Czy warto szczepić?
fot. AdobeStock

GIS: Spadła zachorowalność na choroby zakaźne. To zasługa szczepień!

W ubiegłym roku dzięki szczepieniom na odrę, różyczkę czy gruźlicę chorowało znacznie mniej osób. Różnice są znaczące!
Dominika Bielas
Czy warto szczepić?
fot. AdobeStock
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w 2017 r. zanotowano znaczący spadek zachowań na choroby zakaźne takie jak odra, różyczka i gruźlica. To wszystko dzięki szczepieniom - zapewnia GIS.

Znaczący spadek

W ubiegłym roku według danych WHO odra dotknęła 21 315 osób i spowodowała 35 zgonów. Najwięcej chorych odnotowano w Rumunii (5562 przypadków), we Włoszech (5006 przypadków) i na Ukrainie (4767 przypadków). Okazuje się, że w Polsce nie było tak źle. W ubiegłym roku zanotowano u nas zaledwie 63 przypadki tej choroby. Dla porównania w roku 2016 były to 133 przypadki. Oznacza to ponad 50-procentowy spadek. Jak informuje GIS to wszystko zasługa intensywnych działań zapobiegawczych polegających przede wszystkim na prowadzeniu akcji szczepień przeciw odrze zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

  W zeszłym roku odnotowano również ponad 50-procentowy spadek zachorowań na różyczkę w porównaniu z rokiem 2016 r. W sumie zgłoszono 477 przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich aż 1105. GIS zwraca jednak uwagę, że mimo spadku liczby przypadków różyczki, Polska uznawana jest nadal za kraj, w którym choroba ta występuje stale. W 2017 r. w UE i EOG zarejestrowano 693 przypadki różyczki, z czego aż 72 proc. wystąpiło w Polsce. Natomiast w przypadku gruźlicy w 2017 r. w Polsce zarejestrowano 5 499 zachorowań, co oznacza spadek zarejestrowanych zachorowań o 14,6 proc.(w 2016 r. było 6 444).

Twórcy raportu zwracają także uwagę na fakt, że Polska od 2002 r. jest wolna od choroby Heinego-Medina. GIS podkreśla, że utrzymanie tendencji spadkowej jest możliwe tylko dzięki utrzymaniu wysokiego poziomu zaszczepialności oraz stałemu monitorowaniu liczby zachorowań.

Źródło: interia.pl
 

Zobacz także:
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy