziecka może spowodować powikłania w postaci:
  • pogłębienia się alergii pokarmowej i atopowego zapalenia skóry – może dojść do tzw. marszu alergicznego, w wyniku którego u dziecka pojawi się także astma i/lub alergia wziewna np. na pyłki roślin,
  • zaburzeń układu trawiennego.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy