Z powodu smogu na Śląsku umierają dzieci
fot. AdobeStock

Smog powoduje białaczkę, guzy mózgu, poronienia. Najgorzej jest na Śląsku

Dr Katarzyna Musioł z oddziału pediatrii w szpitalu w Rybniku przestawiła zatrważające dane na temat tego, jak smog niszczy zdrowie dzieci. Czy władze zaczną prowadzić efektywną politykę antysmogową?
Milena Oszczepalińska
Z powodu smogu na Śląsku umierają dzieci
fot. AdobeStock
Dr Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w szpitalu w Rybniku, ujawniła, jak ogromny i tragiczny w skutkach jest wpływ zanieczyszczenia powietrza na człowieka, a szczególnie na dzieci. Ordynator przedstawiła zatrważające dane i zaapelowała, by władze w Polce w końcu zaczęły robić coś, by zmienić tę sytuację.

Smog znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej

Dr Katarzyna Musioł wylicza: „Na Śląsku odnotowuje się najwięcej zgonów z powodu nowotworów w Polsce (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców). I stanowi to około 10 procent więcej aniżeli średnia krajowa”. Na oddziale pediatrii, na którym pracuje, guzy u dzieci wykrywa się bardzo często.

„W grudniu 2019 roku w jedynym tygodniu na oddziale pediatrii w rybnickim szpitalu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. Jeden chłopczyk tydzień temu miał stwierdzoną kliniczną śmierć mózgu, przebywał na OIOMIE. W wyniku progresji choroby zmarł” – zdradziła ordynator i dodała: „Nieszczęsny piątek – gdy wysyłaliśmy duszące się niemowlę z RSV Wirusem na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3- miesięcznej dziewczynki z Rybnika. To są fakty, takie są realia naszego oddziału pediatrycznego”.
Redakcja poleca: Wiosną nie ma smogu? Dość legend i mitów na temat zanieczyszczenia!
Czy smog to zawsze gęste jak mleko, śmierdzące powietrze? Jakie zanieczyszczenia są rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia? Co to jest i z czego się bierze smog, tłumaczy ekspert – prof. Katarzyna Juda-Rezler.

Skutki smogu są tragiczne

Ordynator rybnickiej pediatrii wskazała na wiele problemów, jakie powstają na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Są wśród nich:
 • depresje,
 • wyższy stopień niepokoju u dzieci,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • trudności z kontrolą emocji,
 • gorsze kompetencje społeczne,
 • częstsze przypadki chorób ze spektrum autyzmu.

To nie wszystko. Jak stwierdziła doktor, smog truje nie tylko dzieci i osoby dorosłe, lecz również uszkadza płody. „Zanieczyszczone powietrze nie tylko szkodzi dzieciom i nam dorosłym, ale również przenika do płodu. Cząstki są na tyle małe, że, wdychane przez matkę, przechodzą do jej krwi, następnie do łożyska i wpływają – wiele badań to pokazuje – na to, iż zwiększają liczbę poronień, porodów przedwczesnych. Więcej matek rodzi dzieci z niską masą urodzeniową”.

Najgorzej sytuacja wygląda w Rybniku i okolicach

Dr Musioł przeprowadziła wraz z innymi specjalistami rybnickiego szpitala badanie, w którym analizowano, czy częstość zachorowań na guza mózgu u dzieci można powiązać ze stopniem zanieczyszczenia powietrza w ich miejscowości. Okazało się, że tak. „Z całego Śląska największą częstość nowotworów centralnego układu nerwowego u dzieci wykazaliśmy właśnie w rejonie Rybnika, Jastrzębia, Raciborza. Stwierdziliśmy bardzo istotną korelację pomiędzy wskaźnikiem zachorowalności a stężeniem tych pyłów” – przyznała ordynator.

Apel do władz i mieszkańców

Dr Katarzyna Musioł należy do Rybnickiej Rady Kobiet i jako jej przedstawicielka zaapelowała do państwa, by podjęło kroki, które zaczną zmieniać tę tragiczną sytuację. Dopóki jednak na Śląsku wciąż powietrze będzie tak fatalnej jakości, mieszkańcy muszą robić  co w ich mocy, by zmniejszyć negatywne oddziaływanie smogu. W jaki sposób? Należy:
 • sprawdzać stężenie smogu np. w aplikacjach w telefonie,
 • oddychać przez nos, będąc na dworze,
 • płukać usta zawsze po powrocie do domu,
 • ograniczyć wyjścia do niezbędnego minimum,
 • stosować maski antysmogowe,
 • stosować oczyszczacze powietrza,
 • ograniczać emisję zanieczyszczeń.

Posiadanie oczyszczacza powietrza pozwala na poprawę powietrza w domu, czyli tam, gdzie przebywamy najdłużej i gdzie śpimy. To inwestycja, która może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Dobre, sprawdzone oczyszczacze znajdziecie np. tutaj:

Źródło: dziennikzachodni.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy