O tym się nie mówi: smog może być przyczyną niepłodności!

Smog unoszący się nad miastem ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że zanieczyszczenia powietrza mogą wpływać na naszą płodność. Sprawdź dlaczego!
Hanna Szczesiak
Smog może być przyczyną niepłodności
fot. Fotolia
Pisaliśmy o negatywnym wpływie smogu na ciężarne. Okazuje się, że długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem nie tylko niekorzystnie wpływa na przyszłe mamy i ich dzieci, ale może być również przyczyną niepłodności.

Smog przyczyną niepłodności

Szanghaj jest najludniejszym i jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. "Eksperci mówią wręcz o kryzysie dzietności wynikającym z rekordowo złych parametrów nasienia wśród jego mieszkańców. Po szczegółowej analizie okazało się, że tylko 1/3 plemników dostępnych w miejscowych bankach nasienia spełnia standardowe normy Światowej Organizacji Zdrowia. Jedno z badań wykazało, że w ciągu ostatnich 10 lat pogarszające się warunki środowiskowe doprowadziły tam do spadku jakości spermy oraz do aspermii, czyli dolegliwości polegającej na wydzielaniu u mężczyzn nieprawidłowej, bardzo małej ilości ejakulatu" – czytamy w materiałach Gyncentrum, kliniki leczenia niepłodności. Problem niepłodności dotyczy również kobiet. Kobiety mieszkające w miejscowościach, w których jest więcej zanieczyszczeń powietrza, są o ponad 10% bardziej narażone na problemy z poczęciem dziecka.
Redakcja poleca: Dlaczego powstaje smog? – tłumaczy dr Dąbrowiecki [WIDEO]
Alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, opowiada o przyczynach smogu, skąd się bierze smog i czy rzeczywiście jest niebezpieczny dla każdego dziecka i dorosłego. Zobacz koniecznie nasz film, chyba będziesz nieco zaskoczona...

Jak się uchronić przed smogiem?

  • Unikaj przebywania na dworze, kiedy stężenie zanieczyszczeń powietrza znacznie przekracza normy.
  • Stosuj maskę przeciwpyłową z filtrem HEPA, która nie przepuszcza cząstek pyłu.
  • Oczyszczaj powietrze w mieszkaniu.
Czy rzeczywiście powinniśmy tak bardzo bać się smogu? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Czytaj także: Jak chronić dziecko przed smogiem? Poznaj rady znanego pediatry

Źródło: materiały prasowe Gyncentrum
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC