dzieci, kleszcze
fot. Adobe Stock

Kleszcze przyciąga rzecz, którą zawsze mamy przy sobie! Lepiej zostawić ją w domu!

Do lasu ubierz dziecko w długie spodnie, zakryte buty i uwaga – nie dawaj mu komórki! Smartfony mogą przyciągać kleszcze, zwłaszcza te, które przenoszą boreliozę. Jak się chronić?
Magdalena Drab
dzieci, kleszcze
fot. Adobe Stock
Inwazja kleszczy już trwa, a co gorsza w tym roku może być ich wyjątkowo dużo w lasach, parkach, na łąkach, a nawet w przyosiedlowej roślinności. Ale wyniki badań naukowców z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego każą być jeszcze bardziej ostrożnym niż zwykle. Okazuje się bowiem, że kleszcze lubią smartfony i bardzo chętnie kierują się w kierunku pola elektromagnetycznego, jakie emitują komórki. To oznacza, że osoby z telefonem stają się łatwiejszym celem dla kleszczy i są jeszcze bardziej narażone na zarażenie groźną boreliozą.

Smartfony przyciągają kleszcze?

Kleszcze są prawdopodobnie przyciągane przez pole elektromagnetyczne wytwarzane przez smartfony i inne urządzenia mobilne – to zaskakujący wniosek polsko-słowackich naukowców, a wśród nich m.in. lekarzy weterynarii, biologów i inżynierów z poznańskiego Uniwersytetu. Badania wykazały, że promieniowanie elektromagnetyczne ma bezpośredni wpływ na wzrost liczby kleszczy. Dlaczego? Możliwe, że odpowiada za to ten sam mechanizm, który pozwala kleszczom lokalizować żywe organizmy. Kiedy kleszcz wyczuwa pole magnetyczne człowieka albo zwierzęcia, kieruje się w jego stronę. Sztuczne pole elektromagnetyczne z różnych urządzeń działa na nie jeszcze silniej. 

Co więcej, aby przyciągnąć kleszcza, wystarczy promieniowanie o częstotliwości 900 MZh, czyli takie, jakie emitują telefony komórkowe. Niepokojące jest również to, że zgodnie z obserwacjami naukowców na promieniowanie smartfonów wrażliwsze są kleszcze pospolite zakażone bakteriami Borrelia, czyli roznoszące boreliozę, oraz bakteriami z rodzaju Rickettsia, które wywołują m.in. tyfus plamisty.
Redakcja poleca: Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze?
Podejrzewasz, że ciebie lub dziecko ugryzł kleszcz? Nie wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, znaleziony na ciele od razu albo np. po 24 godzinach? Pokazujemy go z bliska. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać po spacerze. Zobacz, dlaczego warto jak najszybciej usunąć kleszcza oraz jakie choroby może przenosić.

Jak ochronić się przed kleszczami?

Pamiętaj, że kleszcze najczęściej można znaleźć w trawie, na wysokości ok. pół metra, zwykle dużo jest ich też na obrzeżach lasów, na polanach i nadrzecznych łąkach. Podstawową zasadą bezpieczeństwa na takich terenach jest odpowiednie ubranie – takie, które zasłania nogi, ramiona i stopy oraz głowę (choć rzadko się zdarza, by kleszcze atakowały, spadając z drzew). Koniecznie stosuj też preparaty ochronne na kleszcze, ale tylko takie bezpieczne dla dzieci.

Po każdym pobycie w lesie czy na łące trzeba dokładnie obejrzeć ciało dziecka, sprawdzając, czy nie wbił się w nie kleszcz – poza typowymi miejscami, jak pachy, wewnętrzna strona ud czy pępek, obejrzyj też skórę między palcami rąk i nóg, narządy płciowe, wewnętrzną stronę ust.  
Ważne! Przed odkleszczowym zapaleniem mózgu najskuteczniej chroni szczepienie. Można szczepić już dzieci od 2. roku życia.
Źródło: forumakademickie.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy