dziecko, dziewczynka, jesień, kasztany

8 rad na jesienny spacer

Jesienią pustoszeją podwórka i parki. Szkoda, bo przecież dzieci także teraz potrzebują świeżego powietrza, a spacer nawet o tej porze roku jest fajny.
dziecko, dziewczynka, jesień, kasztany

Uważasz, że jesienią świat jest zawsze ponury i nie ma czego szukać na dworze? A może boisz się, że na spacerze o tej porze roku malec na pewno przemoczy nóżki i złapie katar? Zupełnie niepotrzebnie!

1. Jesienią łapcie każdy promień słońca

Warto wykorzystać każdy piękny dzień, by „nałapać” jak najwięcej słonecznego światła. Zawsze wychodź z maluszkiem wtedy, gdy jest najjaśniej – światło poprawia humor.
Redakcja poleca: Jesienne liście – film
Po co drzewom liście? Dlaczego jesienią liście spadają z drzew? – dowiesz się oglądając film.

2. Nie bójcie się deszczu

Jeśli dziecko jest zdrowe i ubrane stosownie do pogody, nie ma powodu, by barykadować się z nim w domu. Załóżcie kalosze, przeciwdeszczowe kurtki i bawcie się brodząc po kałużach.
Jeśli podczas spaceru maluch przemoczy nóżki, trzeba wrócić szybko do domu, ogrzać dziecku nogi albo zrobić mu ciepłą kąpiel.
Warto także podać mu coś ciepłego do picia: herbatkę z miodem, cytryną, kakao. Potem trzeba mu włożyć ciepłe skarpetki i mieć nadzieję, że nie złapie kataru.

3. Ubierz dziecko odpowiednio do pogody

Nie za lekko, ale i nie za ciepło. Pamiętaj o szaliku albo chustce na szyję, czapce, która dobrze osłania uszy, i porządnych butach, które nie przemakają (spytaj sprzedawcę, czy można je pokryć specjalnym sprejem zabezpieczającym przed wilgocią?).
Dziecięce kurteczki nie zawsze są wodoodporne, dlatego warto mieć plastikową pelerynkę (po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, zmieści się w torebce).
Maluch powinien być ubrany na cebulkę, aby można było bez trudu zdjąć albo dołożyć jedną warstwę.

Polecamy także: Buty na jesień dla dziecka - nie kupuj byle czego!

4. Nie zapomnij o kremie do buzi

Choć nie ma jeszcze trzaskających mrozów, buzię smyka trzeba chronić również przed chłodnymi podmuchami. Najlepszym rozwiązaniem jest krem na każdą pogodę. Posmaruj malca przed wyjściem.

Dyskutuj na forum: Jaki krem do buzi na jesień i zimę?

5. Nie chodź z dzieckiem po sklepach

Taki niby-spacer, polegający na bieganiu od warzywniaka do spożywczego, nie przynosi nic dobrego. Dziecko narażone jest na zmiany temperatury i kontakt z wieloma (niekoniecznie zdrowymi) osobami.

Przeczytaj także: 9 sposobów na zachowanie zdrowia jesienią

6. Zachęcaj dziecko do ruchu

Jeśli potrafi już samodzielnie chodzić, nie trzymaj go cały czas w wózku. Spacer sprawi mu większą frajdę, jeśli będzie mógł np. dreptać, trzymając cię za rękę, wejść po kostki (oczywiście w kaloszach) w kałużę.

7. Graj z dzieckiem w kolory

Bure jesienne ciuszki zlewają się z krajobrazem, przez co wszystko wygląda ponuro. Ubierz dziecko w czerwoną kurtkę, pomarańczowe kalosze, żółtą czapkę itd. Jakkolwiek, byle nie w ciemną oliwkę lub niemal czarny granat. Albo chociaż namaluj flamastrem na dłoni uśmiechnięte, pomarańczowe  słoneczko. To ważne, bo intensywne, radosne barwy dodają energii i poprawiają nastrój. Tobie także zrobi się weselej, gdy sprawisz sobie wściekle różową parasolkę!

8. Udowodnij dziecku, że świat jesienią nie jest nudny.

Maluszkowi w wózku pokaż coś ciekawego: suchy listek, kasztan, srokę na gałęzi. Przyczep mu do wózka kolorowy wiatraczek, by mógł zobaczyć, co potrafi wiatr. Zabierzcie na dwór balonik albo lalkę (z pelerynką z rozciętej z boku foliowej torebki).
Starszemu dziecku pozwól na eksperymenty, np. grzebanie patykiem w kałuży.

Polecamy:  

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy