GIS ostrzega przed ospa party
fot. Adobe Stock

Niebezpieczna moda wśród rodziców - służby sanitarne ostrzegają

Część rodziców wpadło na pomysł, jak uodpornić dziecko przeciw chorobie zakaźnej nie robiąc jednak szczepienia. To igranie ze zdrowiem dziecka - alarmują służby.
Agnieszka Majchrzak
GIS ostrzega przed ospa party
fot. Adobe Stock
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w związku z pojawiającą się wśród niektórych rodziców modą na robienie spotkań dzieci chorych na chorobę zakaźną ze zdrowymi maluchami i celowym ich zarażaniu. Jest to nieodpowiedzialne igranie ze zdrowiem dziecka.

Idziemy na „ospa party"

Chodzi o „ospa party" lub „odra party" organizowane przez niektórych rodziców. Uważają, że w ten sposób dziecko łagodniej przechoruje chorobę zakaźną i w ten sposób zabezpieczą je przed zachorowaniem w późniejszym wieku.

Nic z tego. GIS przestrzega, że udział w „ospa party" lub „odra party" to nieprzewidywalne ryzyko dla dziecka. Grozi też powikłaniami chorób zakaźnych. Służby przypominają, że jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem profilaktyki jest szczepienie.

„Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny" - przestrzega Inspektorat.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Nie rób tego: wirusy ospy i odry są nieprzewidywalne!

GIS podkreśla, że wirusy ospy wietrznej i odry są drobnoustrojami nieprzewidywalnymi. Mogą powodować poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym powikłania skutkujące koniecznością leczenia w szpitalu, a nawet śmiercią. Ospę wietrzną wywołuje wirus, który jest również przyczyną półpaśca.

Uważaj na ospę

Ospa jest bardzo zaraźliwa i szerzy się drogą kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni i pośredni (dotykanie skażonych przedmiotów). Jej objawami są:
 • wysypka,
 • swędzenie,
 • brak apetytu,
 • ból głowy,
 • osłabienie,
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • powiększenie węzłów chłonnych.

Nieleczona ospa może wywołać powikłania: wirusowe ospowe zapalenie płuc, bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie serca.

Odra - coraz groźniejsza choroba zakaźna

Drastyczny wzrost zachorowań na odrę to problem, z którym borykają się zarówno państwa europejskie, jak i Stany Zjednoczone. Także w naszym kraju z roku na rok skala zachorowań na odrę budzi coraz większe zaniepokojenie służb medycznych i sanitarnych.

Odrę wywołuje wirus szerzący się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z osobą chorą i pośredni (dotykanie skażonych przedmiotów). Jest bardzo zaraźliwy i wywołuje:
 • plamisto-grudkową wysypkę,
 • swędzenie,
 • kaszel,
 • katar,
 • zapalenie spojówek,
 • gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza.

Powikłania po odrze są częste i są to: zapalenie ucha środkowego, ciężkie wirusowe zapalenie płuc, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Najniebezpieczniejszym powikłaniem choroby jest zapalenie mózgu. Może ono wystąpić po kilku latach od zakażenia i skończyć się zgonem.

Dlatego GIS apeluje do rodziców, aby w żaden sposób nie narażali dzieci na ryzyko zakażenia chorobami poprzez udział w „ospa party" lub „odra party". Jedynie szczepienia przeciw ospie i odrze są gwarancją ich zdrowia.

Zaszczepiliście swoje dzieci przeciw ospie i odrze? Napiszcie w komentarzach!

Źródło: rynekzdrowia.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy