GRY
 
 

Śniadanko na trawce

W piękną pogodę pojedźcie na piknik zaraz po pierwszym posiłku, bo szkoda siedzieć w domu. Drugie śniadanie spakowane? To w drogę!

5314815-681x1026.jpg
Maluch nie powinien przebywać na słońcu w południe. Jeśli wyjedziecie rano, pobędziecie na świeżym powietrzu, gdy słońce nie operuje jeszcze mocno. Dziecko może zjeść drugie śniadanko w plenerze.

Lekki posiłek
Drugie śniadanie powinno zaspokoić ok. 10 proc. zapotrzebowania dziecka na energię (czyli 100–130 kcal) i złagodzić poczucie głodu między śniadaniem a obiadem. Nie może być zbyt obfite i sycące, bo maluch nie będzie miał apetytu na obiad. Ale musi dostarczyć mu tyle energii, by dotrwał do obiadu. 

Kosz piknikowy
Zabierz w nim ciepłą wodę w wyparzonym termosie, sypką kaszkę i owocki w słoiczku – posiłek przygotujesz tuż przed spożyciem. Nie zapomnij o miseczce i łyżeczce.

Dla starszaka
Ze starszym dzieckiem będzie łatwiej. Kanapeczkę przygotuj w domu i włóż ją do plastikowego pojemnika. Herbatniki też możesz zapakować w ten sposób. Koktajl z owocami na bazie schłodzonego jogurtu przygotuj tuż przed wyjściem, przelej go do zamykanego naczynka i schłodzony włóż do lodówki podróżnej. Jeśli jest gęsty, podasz go w miseczce. Sok nalej do kubeczka tuż przed podaniem.


Przykładowy jadłospis na letnie  śniadanie:

Niemowlę po 6. miesiącu życia
Przygotuj:
- kaszkę mleczną z przecierem owocowym
- wodę źródlaną (lub podaj mleczko z piersi)

Maluch w 2. roku życia
Przygotuj:
- kanapeczkę z żółtym serem i sałatą
- sok warzywno-owocowy

Dziecko w 3. roku życia
Przygotuj:
- koktajl kefirowo-truskawkowy z bananem
- kilka herbatników dla dzieci


Konsultacja: Edyta Gulińska, specjalista w dziedzinie żywienia z SGGW.

td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.
Doładuj
Przeładuj