GRY

Śmieszne miny, niegrzeczne wierszyki i inne zabawy logopedyczne na lato

Lato to świetna okazja, by popracować z dzieckiem nad prawidłową wymową. Mamy teraz więcej czasu, a gimnastykowanie buzi i języka to fajna zabawa!

Dzieci nie lubią żmudnych ćwiczeń i nie rozumieją jeszcze, że są rzeczy, które trzeba robić dla własnego dobra. Na szczęście praca nad prawidłową wymową (a więc i nad prawidłowym oddechem oraz usprawnianiem języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy) wcale nie musi być nudna.

Przedstawione poniżej zabawy logopedyczne  wyglądają kompletnie niepoważnie, ale to dobry trening usprawniający narządy artykulacyjne. Ułatwiają dziecku opanowanie prawidłowej wymowy głosek, poprawiają wyrazistość i płynność wypowiedzi. A wszystko to dzieje się przy okazji świetnej zabawy!

Przeczytaj także: Rozwój mowy dziecka - tabela

Co robić, by maluch to polubił zabawy logopedyczne?

  • Nie mów: „A teraz pora na ćwiczenia”
To zniechęca (zwłaszcza w czasie wakacji), bo przywodzi na myśl krew, pot i łzy. Maluch nie powinien wiedzieć, że właśnie ciężko pracuje, bo i po co? Nie musicie siadać przy stole. Bawcie się w różnych miejscach i przy różnych okazjach (nawet na plaży czy łące). Im więcej będzie przy tym śmiechu i wygłupów, tym lepiej!
  • Korzystaj z fajnych "pomocy naukowych"
Kolorowe piórka, baloniki, ping pongi, aparacik do puszczania baniek mydlanych, gwizdek... Czy jest na świecie maluch, który ich nie lubi?
Wykorzystuj je do ćwiczeń. Zapędź do roboty także ukochane zabawki swojej pociechy. Lalki i autka mogą na przykład ze sobą rozmawiać.
  • Skuś dziecko smakołykami
Do ćwiczeń logopedycznych świetnie nadają się również lody, miód, krem czekoladowy, płatki śniadaniowe czy lizaki.
Bawcie się w oblizywanie ust wysmarowanych np. nutellą, lizanie lodów lub lizaka, zlizywanie z talerzyka resztek pysznego sosu waniliowego itd.
Zaproponuj dziecku jedzenie bez pomocy rąk: rozsyp na talerzyku drobne smakołyki (np. kulki czekoladowe) i poproś by zebrało je wargami. Może je przenosić w inne miejsce, albo po prostu zjeść. Świetne jest także picie przez słomkę i robienie przy jej pomocy burzy w szklance wody.

Przeczytaj  także: 6 gadżetów, które przydają się rodzicom małego dziecka, choć wcale na to nie wyglądają
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Jakie zabawy logopedyczne warto zaproponować dziecku latem?

  • ZOO
Niech malec ryczy jak lew, ziewa jak niedźwiedź, żuje jak krówka, parska jak koń, oblizuje się jak najedzony kot i szczerzy zęby jak wilk.
  • Straż pożarna i nie tylko
Zachęć dziecko, by udawało karetkę lub straż pożarną: niech woła „eeeooo”, „iiiuuu” i „eeeuuu”.
  • Warsztat samochodowy
Bawcie się także w wycieraczkę samochodową (trzeba rytmicznie oblizywać górną wargę od kącika do kącika ust).
  • Dmuchanie
Ostudźcie dmuchaniem zbyt ciepłą kaszkę, spróbujcie nadmuchać balonik (może być ciężko!), zdmuchnijcie świeczkę. Wprawcie w ruch wiatraczek, popchnijcie oddechem papierową łódeczkę w misce, wyślijcie w podróż nasionka dmuchawca, spróbujcie skłonić ping pongi, by potoczyły się w wybranym przez was kierunku (możecie nawet urządzić im wyścigi!).
Dmuchajcie także nosem, np. na lusterko. Jeśli zaparuje, to znaczy że poszło wam doskonale!
  • Wąchanie
Wąchajcie wszystko, do czego warto przybliżyć nos: kwiatki, rozkrojonego właśnie arbuza, skoszony trawnik, morską bryzę, a nawet ulubiony płyn do kąpieli.

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha