fot. Fotolia

To nie jest powód, by rezygnować z karmienia piersią!

Wyniki tych badań dają nadzieję mamom, które zrezygnowały z kp w trosce o dziecko.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia
Nie poruszamy tu tematu, czy karmienie piersią jest lepsze niż podawanie butelki. Chcemy jedynie wesprzeć te mamy, które pragną karmić piersią, a rezygnują z tego w trosce o dziecko i często niestety na polecenie lekarza.

Spadek wagi po porodzie jest normalny

Spadek wagi dziecka po narodzinach jest sprawą absolutnie normalną. Nie ma tu większego znaczenia w jaki sposób dziecko przyszło na  świat, waga zazwyczaj spada przez pierwsze dni. Dlaczego tak się dzieje? Dziecko traci wodę (mocz), wydala smółkę, oraz zużywa glikogen, materiał zapasowy zgromadzony w wątrobie. Waga spada najbardziej w 3. dobie życia i powinna zacząć wzrastać od 8. dnia. Niepokojąca może być utrata ponad 10% masy ciała, ale też nie powinno się z tego powodu od razu panikować.

Czytaj: Jak zmienia się waga dziecka w pierwszym roku życia?

Dotychczas lekarze zalecali, by dziecko które w ciągu 10 dni nie przekroczy masy urodzeniowej, było dokarmiane. Wiele mam z powodu tych wytycznych przechodziło na karmienie mieszankami, w trosce o dziecko. Traciły wiarę, że są w stanie wykarmić piersią swoje maleństwo i rezygnowały z naturalnego karmienia.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

To nie jest powód by rezygnować z kp!

Dziś lekarze z Amerykańskiej Akademii Pediatrów informują, że nie powinno tak być. Przebadano w tym celu 144 tys. noworodków. Badania prowadzono na przestrzeni kilku lat. Okazało się, że 14% noworodków nie przekroczyło masy urodzeniowej nawet 2 tygodnie po urodzeniu, podobnie jak ¼ dzieci urodzonych poprzez cesarskie cięcie. Mało tego, 1 na 20 noworodków nadal walczył z odzyskaniem wagi 3 tygodnie po porodzie.

Czytaj: Co się dzieje z dzieckiem w pierwszych 3 dobach życia dziecka?

Badaczka Tessa Crume dla Reuters Health News potwierdziła, że: „Tylko dlatego, że dziecko nie przybiera na wadze tak szybko, jak oczekiwano, nie oznacza, że dostawy mleka z piersi mama są niewystarczające. Odkrycia sugerują, że dziecko, którego waga nie wraca do stanu z dnia porodu przez 10 dni,  nie jest delegowane do przejścia na mieszanki. (oczywiście, o ile utrata wagi nie jest związana z jakimś schorzeniem). To powinno zapewnić gwarancję bezpieczeństwa dla rodziców, zwłaszcza matek karmiących.”

Miejmy nadzieję, że te mamy, które czują zwątpienie, że nie dadzą rady karmić piersią by zaspokoić wymagania żywieniowe swojego dziecka, poczują wsparcie. Nie traćcie nadziei :-)

Czy Wasze dzieci straciły na wadze po porodzie? Ile czasu zajął Wam powrót do stanu z dnia porodu?

Czytaj także: Karmienie mieszane, kiedy, jak i po co?

źródło: blog.babycenter.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy