GRY
 
 

7 zasad zimowych spacerów

Zimowe wyjścia mogą przynieść dziecku dużo korzyści: dotlenić, zahartować i wzmocnić apetyt. Aby jednak tak się stało, przestrzegaj kilku zasad.

mama, niemowlę, zima, spacer
fot. Panthermedia

Dziecko, które skończyło dwa–trzy tygodnie, powinno przebywać na świeżym powietrzu przynajmniej dwie godziny dziennie, nawet w zimę. W przeciwieństwie jednak do niej inne spacerowe zasady się zmieniają. Zimą podczas spaceru lepiej zrezygnować np. z karmienia dziecka na spacerze, ponieważ razem z mlekiem mogłoby nałykać się mroźnego powietrza i złapać infekcję gardła. Dobrym pomysłem jest też rozbicie jednego długiego spaceru na dwa krótsze, np. jeden godzinny przed południem i drugi tuż po obiadku. O czym jeszcze warto pamiętać? Pytamy dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatrę z Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

1. Nakarm dziecko przed wyjściem na spacer

Najedzone dziecko łatwo nie zmarznie na spacerze, bo podczas trawienia powstaje energia, która grzeje je od środka. Zamiast jogurtu czy deserku owocowego podaj mu rozgrzewającą zupę jarzynową z mięsem albo jajkiem. Po posiłku poczekaj kwadrans z ubieraniem malucha, aby jedzenie ułożyło mu się w brzuszku.
Redakcja poleca: Drzewa – wiek drzewa – film
Jeśli spotkasz w lesie pień po ściętym drzewie, możesz policzyć ile lat miało to drzewo. Zobacz film.

2. Ubierz malucha ciepło, ale...

... bez przesady. Współpracujący z nami pediatrzy są zgodni: zimą dzieci częściej są przegrzewane niż ubierane za lekko. W domu maleństwo powinno być ubrane podobnie jak ty, a na spacer zakładaj mu jedną warstwę ubrania więcej niż sobie (pamiętaj, że śpiworek czy koc też się liczy!).

3. Ubierz dziecko na cebulkę

Dwie lżejsze bawełniane bluzki grzeją lepiej niż jeden, nawet bardzo gruby sweter, bo między nimi tworzy się warstwa ciepłego, izolującego powietrza. Nie zakładaj dziecku obcisłych rajstopek ani bluzeczek – mogą hamować krążenie krwi i prowadzić do odmrożeń.

4. Posmaruj dziecku buzię zimowym kremem

Nawet jeśli maluch nie wychyla nosa z gondoli, odczuwa na własnej skórze (przypomnijmy: o wiele cieńszej niż twoja) działanie wiatru i zimna. Chroń ją przed odmrożeniami. Kwadrans przed spacerem posmaruj buzię dziecka tłustym kremem. Zamiast preparatu „na każdą pogodę” wybierz kosmetyk noszący nazwę: „krem zimowy” albo „cold cream”. Możesz też użyć wazeliny kosmetycznej albo maści cholesterolowej. Niewskazana jest za to oliwka, bo choć jest tłusta, to nie chroni przed zimnem, a nawet przeciwnie – może wywołać odmrożenia. Nie osłaniaj buzi dziecka szalikiem ani czapką-kominiarką, bo skraplająca się para z ust także sprzyja odmrożeniom.

5. Omijajcie sklepy

Jeśli nie musisz robić zakupów z dzieckiem, lepiej z tego zrezygnuj. Dla maluszka nie zimno jest najgroźniejsze, ale gwałtowne skoki temperatur. Tymczasem różnica między temperaturą w sklepie i tą na zewnątrz może wynosić nawet 30°C!). Już podczas krótkiego pobytu w piekarni czy warzywniaku maluszek zdąży się spocić, a kiedy wyjdzie z powrotem na zewnątrz, zimne powietrze szybko wychłodzi jego organizm. To wymarzony moment dla wirusów! Łączenie spaceru z zakupami jest niewskazane z jeszcze jednego powodu: dziecko w sklepach i aptekach styka się z wieloma kichającymi i kaszlącymi osobami.

ZOBACZ TEŻ: Jak wiązać chusty – zajęcia dla rodziców – film

Doładuj
Przeładuj