Smog zabija małe dzieci
fot. Fotolia

Dlaczego małe dzieci umierają? Za ¼ zgonów odpowiada m.in. smog

Dlaczego warto mówić o smogu? Bo zabija dzieci. Naprawdę.
Karolina Stępniewska
Smog zabija małe dzieci
fot. Fotolia
Jeśli ktoś jeszcze uważa, że smog to wydumany problem, teraz powinien zmienić zdanie. Rocznie ponad pół miliona dzieci poniżej 5 roku życia umiera z powodu chorób układu oddechowego, wywołanych przez zanieczyszczenie powietrza i bierne palenie. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) alarmuje, że każdego roku na świecie umiera 1,7 mln dzieci z tej grupy wiekowej z powodu zanieczyszczenia środowiska: skażonego powietrza i wody, braku higieny i biernego palenia.  To 25 proc. wszystkich zgonów wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Zdaniem WHO śmierci wielu dzieci można by zapobiec, jeśli tylko podejmie się odpowiednie kroki i inwestowało w ochronę środowiska. 

Smog zabija nawet 570 tys. dzieci rocznie

Niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym są szczególnie narażone na choroby dróg oddechowych spowodowane zanieczyszczonym powietrzem, u 570 tys. z nich kończy się to śmiercią. Wg danych WHO na astmę choruje od 11-14 proc. dzieci poniżej 5 r.ż., a 44 proc. tych przypadków spowodowanych jest przez zanieczyszczone powietrze, bierne palenie i pleśń w miejscu zamieszkania. 
Redakcja poleca: Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Smog osłabia działanie antybiotyków

Naukowcy z uniwersytetu w Leicester opublikowali w piśmie "Environmental Microbiology" wyniki badania, z którego dowiadujemy się, że związki węgla z zanieczyszczonego powietrza zwiększają ryzyko zachorowania na groźne infekcje dróg oddechowych, szczególnie trudne w leczeniu. Badacze odkryli, że gronkowiec złocisty i dwoinka zapalenia płuc są bardziej odporne na działanie antybiotyków w miejscu, gdzie normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone – czyli prawie wszędzie, w tym w Polsce. Szacuje się, że 92 proc. światowej populacji oddycha skażonym powietrzem. 1 na 8 zgonów spowodowany jest zanieczyszczonym powietrzem.

Dzieci szczególnie narażone

W przypadku skażonej wody, zanieczyszczonego powietrza i braku higieny dzieci umierają na wskutek komplikacji w przebiegu biegunki, malarii i zapalenia płuc. Zdaniem Dyrektora Generalnego WHO zanieczyszczenie środowiska (w tym smog) są śmiertelnie niebezpieczne dla małych dzieci, bo ich układ odpornościowy i narządy wewnętrzne nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

Dbaj o czyste powietrze, dołącz do naszej akcji: Urodziło Ci się dziecko – posadź drzewo!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy