GRY

Czy mówić dziecku o śmierci?

Dla małych dzieci pojęcie śmierci właściwie nie istnieje lub jest bardzo mgliste. Co zatem zrobić, jeśli ktoś z rodziny umiera? Powiedzieć o tym dziecku czy zrobić z tego tajemnicę? Odpowiada pedagog Agnieszka Galica.

Konsultacja: Agnieszka Galica, pedagog
rozmowa z dzieckiem, trudne rozmowy
fot. Fotolia
Niedawno zmarła nasza ukochana ciocia. Nie mówiliśmy tego synkowi, który ma prawie cztery lata. Nie zabraliśmy go też na pogrzeb. Krzyś czasem ją wspomina i pyta, kiedy przyjdzie. Czy możemy mu powiedzieć, że ciocia poszła do nieba? Jola z Mławy

Dla małych dzieci pojęcie śmierci właściwie nie istnieje lub jest bardzo mgliste, więc nie musisz się martwić, że dziecko przeżyje szok – jego reakcja nie będzie tak silna jak u dorosłego.

Nie rób tajemnicy z śmierci

Czasem nie mówimy dziecku o smutnych zdarzeniach, bo sami chcemy ochronić się przed smutkiem. Istotne jednak jest, by nie robić z śmierci tajemnicy, bo i tak Krzyś o tym się kiedyś dowie, a wtedy poczuje się oszukany.
Redakcja poleca: Rozmowy z dzieckiem o śmierci - film
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Czy małe dziecko może zrozumieć dlaczego już nie zobaczy kochanej babci?

Wyjaśnij krótko, co dzieje się po śmierci

Jeśli są Państwo osobami wierzącymi, to takie stwierdzenie jak „ciocia nie żyje i poszła do nieba” jest na miejscu i w zupełności wystarczy dziecku. Oczywiście mogą pojawić się wtedy pytania, co ciocia będzie w tym niebie robiła, dlaczego tam poszła, ale odpowiedź zależy już od Państwa przekonań i dociekliwości Krzysia.

Czytaj więcej: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci
Agnieszka Galica
Konsultacja: Agnieszka Galica, pedagog

Terapeuta rodzinny i małżeński. Kieruje Pracownią Konsultacyjną "Na Uboczu" Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorka popularnych bajek i piosenek dla dzieci oraz programów telewizyjnych.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dzień Ojca! Dobry tata czyli... jaki?

Znani ojcowie na Dzień Taty!