Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, soja, alergia na soję, uczulenie na soję, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Soja

Rośliny strączkowe (soja i groch) – są silnymi alergenami. U dzieci szczególnie często występuje uczulenie na soję. Jego objawem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego - bóle brzucha, nudności, biegunki, wymioty, a także tak banalny - jak się wydaje - symptom, jakim jest brak apetytu i przyrostu masy ciała. Rzadziej obserwuje się zmiany skórne, uczucie zmęczenia, bóle głowy czy duszność. Na soję bywają uczulone osoby, z alergią na pyłki brzozy (sprawdź: Kalendarz pylenia roślin). Występuje też alergia krzyżowa z orzeszkami ziemnymi. Warto wiedzieć, że alergia na białko soi może również występować u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego. Ma to znaczenie, gdy dobiera im się preparat mlekozastępczy.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.