Sos sojowy zamiast soli? Czym przyprawiać dania dla dzieci, wyjaśnia dietetyk

Sos sojowy, podobnie jak sól, nadaje potrawom słony smak, a niektórzy twierdzą, że jest zdrowszy od soli. Czy można dodawać go do dań dla dzieci zamiast soli, której dzieci nie powinny jeść w nadmiarze? Wyjaśnia dietetyk, dr inż. Anna Harton z SGGW w Warszawie.
sos sojowy zamiast soli
fot. Fotolia
Wydaje ci się, że niesolone zupki czy inne dania nie smakują twojemu dziecku? To tylko złudzenie! Dziecko, które nie zna smaku soli, nie potrzebuje dosalania. Czy sól w takim przypadku lepiej zastąpić sosem sojowym, który też jest słony? Wątpliwości wyjaśnia dr inż. Anna Harton, dietetyk współpracująca z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”.

Czy trzeba dosalać dania dla dzieci?

Spożycie soli w Polsce przekracza rekomendowane poziomy i to nawet dwu-, trzykrotnie. Ponadto obserwuje się także niedobre praktyki związane z dosalaniem potraw dla niemowląt i małych dzieci, bo w żywieniu najmłodszych rodzice często kierują się własnymi preferencjami i dosalają potrawy. Tymczasem sól nie jest dla dzieci zalecana, nie jest też składnikiem niezbędnym małemu dziecku, podobnie jak niemowlakowi. Źródłem soli (czy sodu) jest nie tylko sól w czystej postaci, ale także wiele innych produktów spożywczych. Najbardziej zasobne w sól, a tym samym w sód, będą produkty o wysokim stopniu przetworzenia. Nie są one jednak zalecane w żywieniu małych dzieci.
Redakcja poleca: 7 ziołowych herbatek zamiast czarnej herbaty dla dziecka [WIDEO]
Małe dzieci nie powinny pić czarnej herbaty, nawet bardzo słabej. Lepiej podawać im owocowe lub właśnie ziołowe napary. Nie dość, że są smaczne, to dzięki nim możesz też osiągnąć pewne cele, np. złagodzić kłopoty z brzuszkiem lub pomóc dziecku w zasypianiu. Czy wiesz, które ziołowe herbatki można spokojnie podawać dzieciom?

Czy sos sojowy jest lepszy niż sól?

Sos sojowy ma, podobnie jak sól, spore ilości sodu. Z tego powodu nie jest on najlepszym wyborem w przypadku najmłodszych dzieci. Zamiast niego lepiej przyprawiać dania dla dzieci świeżymi delikatnymi ziołami i przyprawami. Warto unikać jednak mieszanek przyprawowych – te mogą właśnie zawierać sól. Czytanie etykiet zawsze uchroni nas przed niewłaściwym wyborem.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu