Sosnowiec: w oknie życia pozostawiono nowo narodzone dziecko
fot. adobe stock

Sosnowiec: w Oknie życia pozostawiono nowo narodzone dziecko

W Sosnowcu w Wielką Sobotę około 5 rano w oknie życia pozostawiono dziecko. Jak informuje Caritas Diecezji Sosnowieckiej, jest to nowo narodzona dziewczynka.
Katarzyna Gałązkiewicz
Sosnowiec: w oknie życia pozostawiono nowo narodzone dziecko
fot. adobe stock
Informację o zostawionej w godzinach porannych dziewczynce podali przedstawiciele Caritasu z Diecezji Sosnowieckiej na swoim fejsbukowym proflu. Z informacji udzielonej przez zakonnice, u których pozostawiono dziecko, wynika, że dziewczynka była w pełni zdrowa i nie miała widocznych chorób genetycznych. Dziecko, które zdaniem Karmelitanek niedawno przyszło na świat, zostało przekazane do Centrum Pediatrii w Sosnowcu:

„Dziewczynka, którą pozostawiono w oknie życia przy Klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu, została przekazana personelowi Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu”  — powiedział lokalnym mediom ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiego Caritasu.

Czym jest okno życia?

Okno życia jest miejscem, gdzie matki mogą anonimowo zostawić maleństwo, którym nie chcą lub nie mogą się opiekować. Jest to miejsce profesjonalnie przygotowane — ciepłe i schludne. Tuż po otwarciu okna włącza się sygnał informujący zakonnice o pozostawionym maleństwie. Dyżurujące siostry zapewniają dziecku odpowiednią opiekę. Następnie dziecko trafia do szpitala, gdzie przechodzi niezbędne badania. Z oddaniem dziecka do okna życia wiąże się wiele procedur, niemniej proces adopcji tak pozostawionego dziecka, ze względu na brak możliwości ustalenia jego tożsamości i rodziców, jest łatwiejszy. Matki, które pozostawiły dziecko w Oknie życia, mogą zwrócić się z prośbą o odzyskanie dziecka. W tym celu obowiązkowe jest poddanie się badaniom DNA, potwierdzającym rodzicielstwo.

Źródło: Caritas Diecezji Sosnowieckiej, dziennikzachodni.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Najbardziej wzruszający film tego roku – „1800 gramów” – wchodzi do kin!
Temat adopcji rzadko jest podejmowany w polskim kinie, choć każdego roku dotyczy on kilku tysięcy osób i, co naturalne, wywołuje ogromne emocje. Zmierzyć się z nimi postanowili twórcy filmu „1800 gramów”, którzy przedstawili ten proces w sposób niezwykle ciepły i wzruszający.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy