spacer z dzieckiem, spacer przy ulicy
fot. Fotolia

Spacer z niemowlęciem? Tak, ale nie przy ulicy!

Gdy spacerujesz z niemowlęciem w pobliżu ulicy, zamiast czystego powietrza wdycha ono wyziewy z samochodowych rur – wózek znajduje się niemal na tej samej wysokości co one! Gdzie w takim razie iść na spacer z dzieckiem?
Katarzyna Pinkosz
spacer z dzieckiem, spacer przy ulicy
fot. Fotolia

Małe dzieci powinny jak najczęściej przebywać na powietrzu, a gdy jest ładna pogoda nawet przez cały dzień. Warunek: powietrze musi być naprawdę czyste. Tylko taki spacer dodaje zdrowia i energii, chroni przed anemią, zwiększa odporność.

Gdy jest ciepło, już z kilkudniowym maleństwem możesz wybrać się na wyprawę. Dziecko, które jest na tyle silne i zdrowe, żeby móc opuścić szpital, poradzi sobie również na krótkiej wycieczce wózkiem do parku, jeżeli oczywiście będzie ładna pogoda. Ubierz je odpowiednio do pogody. Zabierz jednak ze sobą dodatkowe okrycie na wypadek nagłego ochłodzenia.

Sprawdź: Jak spakować torbę na spacer z dzieckiem?


Spacer z dala od ulic i spalin

Już niemowlaki trzeba hartować, codzienne spacery są dla nich koniecznością. Wczesną jesienią maluch może przebywać na świeżym powietrzu właściwie przez cały dzień. Uważaj tylko, żeby go nie przegrzewać. Chociaż miałabyś ochotę odwiedzić wszystkie sklepy w okolicy, żeby kupić coś dla siebie i maluszka, nie rób tego kosztem prawdziwego spaceru.

Twojemu dziecku jest potrzebne przebywanie nie tyle na dworze, ile w czystym i zdrowym powietrzu. Nie prowadzaj go w pobliżu ulic. Wózek znajduje się na wysokości około 70 cm od ziemi, niewiele wyżej niż wyloty rur wydechowych samochodów. Twój malec wdycha więc znacznie więcej samochodowych spalin niż ty! Jego organizm jest nieprzystosowany do życia w zanieczyszczonym środowisku. Po wyprawie wzdłuż miejskich arterii dziecko będzie kichać i kasłać.

Jeśli mieszkasz w mieście, postaraj się chodzić na spacery do parku lub lasku. Wybieraj zadrzewione podwórka, z daleka od samochodowych spalin i hałasu. Poziom hałasu w pobliżu ruchliwej ulicy przekracza 75 decybeli, co jest szkodliwe dla zdrowia dziecka i może spowodować osłabienie słuchu, bóle głowy, zaburzenia nerwowe.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.


Dokąd wyjeżdżać z dzieckiem?

Najlepiej wyjeżdżać z maluszkiem jak najczęściej poza miasto. Nie musi być to drogi pobyt w nadmorskim kurorcie czy górskim uzdrowisku. Dziecko będzie się świetnie czuło na wsi lub w małej miejscowości blisko lasu.

Jeżeli mieszkasz w regionach najbardziej ekologicznie skażonych: na Górnym i Dolnym Śląsku, w okolicach Legnicy, Głogowa, Szczecina, Płocka, Tarnobrzegu, Puław, Bydgoszczy, Łodzi, Warszawy, wyjazd z malcem poza miejsce zamieszkania jest konieczny dla jego zdrowia. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku oraz przesiadywanie w zamkniętych pomieszczeniach to najpoważniejsze przyczyny wzrostu liczby dzieci alergicznych w ostatnich latach.

Przeczytaj: Co trzecie dziecko w Polsce ma alergię!


5 powodów, by iść z dzieckiem na spacer

  1. Już z miesięcznym maluszkiem możesz wyjechać poza miasto, do miejsc położonych w klimacie łagodnym, leśnym. Czyste powietrze i zmiana klimatu z pewnością okażą się korzystne dla jego zdrowia.
  2. Dzieci, które dużo przebywają na świeżym powietrzu, rzadziej chorują. Na spacer można wybierać się codziennie, jeśli tylko nie ma oberwania chmury, przeszywającego wiatru, a zimą mrozu poniżej 10 st. C.
  3. Spacery nie tylko hartują, ale także chronią przed anemią. Dzieci bywające codziennie w parkach, lasach czy na skwerach rzadziej cierpią na niedokrwistość. Od wiosny aż do późnej jesieni mają też zapewnione wystarczające dawki witaminy D, koniecznej do budowy kości.
  4. Najbardziej polecane są spacery po iglastym lesie. Sosny, świerki, jodły i modrzewie roztaczają w ciepły letni dzień zapach eterycznych olejków, co wpływa korzystnie na nasz organizm.
  5. Spacer w lesie to nie tylko przyjemność, ale również inhalacja, wskazana zwłaszcza dla dzieci cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy