nowa niebezpieczna zabawa w sieci – Straszny Goofy
fot. Adobe Stock

Śmiertelne niebezpieczeństwo dla dzieci w sieci!

Policja i specjaliści ostrzegają: „Straszny Goofy’’ tylko czeka, aż twoje dziecko przyjmie jego zaproszenie do znajomych. Potem zaczyna się okrutna gra, której konsekwencją mogą być problemy psychiczne, okaleczenie, a nawet śmierć dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
nowa niebezpieczna zabawa w sieci – Straszny Goofy
fot. Adobe Stock
To nie pierwszy raz, kiedy w internecie pojawia się realne zagrożenie dla dzieci. Tym razem przybrało postać „Strasznego Goofy'ego’’. Profil podpisany jest fikcyjnym nazwiskiem Jonathan Galindo. Zdjęcie pokazuje człowieka ucharakteryzowanego na postać Disney'a. Jednak nie ma z nią nic wspólnego – przypomina raczej jednego z tych przerażających klaunów z horrorów, a jego postępowanie jest dalekie od zachowania sympatycznego i dobrodusznego kumpla myszki Micky.

Aplikacje, w których Straszny Goofy czyha na ofiary

Niemiecka policja ostrzega przed postacią pojawiającą się przede wszystkim na WhatsApp, Instagramie i modnym ostatnio TikToku, ale nie tylko. Nagabuje głównie dzieci i nastolatków. Zaprasza ich do znajomych, a gdy przyjmą jego zaproszenie, wysyła im zadania, które mają sprawdzić ich odwagę. Początkowo wyzwania są dość niewinne, ale z czasem stają się coraz trudniejsze i bardziej ryzykowne.

Straszny Goofy Jonathan Galindo
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Historia lubi się powtarzać

To nie pierwszy raz, gdy tego typu niebezpieczne „zabawy’’ pojawiają się w sieci. Parę lat temu było głośno o przerażającej laleczce Momo, które przypisywano spowodowanie śmierci dzieci w Wielkiej Brytanii i Kolumbii. Później pojawił się Niebieski Wieloryb, wyzwanie, w którym dzieci miały do wykonania 50 zadań. Tu także zaczynało się niewinnie, później ofiary były namawiane do samookaleczeń, a ostatnim, pięćdziesiątym zadaniem było samobójstwo. W „zabawę’’ dały się wciągnąć tysiące dzieci, nie wiadomo, ile z nich popełniło samobójstwo.

Spraw, by twoje dziecko było bezpieczne

Specjaliści radzą, aby porozmawiać z dziećmi i ostrzec je przed nowym niebezpieczeństwem. Dlatego koniecznie przypomnij dziecku o zasadach bezpieczeństwa w sieci oraz:
  • monitoruj działania dziecka w internecie,
  • jeśli pociecha dostanie zaproszenie do znajomych od „Strasznego Goofy'iego’’, usuńcie je,
  • jeżeli zaproszenie już zostało przyjęte, zablokujcie wyświetlanie wiadomości od profilu Jonathan Galindo,
  • porozmawiaj z córką czy synem o zagrożeniach, jakie niesie przyjmowanie do znajomych obcych osób,
  • wyjaśnij dziecku, na czym polega ryzyko zabaw w realizację wyzwań i co powinno wzbudzić ich czujność.

Internet to całkiem niezłe źródło informacji i rozrywki. Jednak jak widać kolejny raz, jest też polem do działania dla szaleńców i psychopatów. To do nas, rodziców, należy obowiązek chronienia dzieci przed niebezpieczeństwami tam czyhającymi.

Źródło: Polizei Brandenburg

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy