dziecko, przedszkolak, sen, mama, łóżko
fot. fotolia

Sowy i skowronki, czyli co robić, gdy dziecko wstaje za wcześnie albo zasypia za późno?

Skowronki budzą się o świcie i nie dają rodzicom pospać nawet w weekendy. Sowy nie urządzają pobudek, za to nie chcą zasnąć nawet do północy. Skąd się to bierze? Czy dziecko, które wstaje za wcześnie albo zasypia za późno można jakoś „wyregulować”?
Beata Turska
dziecko, przedszkolak, sen, mama, łóżko
fot. fotolia

Małe dzieci, podobnie jak dorośli, dzielą się na skowronki (chronotyp poranny) i sowy (chronotyp wieczorny).

Skowronków czyli rannych ptaszków jest wśród dzieci najwięcej.  Budzą się o świcie i od razu są na pełnych obrotach. Ich dzień kończy się jednak wyjątkowo szybko. Bywa, że zasypiają już o godzinie osiemnastej albo nawet wcześniej. 
 
Sowy jak to sowy: gdyby im na to pozwolić, spałyby nawet do południa. Powoli się rozkręcają, za to wieczorem, gdy ranne ptaszki od dawna śpią, osiągają szczyt formy i trudno przekonać je, że czas położyć się do łóżka. „Jak to? Już? Przecież ja właśnie teraz mam najwięcej energii!”

Przeczytaj także: Dlaczego dzieci powinny się wysypiać?

Skąd się biorą sowy i skowronki?

To, czy twoje dziecko jest sową czy skowronkiem,  nie zależy od niego. Wszyscy przychodzimy na świat z wewnętrznym,  uwarunkowanym genetycznie zegarem biologicznym, który reguluje nie tylko pory  naszych pobudek czy zasypiania, ale i mnóstwo ważnych procesów, jakie zachodzą w organizmie. W grę wchodzą także nawyki, a więc wszystko to, czego sami uczymy nasze dzieci. 
Redakcja poleca: Ile powinno spać dziecko? [WIDEO]
Zastanawiasz się, czy Twój maluch śpi wystarczająco długo? Zobacz, co radzą eksperci

Kiedy trzeba dziecko „wyregulować”?

Jeśli biologiczny rytm dziecka nie utrudnia mu (albo nam, rodzicom) normalnego funkcjonowania, nie ma sensu w niego ingerować: ludzie (mali także) są w końcu różni. Czasem jednak nie ma wyjścia: trzeba działać.  
Jeżeli dziecko zbyt wczesnymi pobudkami doprowadza cię do rozpaczy (bo np. budzi się o czwartej nad ranem, przez co całymi dniami jesteś półprzytomna ze zmęczenia) i/lub nie może uczestniczyć w życiu rodziny (bo np. zasypia o osiemnastej, zanim tato wróci z pracy, a brat z pływalni), spróbuj coś zmienić. 
Zrób to także wówczas, jeśli dziecko wstaje z ogromnym trudem,  a potem  nie chce spać do północy, nie dając ani sobie, ani tobie szans na odpoczynek.  

Dorosłe skowronki i sowy można „przestawić” m.in. przy pomocy fototerapii - naświetlania specjalnym, bardzo silnym światłem w porach, gdy ich aktywność jest najsłabsza. Skowronki potrzebują go późnym popołudniem, gdy zaczynają ziewać, sowy rano - by oprzytomnieć. Robi sie to na przykład w warszawskim Ośrodku Medycyny Snu.

W przypadku dzieci fototerapii się nie stosuje, można jednak wykorzystać fakt, że ich rytm wciąż jeszcze się kształtuje i łatwiej go skorygować niż u dorosłych.

Sprawdź, ile snu potrzebują dzieci w różnym wieku
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zainspiruj się!

Gry i zabawy dla najmłodszych