Dieta małego dziecka
fot. Fotolia

Soki w diecie niemowlaka? Nowe zalecenia zdziwiły rodziców na całym świecie!

Rodzice często wprowadzają soki do diety kilkumiesięcznych niemowląt. Nowe zalecenia mogą to zmienić! Sprawdź, czy niemowlęta mogą pić soki owocowe.
Hanna Szczesiak
Dieta małego dziecka
fot. Fotolia
Amerykańska Akademia Pediatryczna od ponad 15 lat nie zmieniała dotychczasowych zaleceń żywieniowych. Najnowsze rekomendacje dotyczące soków owocowych w diecie niemowlaka mogą zaskoczyć wielu rodziców!

Soki owocowe w diecie niemowlaka

Od 2001 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna zalecała podawanie soków owocowych dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. Dziś amerykańscy specjaliści zalecają, by w pierwszym roku życia w ogóle nie podawać dzieciom soków. Przyzwyczajanie niemowląt do słodkiego smaku i cukru w diecie, nawet tego pochodzącego z owoców, może być przyczyną otyłości i próchnicy w przyszłości.

"Nie znajdujemy żadnego powodu, by nadal rekomendować podawanie soków owocowych dzieciom poniżej 12. miesiąca życia. Zalecamy za to karmienie piersią lub pojenie niemowląt zwykłą wodą" – wyjaśnia jeden z twórców badania, dr Steven A. Abrams z Wydziału Pediatrii Dell Medical School na Uniwersytecie Stanowym w Teksasie.

Niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem mamy. Jeśli rodzice decydują się na podawanie innych płynów, powinni ograniczyć się do wody. Wyrobienie w dziecku nawyku picia wody jest niezwykle ważne. Maluchy, które przyzwyczajają się do picia słodkich soków owocowych, niechętnie piją neutralną w smaku wodę.
Redakcja poleca: Kiedy zacząć rozszerzanie diety dziecka?
Zastanawiasz się kiedy możesz wprowadzić do diety dziecka nowe produkty? Obejrzyj film i wysłuchaj rad specjalisty.

Nowe zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej

AAP ustaliła nowe wytyczne dotyczące podawania dzieciom soków na bazie owoców. Zgodnie z nimi, dzieci powinny otrzymywać:
  • 120 ml soku (ok. pół szklanki) na dobę dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat,
  • 120-180 ml soku na dobę dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat,
  • do 250 ml soku (ok. 1 szklankę) na dobę dla dzieci powyżej 7. roku życia.
Specjaliści zaznaczają, że dzieci do 1. roku życia mogą jeść owoce pod postacią musów owocowych czy przecierów. Soki powinny być traktowane jak słodkie gazowane napoje – nie powinno się ich zbyt często spożywać.

Czy wasze maluchy piją soki? Co najczęściej podajecie im do picia?

Zobacz także: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków

Źródło: radiozet.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy