ćwiczenia logopedyczne, zabawy logopedyczne z dzieckiem
fot. Adobe Stock

Zabawy i wierszyki logopedyczne: jak ćwiczyć wymowę i świetnie się bawić? [W DOMU BEZ LOGOPEDY]

Zabawy logopedyczne mogą poprawić wymowę i wprawić w dobry humor. Gimnastykowanie buzi i języka to fajna zabawa - a te proste ćwiczenia logopedyczne możesz wykonać w domu bez żadnego przygotowania.
Beata Turska
ćwiczenia logopedyczne, zabawy logopedyczne z dzieckiem
fot. Adobe Stock
Zabawy logopedyczne to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Dzieci nie lubią żmudnych ćwiczeń, ale na szczęście praca nad prawidłową wymową (a więc i nad prawidłowym oddechem oraz usprawnianiem języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy) wcale nie musi być nudna.

Zabawy i wierszyki logopedyczne często wyglądają i brzmią kompletnie niepoważnie, ale to dobry trening usprawniający narządy artykulacyjne. Ułatwiają dziecku opanowanie prawidłowej wymowy głosek, poprawiają wyrazistość i płynność wypowiedzi. A wszystko to dzieje się przy okazji świetnej zabawy!

Co robić, by dziecko polubiło zabawy logopedyczne?

 • Nie mów: „A teraz pora na ćwiczenia”
To zniechęca, bo przywodzi na myśl duży wysiłek. Nie musicie siadać przy stole. Bawcie się w różnych miejscach i przy różnych okazjach. Im więcej będzie przy tym śmiechu i wygłupów, tym lepiej!
 • Korzystaj z fajnych "pomocy naukowych"
Kolorowe piórka, baloniki, ping pongi, aparacik do puszczania baniek mydlanych, gwizdek... Czy jest na świecie dziecko, które ich nie lubi? Zapędź do roboty także ukochane zabawki dziecka. Lalki i autka mogą na przykład ze sobą rozmawiać.
 • Skuś dziecko smakołykami
Do ćwiczeń logopedycznych świetnie nadają się również lody, miód, krem czekoladowy, płatki śniadaniowe czy lizaki.
Bawcie się w oblizywanie ust wysmarowanych np. nutellą, lizanie lodów lub lizaka, zlizywanie z talerzyka resztek pysznego sosu waniliowego itd. Zaproponuj dziecku jedzenie bez pomocy rąk: rozsyp na talerzyku drobne smakołyki (np. kulki czekoladowe) i poproś, by zebrało je wargami. Może je przenosić w inne miejsce, albo po prostu zjeść. Świetne jest także picie przez słomkę i robienie przy jej pomocy burzy w szklance wody.
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Wesołe zabawy logopedyczne dla dzieci

 • ZOO
Niech dziecko ryczy jak lew, ziewa jak niedźwiedź, żuje jak krówka, parska jak koń, oblizuje się jak najedzony kot i szczerzy zęby jak wilk.
 • Straż pożarna i nie tylko
Zachęć dziecko, by udawało karetkę lub straż pożarną: niech woła „eeeooo”, „iiiuuu” i „eeeuuu”.
 • Warsztat samochodowy
Bawcie się także w wycieraczkę samochodową (trzeba rytmicznie oblizywać górną wargę od kącika do kącika ust).
 • Dmuchanie
Ostudźcie dmuchaniem zbyt ciepłą kaszkę, spróbujcie nadmuchać balonik (może być ciężko!), zdmuchnijcie świeczkę. Wprawcie w ruch wiatraczek, popchnijcie oddechem papierową łódeczkę w misce, wyślijcie w podróż nasionka dmuchawca, spróbujcie skłonić ping pongi, by potoczyły się w wybranym przez was kierunku (możecie nawet urządzić im wyścigi!). Dmuchajcie także nosem, np. na lusterko. Jeśli zaparuje, to znaczy że poszło wam doskonale!
 • Wąchanie
Wąchajcie wszystko, do czego warto przybliżyć nos: kwiatki, rozkrojonego właśnie arbuza, a nawet ulubiony płyn do kąpieli.
 • Orkiestra
Użyjcie gwizdka, piszczałki, harmonijki ustnej, trąbki. Spróbujcie zagrać na owiniętym w bibułkę grzebieniu i źdźble trawy wsuniętej między kciuki.
 • Konkurs głupich min
Nadmijcie policzki, wypychajcie je językiem, róbcie zajęczy pyszczek (wciągajcie policzki do środka), łapcie zębami raz górną, a raz dolną wargę. Posyłajcie całuski, róbcie dzióbek, pokazujcie język, próbujcie nim dotknąć nosa i brody.
 • Mały Picasso
Waszymi pędzlami będą tym razem języki, a płótnem – zęby oraz podniebienie.
 • Detektyw
Zawiąż dziecku oczy chustką, a potem odkręć kran, potrząśnij pękiem kluczy, zaszeleść gazetą itd. Czy dziecko odgadnie źródło dźwięków? Potem koniecznie zamieńcie się rolami.
 • Wygłupy
Na przykład zróbcie sobie wąsy ze szczypiorku. Żeby trzymały się tam, gdzie należy, ułóżcie usta w ryjek.

Śmieszne wierszyki logopedyczne dla dzieci

Wierszyki logopedyczne nie muszą być mądre. Nawet nie powinny. Jakoś tak to już jest, że te zabawne i mniej grzeczne (np. wyliczanki) najszybciej zapadają w pamięć. Powtarzajcie, wystukując rytm:

Ele mele dudki,
gospodarz malutki,
gospodyni garbata,
a jej córka smarkata.


Albo:
Wpadła gruszka do fartuszka,
a za gruszką dwa jabłuszka.
A śliweczka wpaść nie chciała,
bo śliweczka nie dojrzała.


A może:
Siedzi mucha na hamaku,
Chce dziś schrupać trochę maku.
Pofrunęła na huśtawkę,
Macha łapką, wącha trawkę.Konsultacja: Dr Katarzyna Wnukowska, logopeda, autorka poradników logopedycznych.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy