GRY

Spacerkowe abecadło

Wiosną zmienia się świat. Zmieniają się też zasady spacerowania i pielęgnacji maluszka. Oto wszystko, co musicie wiedzieć, by w zdrowiu cieszyć się wiosną.
mama, tata, dziecko, spacer
Po sennych zimowych miesiącach (w tym roku naprawdę mroźnych i pełnych śniegu) wreszcie wraca nam ochota na długie spacery i harce z maluchem na świeżym powietrzu. Ale wiosna ma też swoje ciemne strony: częste kaprysy pogody i epidemie przeziębień. Podpowiemy ci, jak pielęgnować malca, by przez całą wiosnę tryskał humorem i cieszył się zdrowiem!

A jak apaszka
Na szalik jest już za ciepło, ale goła szyja to murowane przeziębienie albo nawet angina. W kwietniu może jeszcze mocno zawiać, dlatego zawiąż malcowi pod szyją bawełnianą chusteczkę.

B jak butki
Idealnym rozwiązaniem są trzewiczki z naturalnej skóry albo buty z nieprzemakalnych materiałów, które przepuszczają powietrza. Muszą mieć wysoką cholewkę sięgającą nawet ponad kostkę i szerokie noski. Warto też, aby wiosenne trzewiczki miały podeszwę w „traktorek”, dzięki czemu będą dobrze chroniły stopę malca przed zimnem.

C jak cebulka
Czyli sposób ubierania malca. Zasada jest taka: ubieramy dziecko w kilka warstw ubranek, ale cienkich i przewiewnych. Powietrze między warstwami chroni przed zimnem. Smykowi, który siedzi w wózku, zakładaj jedną warstwę więcej niż sobie. Chodzący malec natomiast powinien być ubrany tak samo jak ty.

H jak hartowanie
Już od jesieni malec przebywał głównie w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach, a to nie sprzyjało jego zdrowiu. Na szczęście teraz, kiedy jest ładniejsza pogoda, możesz zacząć wzmacniać malca. Nie ubieraj go zbyt ciepło i spaceruj z nim przynajmniej przez dwie godziny dziennie. Wychodzenie na dwór pomaga maluszkowi przyzwyczajać się do zmian temperatury. Dzieci, które regularnie spacerują, rzadziej się przeziębiają, a ich organizm jest silniejszy.

J jak jedzenie w plenerze
Sezon piknikowy czas zacząć! Na pewno na siadanie na trawie jest jeszcze za wcześnie, ale przekąska zjedzona na ławeczce to świetny pomysł. Jeżeli malec ssie pierś, możesz karmić go prawie wszędzie – znajdź tylko zaciszną ławkę. Jeśli podajesz dziecku sztuczne mleko, zabierz na spacer pojemniczek z mlecznym proszkiem i butelkę z ciepłą wodą. Smykowi, który skończył już roczek, wystarczą chrupki i soczek w kubku z rurką.

K jak kleszcze
Tak, tak, już są! Dlatego zawsze po spacerze uważnie oglądaj całe ciało malca. Jeśli zauważysz, że w skórę wbił się kleszcz, wyjmij go pęsetą lub specjalnym przyrządem (zapytaj o niego w aptece). Planujesz urlop w lesie? Rozważ z lekarzem szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (dopiero po kilku tygodniach od szczepienia smyk nabierze odporności).
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Ocena (6 ocen)

5.0
Doładuj
Przeładuj