fot. Fotolia.pl

Śmierć dziecka na zjeżdżalni. Zobacz, jak uczyć malucha zasad bezpieczeństwa

Chłopiec bawiąc się na zjeżdżalni niefortunnie owinął szyję sznurkiem. Pomimo, że rodzice byli tuż obok, dziecka nie udało się uratować. Zobacz, jak uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa w ogrodzie i na placu zabaw.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Do tego tragicznego zdarzenia doszło w niewielkiej miejscowości koło Pilzna (woj. podkarpackie). Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 4-letni chłopiec bawił się na podwórku swojego domu. Zjeżdżał ze zjeżdżalni, do której był przywiązany służący do wspinaczki sznurek.
Rodzice dziecka byli tuż obok. W pewnym momencie zorientowali się, że chłopiec nieszczęśliwie owinął się sznurem i stracił przytomność. Karetką został przewieziony do szpitala w Tarnowie, ale nie udało się go uratować.
Źródło: tvp.info

Koniecznie przeczytaj!  Kurs pierwszej pomocy – czy umiesz ratować dziecko.
 

Dlatego warto przypomnieć:
 

Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Na placu zabaw nie spuszczaj z dziecka oka

Wypadek to tylko kilka sekund twojej nieuwagi. Dlatego bądź czujna i dbaj o bezpieczeństwo dziecka.
Jeśli dziecko spokojnie bawi się w piaskownicy, nie musisz wciąż stać nad nim, ale też nie odpływaj myślami zbyt daleko, bo malec może w każdej chwili porzucić wiaderko i wybrać się na spacer. Ty bardziej zgubne bywa to w przydomowym ogródku, gdy korci cię, by zająć się roślinami, czy posprzątać w ogrodzie. Rób to, ale zerkaj często na malucha. Miej go w polu widzenia, nie odhzodź do schowka po konewkę.  A jeśli maluch korzysta z urządzeń takich jak huśtawka czy drabinka, bądź na tyle blisko, by w razie potrzeby je złapać.

 

Nie licz na instynkt samozachowawczy dziecka

Kilkulatek  jest  za mały,  by zdawać sobie sprawę z tego, na co się naraża, wkładając do ust kawałek szkła lub wtykając palce w zawias furtki.

Czytaj także: 10 rad, by dziecko było bezpieczne na podwórku
 

Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa

Nawet bardzo małe dziecko musi wiedzieć, że wszystko, co się robi, trzeba robić z głową i ostrożnie. Powinno wiedzieć, że nie wolno:

  1.  wbiegać na jezdnię, ścieżkę rowerową (zderzenie z pędzącym rowerem może mieć opłakane skutki) lub parking (kierowca wyjeżdżającego tyłem z parkingu auta nie ma szans, by dostrzec ukrytego za pojazdem maluszka!).
  2. podchodzić do huśtawki, z której ktoś korzysta, zjeżdżać ze zjeżdżalni, jeśli ktoś na niej jest, zjeżdżać głową w dół, przepychać się na podeście
  3. biegać z patykiem ani wywijać nim, pędzić na oślep
  4. brać do rąk i ust to, co się znajdzie, zjadać roślin, listków, kwiatków
  5. zaczepiać obcych psów.

    Zobacz, więcej dlaczego warto uczyć dziecko zasad bezpieczeństwa i jakich
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy