GRY

Kobiety w ciąży mają podobne sny

Kobiety w ciąży mogą mieć dziwne i niepokojące sny. Poznaj sekrety ciążowych snów - oto wyjątkowy sennik dla ciężarnych i ich partnerów.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, sen

W ciąży o wiele częściej chce ci się spać, więc masz też zdecydowanie więcej okazji do śnienia, i to nie tylko nocą. Jak większość przyszłych mam lepiej też zapamiętujesz swoje sny. Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny – często się budzisz, np. by znaleźć wygodniejszą pozycję lub... odwiedzić toaletę.
Okazuje się, że sny kobiet w ciąży są podobne. I nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę teorię, zgodnie z którą marzenia senne są odzwierciedleniem teraźniejszości. I choć każda przyszła mama traktuje swój stan wyjątkowo, jej przeżycia i doświadczenia są zwykle podobne do przeżyć i doświadczeń innych ciężarnych (obawa przed porodem, macierzyństwem, zmianą stylu życia). I znajdują swoje odniesienia w snach. Zamiast się nimi zamartwiać, zobacz, jak je tłumaczyć. Do lektury naszego sennika zaproś również partnera. On też teraz śni inaczej.

Zobacz też: Sen o ciąży

Sennik - sny kobiety w ciąży

→ Małe zwierzątka
Kotki, ptaszki, baranki, kijanki mogą śnić się w I trymestrze ciąży. Poprzez takie sny może się ujawniać potrzeba wyobrażenia sobie tej małej abstrakcyjnej istotki, którą od niedawna nosisz pod sercem.

W potrzasku
Takie niepokojące historie mogą śnić się od około 4. miesiąca ciąży. Dom, z którego nie ma wyjścia, drzewo, z którego nie można zejść, symbolizują obawy o przyszłość, poczucie bezradności oraz nieodwołalności tego, co ma się zdarzyć, bo faktu, że jesteś w ciąży, nic już nie zmieni.

 

→ Wielkie rzeczy
Na przykład duże samochody, wielkie budynki. Ich udział w snach tłumaczony bywa coraz bardziej wydatnym ciążowym brzuchem.

→ Podglądanie Próby obejrzenia nienarodzonego maleństwa (np. otwieranie brzucha zamkniętego na zamek błyskawiczny) lub spotkania się z nim. Niektórym kobietom śni się, że wyjmują dziecko z łona i wkładają je tam z powrotem. Takie sny pojawiają się pod koniec ciąży i są wyrazem obaw o zdrowie dziecka.

→ To był tylko sen
Czyli sen we śnie. Przyszłej mamie może się śnić, że jej ciąża jest tylko snem, z którego się obudziła. Znaczenie snu bywa tłumaczone na dwa sposoby. Pierwsza wykładnia – zamknęłaś na zawsze rozdział życia w pojedynkę, a druga – chwila, w której dziecko opuści twoje ciało, jest tuż-tuż.

Redakcja poleca: Dziwne sny w ciąży: skąd się biorą? – film
Sny kobiet w ciąży bywają zaskakujące. Czasem są niepokojące, a nawet przerażające, innym razem erotyczne. Skąd się biorą? Odkrywamy sekrety ciążowych snów.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu