Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, soja, alergia na soję, uczulenie na soję, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Soja

Rośliny strączkowe (soja i groch) – są silnymi alergenami. U dzieci szczególnie często występuje uczulenie na soję. Jego objawem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego - bóle brzucha, nudności, biegunki, wymioty, a także tak banalny - jak się wydaje - symptom, jakim jest brak apetytu i przyrostu masy ciała. Rzadziej obserwuje się zmiany skórne, uczucie zmęczenia, bóle głowy czy duszność. Na soję bywają uczulone osoby, z alergią na pyłki brzozy (sprawdź: Kalendarz pylenia roślin). Występuje też alergia krzyżowa z orzeszkami ziemnymi. Warto wiedzieć, że alergia na białko soi może również występować u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego. Ma to znaczenie, gdy dobiera im się preparat mlekozastępczy.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy