fot. babyonline.pl

Jest smog. Zostań z dzieckiem w domu – takie zalecenia będziemy słyszeć coraz częściej

Od dłuższego czasu nad wieloma miastami Polski regularnie pojawia się trująca mgła. Wskazania stacji pomiaru zanieczyszczenia powietrza są bezlitosne – to, czym oddychamy, to smog! Po czym poznasz, że można wyjść z dzieckiem na spacer?
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. babyonline.pl

W Polsce jest ponad 300 stacji pomiarowych, które informują nas o przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza w całym kraju, czyli o poziomie smogu. Zainstalowane są we wszystkich aglomeracjach oraz miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Można więc powiedzieć, że system monitoringu jakości powietrza jest dość rozbudowany. 

Smog, niestety, pojawia się coraz częściej - szczególnie nad większymi aglomeracjami - i na szczęście władze tych miast zaczynają traktować na poważnie doniesienia o przekroczonych normach bezpieczeństwa.

Coraz częściej więc w Warszawie, Krakowie czy innych miastach środkowej i południowej Polski wydawane są np. oświadczenia: „
Władze Warszawy zalecają, żeby w czwartek osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych unikały dłuższego przebywania na zewnątrz. Ratusz apeluje także do mieszkańców domów, by powstrzymali się od palenia w kominkach. Osoby, które muszą udać się do pracy, proszone są o skorzystanie z komunikacji miejskiej, która będzie w dniu dzisiejszym bezpłatna".

Jeśli w taki dzień miałaś plany na popołudniowy spacer z dzieckiem to lepiej je zmień....Tak samo jest na warszawskich osiedlach z przewagą zabudowy jednorodzinnej. W takich dzielnicach jak Wesoła, Rembertów, Białołęka, Targówek, Bielany, Ursus, Wawer, Włochy, a także w całym wianuszku gmin i powiatów podwarszawskich, tylko tam nie ma stacji kontroli powietrza.

Zobacz, jak smog wpływa na zdrowie twoje i dziecka:
„Udostępniajcie, aby ostrzec znajomych jakim syfem oddychają oni i ich dzieci”.
Odczyty ze stacji kontroli jakości powietrza rzeczywiście szaleją od kilku dni. Według najnowszych danych unijnych Polska i Bułgaria oddychają najbardziej trującym powietrzem w Europie. „Blisko 50 tys. mieszkańców Polski co roku przedwcześnie umiera z powodu zapylonego i zanieczyszczonego powietrza - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA)”.
Drobny pył jest bardzo groźny, o czym niewiele osób wie. Powoduje on choroby układu krążenia, astmę, przyczynia się do występowania raka płuc.

PM2,5 (drobny pył w powietrzu) jest też groźny dla ciężarnych, bo przenika przez łożysko, przez co czterokrotnie wzrasta ryzyko zachorowania dziecka na astmę, pojawiają się problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Warto walczyć o zdrowe powietrze, zwłaszcza dla naszych dzieci!
Czytaj także:

Mamy przeciwko smogowi - świetna akcja na fejsbuku!

Gdzie iść na spacer z dzieckiem?

9 idealnych zabaw w domu na zimne dni

źródło: facebook Warszawski Alarm Smogowy

 

Redakcja poleca: Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 15 głosy

Zobacz także

Popularne tematy