Smog a ciąża
fot. Fotolia

Czy zanieczyszczone powietrze może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku?

Badacze postanowili sprawdzić, jak smog wpływa na maluszki w łonie mamy. Wyniki są niepokojące.
Dominika Bielas
Smog a ciąża
fot. Fotolia
Od dłuższego czasu nad wieloma miastami Polski regularnie pojawia się trująca mgła. Z danych stacji pomiarowych wynika, że normy zanieczyszczenia powietrza często są przekroczone, a to, czym oddychamy to smog. Rodzice obawiają się o swoje dzieci, a co z jeszcze nienarodzonymi maluszkami?

Smog a ciąża

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego jakość powietrza odczuwa także maluch, który jeszcze się nie urodził. Jak twierdza specjaliści łożysko nie jest w stanie w wystarczającym stopniu ochronić dziecko przed substancjami znajdującymi się w powietrzu. Co więcej, z analiz naukowców wynika, że dzieci ciężarnych narażonych na smog były średnio o 128 g mniejsze niż maluchy, których mamy oddychały czystszym powietrzem. Takie dzieci częściej zapadały na zapalanie płuc czy astmę. Badacze zauważyli także, że dzieci te miały niższy iloraz inteligencji, niż rówieśnicy, których mamy oddychały lepszym powietrzem.

Natomiast badacze z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zmierzyli obecność kadmu, ołowiu i rtęci w łożyskach, krwi pępowinowej i wodach płodowych kilkuset ciężarnych mieszkanek Krakowa i Śląska. Niestety ekspertyzy wykazały wysoką zawartość ksenobiotyków zwłaszcza w organizmach  matek z Krakowa. Choć mogłoby się wydawać, że metal ciężki, który dostaje się do krwi matki, zostanie tam zatrzymany, niestety tak nie jest. Badacze przypuszczają, że kadm kumulowany we krwi płodu, będzie gromadzony w nerkach.
Redakcja poleca: 7 powodów, aby poprzeć akcję: Urodziło Ci się dziecko, posadź drzewo! [WIDEO]
Walka ze smogiem, szacunek dla przyrody, protest przeciwko bezmyślnemu wycinaniu drzew. Sprawdź, ile możesz zdziałać, sadząc choć jedno drzewo z okazji narodzin dziecka.

Czy można ochronić się przed smogiem?

Przyszła mama, może regularnie sprawdzać jakość powietrza w miejscu, w którym mieszka, np. można zainstalować specjalną aplikację. Gdy nastąpi przekroczenie norm zanieczyszczeń, unikaj wychodzenia z domu, a także staraj się nie wietrzyć w tym czasie mieszkania. Jeśli jednak wybierasz się na spacer, unikaj ruchliwych ulic.

Warto także zadbać o to, by powietrze w domu było czyste. W tym celu możesz zakupić oczyszczacz powietrza. Możesz również kupić kilka roślin. NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) wybrała 18 gatunków, które poprawią jakość powietrza.

Zwróć także uwagę na to co jesz. W diecie nie powinno zabraknąć witaminy A, C i E oraz selenu. Pomagają one organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników, które powstają w wyniku m.in. oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Źródło: RMF FM, Radio Kraków

Czy w waszym mieście również przekroczone są normy powietrza? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy