soda na zgagę w ciąży
fot. Adobe Stock

Soda na zgagę w ciąży: czy soda oczyszczona szkodzi w ciąży?

Czy można pić sodę oczyszczoną w ciąży? Wiele osób poleca ją na zgagę, która przecież często dokucza ciężarnym. Czy jest ona jednak dla nich (i dla dziecka w brzuchu) bezpieczna? Wyjaśniamy!
Joanna  Biegaj
soda na zgagę w ciąży
fot. Adobe Stock
Soda oczyszczona w ciąży pomaga szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwego pieczenia w przełyku. Ze względu na swój zasadowy odczyn posiada właściwości, które neutralizują kwasy. Nie można jednak jej nadużywać: zbyt częste picie sody oczyszczonej w ciąży (lub w zbyt dużej ilości) może zaszkodzić przyszłej mamie! 

Soda oczyszczona w ciąży – przepis

Zazwyczaj najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zgagi w ciąży jest zmiana diety. Często to właśnie nieprawidłowy sposób odżywiania odpowiada za tę nieprzyjemną dolegliwość. Sodę oczyszczoną w ciąży można zastosować jako jednorazową metodę walki ze zgagą, np. przed zmianą nawyków żywieniowych lub podjęciem leczenia. Powtórzmy: jednorazową! Nie stosuj jej częściej! Jak przygotować taką sodę?
 
  • Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w połowie szklanki wody.
  • Dla smaku możesz dodać odrobinę soku z cytryny. 

Czy soda oczyszczona szkodzi w ciąży?

Sody na zgagę w ciąży nie powinno się w ogóle stosować. Jej nadmiar powoduje bowiem zatrzymanie wody w organizmie. Wypicie dużej ilości wody z sodą oczyszczoną może wywołać także:
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • biegunkę,
  • wzdęcia.

Pamiętaj, że tego typu dolegliwości nie pozostają bez znaczenia dla samopoczucia dziecka w brzuchu!

Co na zgagę w ciąży zamiast sody?

W walce z tą nieprzyjemną dolegliwością mogą pomóc inne, bezpieczne domowe sposoby na zgagę w ciąży, jak np. picie kefiru czy jedzenie migdałów. Warto pamiętać także, że przy zgadze niewskazane jest picie coli, kawy, mocnej i gorzkiej herbaty. Ciężarna powinna unikać tłustych i pikantnych potraw. Należy także jeść często, ale za to mniejsze porcje.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]
Jakie są sposoby na zgagę w ciąży? Zobacz nasz poradnikowy film, w którym podpowiadamy, jak sobie radzić, kiedy męczy cię zgaga, a przede wszystkim, co jeść, aby nie dokuczała. W ramach domowych sposobów na nadkwaśność w ciąży warto sięgnąć np. po awokado lub banana.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy