Kultowe powiedzonka babć i dziadków
fot. Adobe Stock

Śmieszne teksty babć i dziadków – 5 kultowych powiedzonek

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu usłyszał zdanie "Zjedz mięso, zostaw ziemniaczki"... Dziadkowie słyną z wielu zabawnych powiedzonek, które urosły już do miana kultowych!
Aleksandra Zaborowska
Kultowe powiedzonka babć i dziadków
fot. Adobe Stock
Zabawne powiedzonka dziadków bawią całe pokolenia wnucząt. W naszym rankingu wygrały te najpopularniejsze, które słyszy się w bardzo wielu domach: od „porad dietetycznych” aż po przesądy matrymonialne!

5 kultowych powiedzonek babć i dziadków

Poniżej przedstawiamy pięć najczęściej słyszanych tekstów naszych ukochanych seniorów. Czy wasi też je powtarzali?

1. Nie siadaj na rogu, bo zostaniesz starą panną/starym kawalerem

Dziadkowie znani są ze szczególnej troski o stan cywilny swoich wnucząt, dlatego posadzenie wnuczka lub wnuczki na rogu stołu jest absolutnie niewybaczalne! Zgodnie z dawnym przesądem, osoby siedzące w tym miejscu nie doczekają się nigdy ślubu, a przecież to byłoby dla dziadków prawdziwym koszmarem…
Redakcja poleca: Dzień Babci i Dziadka - kiedy? Obejrzyj krótki film
Czy pamiętasz kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka? Zobacz wideo

2. Zjedz mięso, zostaw ziemniaczki

To kultowe powiedzonko, które każdy z nas usłyszał przynajmniej raz na obiedzie u dziadków. Kiedy wnuczkowi nie dopisuje apetyt, babcie zawsze proszą, aby „przynajmniej zjadł mięso”. Uważa się, że jest ono znacznie bardziej pożywne i na dłużej dostarczy dziecku energii niż węglowodany proste w postaci ziemniaków – i jest w tym wiele racji, dlatego warto czasem zaufać dietetycznej wiedzy babci!

3. Kurtka na wacie/Niech to dunder świśnie

To wyjątkowo zabawne sformułowania, których mój dziadek (a nawet i prababcia!) używali jako zastępstwa dla przekleństw. „Kurtka na wacie” znalazła się kiedyś nawet w zestawieniu katolickich przekleństw dozwolonych dla osób wierzących. Może warto więc zastąpić nimi niecenzuralne słowa, które z czasem zasłyszy i powtórzy maluch?

4. Za moich czasów…

Dziadkowie często lubią wspominać dawne czasy. Przyzwyczajeni do zupełnie innych reguł i realiów, często z rozrzewnieniem cofają się do własnej młodości. Babcia i dziadek, którzy wychowywali się z mniejszą dostępnością technologii czy infrastruktury, często uważają, że dzieciom jest dziś „za łatwo”. To zupełnie normalne – należy jednak pamiętać, że każde pokolenie ma swoje ułatwienia, jak i utrudnienia. Opowieści z dzieciństwa lub młodości dziadków mogą być jednak niezwykle cenne – nie tylko uczą dziecka historii, ale także dają mu perspektywę i pokazują, że świat dynamicznie się zmienia.

5. Jak się nudzisz to się rozbierz i popilnuj ubrania

Wszystkie babcie na pewno wielokrotnie usłyszały zdanie „Babciu, nudzę się”. Co tu jeszcze wymyślić, kiedy wokół pełno książeczek, bajek, klocków i innych zabawek? Przekonane, że nuda wnuczków bierze się ze zbyt wielu możliwości wyboru, doradzały zawsze rozebranie się i pilnowanie swojego ubrania… po czym ubawione własnym dowcipem śmiały się z zdezorientowanego dziecka! Brzmi znajomo?

Znacie jeszcze jakieś zabawne powiedzonka seniorów? A może wasi dziadkowie mieli jakieś swoje, zupełnie oryginalne? Możecie je wpisać do kartki z życzeniami z okazji Dnia Babci i Dziadka - na pewno się uśmieją!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy