dziecko, spacer jesień
fot. Fotolia

Twoje dziecko "wypala" kilka papierosów dziennie. Jak to możliwe?!

Wysokie zanieczyszczenie powietrza utrzymuje się w centralnej i południowej Polsce. Wdychanie smogu jest jak palenie papierosów. Każdy z nas jest "palaczem", nawet dzieci!
Hanna Szczesiak
dziecko, spacer jesień
fot. Fotolia
Wdychanie smogu jest jak wypalanie kilku papierosów dziennie. Jak się ochronić przed szkodliwym działaniem trującego powietrza?

Smog jest niebezpieczny dla zdrowia

"Jest bardzo wiele badań epidemiologicznych, które pokazują jak długo trwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu zawieszonego, czy też związków takich jak bezno(a)piren, wpływa na zdrowie, na organizm ludzki" – wyjaśnił Andrzej Guła z ruchu społecznego Krakowski Alarm Smogowy. Jak podaje TVN Warszawa, członkowie Krakowskiego Alarmu Smogowego wyliczyli, że wdychanie powietrza zanieczyszczonego benzo(a)pirenem truje organizm w takim stopniu, jak wypalenie kilku papierosów dziennie. Oddychanie krakowskim powietrzem to wypalanie siedmiu papierosów każdego dnia. Mieszkańcy Warszawy "wypalają" trzy papierosy dziennie. W najbardziej zanieczyszczonych miastach Polski ta liczba wynosi nawet piętnaście papierosów dziennie!

Zobacz także: Tym oddychają nasze dzieci. To trucizna!
Redakcja poleca: Dlaczego powstaje smog? – tłumaczy dr Dąbrowiecki [WIDEO]
Alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, opowiada o przyczynach smogu, skąd się bierze smog i czy rzeczywiście jest niebezpieczny dla każdego dziecka i dorosłego. Zobacz koniecznie nasz film, chyba będziesz nieco zaskoczona...

Jak ochronić się przed smogiem?

  • Uważnie obserwuj komunikaty dotyczące zanieczyszczenia powietrza w twoim mieście.
  • Zrezygnuj ze spacerów, gdy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu znacznie przekracza dopuszczalne normy. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.
  • Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego i jeśli masz taką możliwość, zrezygnuj z poruszania się po mieście samochodem.
  • Stosuj maskę przeciwpyłową z filtem HEPA, która nie przepuszcza cząstek pyłu. Nie wstydź się noszenia maski!
Te sposoby chronią nas przed smogiem, ale nie pomagają z nim walczyć. Premier Beata Szydło poinformowała, że 17 stycznia rząd spróbuje znaleźć skuteczne rozwiązanie w walce ze smogiem. Tylko poprawa jakości powietrza w Polsce jest w stanie uchronić nas i nasze dzieci przed chorobami wywoływanymi zanieczyszczeniami powietrza. Żeby to zrobić, Polacy muszą wiedzieć, jakim zagrożeniem jest smog. To problem, który powinien być ważny szczególnie dla rodziców – żaden rodzic nie chce, żeby jego dziecko dorastało w kraju, w którym już jako kilkulatek jest "palaczem"!

"Cały ten smog"

W sieci pojawił się zwiastun filmu "Cały ten smog" autorstwa Tomasza Borejzy i Tomasza Wełny. Film ma uświadomić Polaków, szczególnie rodziców, ale również dzieci, jak dużym zagrożeniem dla ich zdrowia jest smog. Być może to on jest przyczyną problemów ze zdrowiem twojego dziecka? Zobaczcie zwiastun:
 

 
Co według was powinien zrobić rząd, żeby wpłynąć na jakość powietrza? Stosujecie się do komunikatów wydawanych w waszych miastach czy spacerujecie z maluchami mimo ostrzeżeń?

Czytaj także: Smog jest niebezpieczny dla każdego z nas

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl, tvn24.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy