GRY
 
 

Spacer zimą z niemowlakiem

Świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami.

mama, niemowlę, wiosna, spacer
fot. detailblick - Fotolia.com
Nie bój się wychodzić z maluszkiem na dwór w zimowe dni. Jeśli tylko odpowiednio go ubierzesz, na pewno nic się nie stanie. A świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami.

Wbrew pozorom śnieg czy mróz wcale nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór nawet z bardzo małym dzieckiem. Organizm zdrowego, donoszonego niemowlęcia ma już dobrze rozwinięte mechanizmy termoregulacji i na pewno poradzi sobie z mrozem.

Werandowanie noworodka

Jeżeli maluszek urodził się o czasie, miał prawidłową masę ciała i nic mu nie dolega, już po kilku dniach może wychodzić na spacer. Ponieważ jednak zimą różnica temperatur między domem a dworem jest duża (prawie 30°C!), koniecznie przez kilka dni najpierw maluszka poweranduj, by przyzwyczaić go do zimnego powietrza. Ty musisz też nabrać wprawy w ubieraniu go.
Werandowanie najlepiej rozpocząć w południe. Ubierz dziecko tak, jakbyś wychodziła z nim na spacer (sweterek, kombinezon, ciepła czapka, rękawiczki), połóż je w wózku, przykryj kocykiem i szeroko otwórz okno balkonowe. Po kilku dniach takiego werandowania (stopniowo wydłużaj jego czas od 10 minut do pół godziny) możecie się wybrać na prawdziwy spacer.
Redakcja poleca: Pierwszy spacer z dzieckiem - film
Kiedy iść na pierwszy spacer z dzieckiem? Czy konieczne jest werandowanie noworodka?

Ubierz niemowlaka ciepło

Ale nie za ciepło. Niemowlęciu nie może być ani za zimno, ani za gorąco – to często z powodu przegrzania dziecko się przeziębia. Na body, kaftanik i śpioszki załóż więc jeszcze sweter lub dres, a następnie kombinezon, na główkę ciepłą czapkę (koniecznie powinna dobrze zakrywać uszy maleństwa), na rączki rękawiczki. Najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż Ty.
Dzieci często nie lubią ubierania i płaczą, gdy mama zakłada im kolejne warstwy. Dlatego staraj się kupować maluszkowi ubranka zapinane na suwak, a nie wkładane przez główkę.

Posmaruj buźkę malca i sprawdzaj czas

Przed wyjściem na dwór buzię dziecka posmaruj kremem chroniącym przed zimnem i mrozem – np. zwykłą wazeliną lub specjalnym kremem dla niemowląt na zimę. To ważne, by nie dopuścić do odmrożenia. Nie używaj kremów nawilżających – mogą na buzi maluszka zamarznąć. Jeśli świeci ostre słońce, niemowlęcia poniżej szóstego miesiąca nie wystawiaj na jego promienie. Natomiast starsze dziecko możesz posmarować kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Tak przygotowani możecie już śmiało iść na dwór.
Pierwszy spacer niemowlaka nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Jeśli wszystko będzie w porządku, w kolejnych dniach spacerujcie nawet do 2–3 godzin (tyle, ile wynosi przerwa między karmieniami).

Postaw budkę

W wózku przykryj dziecko kocykiem lub śpiworkiem. Ale sprawdź, czy może swobodnie oddychać, kocyk czy szalik nie powinny zakrywać buzi. Jeśli na dworze jest nieprzyjemnie zimno, pada deszcz ze śniegiem lub śnieg, wieje zimny wiatr – postaw budkę wózka. Jeżeli świeci piękne słońce, nie jest to potrzebne, lepiej niech maluszek oddycha świeżym powietrzem. Na spacerze sprawdzaj, czy maleństwu nie jest za zimno ani za gorąco. Najlepiej dotknij jego karku (powinien być ciepły, ale niespocony). Rączki szkraba mogą być nieco chłodne (jeśli jest mróz, załóż mu rękawiczki).

Zobacz także: Jak pielęgnować malca zimą

Ocena (1 ocena)

1.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!