GRY

Spacerówka na medal - możesz ją mieć!

Kiedy jest najlepszy moment, by zmienić gondolę na spacerówkę? Gdy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć. Wiosną już 8-miesięczne niemowlę możesz przesadzić do spacerówki. Tylko jakiej?

wózek dziecięcy, spacerówka, wózek spacerowy, dziecko, niemowlę
fot. Schmidt - Fotolia

Zanim kupisz wózek dziecięcy, sprawdź, jakie cechy powinna mieć idealna spacerówka:

Amortyzatory spacerówki

Nie powinny być ani za miękkie, ani zbyt twarde. W niektórych spacerówkach nie ma ich wcale. Pamiętaj, że na dłuższych wycieczkach taki „twardy“ wózek będzie dla dziecka niewygodny.
Redakcja poleca: Jak wybrać spacerówkę?
Chcesz kupić wózek spacerowy, ale nie wiesz jaki? Posłuchaj rady eksperta.

Barierka w wózku

Zapewnia dziecku dodatkową ochronę. Najlepiej, by pałąk był prosty do zdemontowania z obu stron, bo wtedy łatwiej wyjąć dziecko. Możesz też dokupić uniwersalny pałąk z zabawkami.

Bezpieczeństwo w spacerówce

Zapewniają je pasy. Dla dziecka najlepsze są szelki pięciopunktowe (przymocowane do wózka nad ramionami i w kroku). Starsze dzieci mogą być zapięte tylko w kroku.

Daszek spacerówki

Będzie chronił dziecko przed słońcem i wiatrem. Musi się cicho składać, by nie obudzić śpiącego maluszka. Zwróć uwagę, czy jest nieprzemakalny i czy ma otwory wentylacyjne. Dobrym pomysłem jest budka z plastikowym okienkiem, przez które widzisz, co robi dziecko. W niektórych modelach da się je zamienić latem na siatkowe, dzięki czemu spacerówka ma lepszą wentylację.

Sprawdź 5 zasad wiosennych spacerów z dzieckiem.

Dostawka do wózka

Przyczepiasz ją do spacerówki i zabierasz na przejażdżkę starsze rodzeństwo.

Funkcjonalność spacerówki

Wypytaj w sklepie o funkcje wózka. Sprawdź, czy oparcie daje się rozłożyć na tyle, by dziecko mogło wygodnie zasnąć na spacerze, czy też wózek będzie mu służył tylko do jazdy w pozycji siedzącej. Jeśli masz bliźniaki, poszukaj wózka z dwoma siedzeniami. Najlepsze są montowane w różnych kierunkach – jedno za drugim lub naprzeciw siebie.

Hamulce wózka

Powinny całkowicie unieruchamiać wózek i zabezpieczać go przed stoczeniem się z pochyłego podłoża. Najlepiej, gdy mają je jednocześnie oba koła. W wózku o zmiennym kierunku jazdy hamulce powinny znajdować się z przodu i z tyłu.

Koła spacerówki

Małe, twarde i bardzo zwrotne przydają się, gdy jeździsz wózkiem głównie po deptakach. Na leśne dukty, spacery w górach i miejskie (czyt. wyboiste) chodniki warto kupić wózek z dużymi, najlepiej pompowanymi kołami.

Moskitiera

Ochroni twojego bobasa przed owadami, gdy wiosną czy latem słodko zaśnie w parku albo ogrodzie. Moskitierę możesz zakładać i na spacerówkę, i na fotelik samochodowy.

Zobacz: Wózek Stokke Xplory

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!