Zmysł smaku u dziecka
fot. Fotolia

4,5 tys. kubków na języku! Zobacz, jak rozwija się zmysł smaku u dziecka

Czy wiesz, że słodki smak w ustach zmniejsza odczuwanie bólu u dziecka? Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o zmyśle smaku.
Sylwia Niemczyk
Zmysł smaku u dziecka
fot. Fotolia
Pierwsze kubki smakowe powstają na języku już 8-tygodniowego płodu. Dziecko jeszcze przed narodzinami umie rozpoznawać smaki: naukowcy zaobserwowali, że jeśli wody płodowe matki były słodsze (np. po wstrzyknięciu do macicy sacharyny), dziecko piło je chętniej i więcej. Dzięki diecie przyszłej mamy skład (a co za tym idzie: smak) wód płodowych wciąż się zmienia, dzięki czemu zmysł smaku rozwija się na długo przed narodzinami malucha!

Smak pomaga dziecku się uspokoić

Po narodzinach nadal smak jest jednym z lepiej rozwiniętych zmysłów: zdolnym wpływać na zachowanie i samopoczucie dziecka. Naukowcy zaobserwowali, że kiedy niemowlę je coś, co mu smakuje, poprawia się jego koordynacja ruchów, serce zaczyna wolniej bić (to dowód odprężenia!) a nawet zmniejsza się poziom odczuwanego bólu. To dlatego wielu lekarzy zaleca podanie dziecku czegoś słodkiego przed szczepieniem albo zabiegiem medycznym: to naturalny środek znieczulający. 
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Słodki, słony, kwaśny... Jakie smaki czujemy?

Noworodek poza słodkim smakiem, rozpoznaje jeszcze dwa inne smaki: kwaśny i gorzki. Dopiero kiedy dziecko skończy 4 miesiące, doceni słony smak (i polubi go). Jednak jeszcze przez wiele lat będzie preferował słodkości. Na to upodobanie do słodyczy dieta dziecka nie ma zresztą żadnego wpływu – tak zaprogramowała nas natura. Badania wykazały, że słodycze i cukier pobudzają mózg do produkcji endorfin, substancji wywołujących poczucie szczęścia. 

Poza podstawową czwórką: słodkim, słonym kwaśnym i gorzkim, odczuwamy jeszcze jeden, a nawet wg niektórych naukowców dwa inne smaki. Piątym smakiem będzie umami (po japońsku znaczy: pyszne), czyli smak glutaminy: aminokwasu zawartego w glutaminanie sodu. To właśnie dzięki temu smakowi dzieci uwielbiają keczup, a dorośli... kawior. Co prawda my, Europejczycy, nie mamy tak wyczulonego na umami języka, ale już Azjaci świetnie wyczują, czy zupa jest umami, czy nie. 

Szóstym smakiem wg niektórych badaczy będzie smak tłuszczowy. Odkrycie go to rewolucja z ostatnich lat, która zdaniem badaczy może pomóc w walce z epidemią otyłości (syntetyczne dodawanie go do niskokalorycznych potraw, może pomóc osobom otyłym zmienić dietę na zdrowszą). 

Uwaga, smak można zepsuć!

Kilkulatek ma na języku ok. 4,5 tys. kubków smakowych, z których każdy jest w stanie rozpoznać wszystkie podstawowe smaki. Niestety, tę wrażliwość smakową stosunkowo łatwo popsuć. Jeżeli dziecko będzie jadło za dużo wysoko przetworzonych produktów, zbyt dużo słodyczy i soli, a jego dieta będzie monotonna - jego kubki smakowe zaczną słabiej reagować na smaki. Mózg dziecka, który lubi wyraźne bodźce, będzie wtedy wołał: "Poproszę jeszcze!" i maluch będzie solił albo słodził więcej i więcej. Ratunkiem w takiej sytuacji jest zmiana diety. Naukowcy są pewni: już kilkutygodniowa dieta bogata w warzywa i owoce "oczyszcza" kubki smakowe i na nowo wyostrza zmysł smaku. 

Preferencje smakowe to świętość

Każdy z nas już od pierwszych dni życia ma swoje preferencje smakowe. Ma je także nasze dziecko i musimy to uszanować. Jeżeli krzywi się na sam widok fasolki czy kalafiora, nie wmuszaj ich w niego. Jasne, proponuj, zachęcaj, podawaj pod innymi postaciami, ale licz się ze zdaniem dziecka. Co ciekawe, na preferencje smakowe dziecka ogromny wpływ ma dieta jego mamy. Znana psycholożka, Julie Mennelli, na początku XXI w. przeprowadziła badania, które wykazały, że dzieci, których mamy piły w ciąży dużo soku marchewkowego, o wiele łatwiej akceptują smak marchewki w okresie rozszerzania diety. Okazało się, że maluchy przyzwyczaiły się do niego jeszcze przed narodzinami, pijąc wody płodowe, do których przenikał delikatny marchewkowy aromat. 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy