spanie na brzuchu w ciąży
fot. Adobe Stock

Spanie na brzuchu w ciąży: czy w ciąży można spać na brzuchu?

Czy w czasie ciąży trzeba zrezygnować ze spania na brzuchu? Czy należy to zrobić na początku ciąży, czy może dopiero, kiedy pojawi się już spory brzuch? Sprawdzamy, co o leżeniu na brzuchu w ciąży sądzi ginekolog i jaka pozycja jest najlepsza do spania dla przyszłej mamy.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
spanie na brzuchu w ciąży
fot. Adobe Stock
​Sen w ciąży jest bardzo ważny dla odpoczynku i zregenerowania organizmu, ale znalezienie odpowiedniej pozycji do spania niekiedy bywa dla ciężarnej nie lada wyzwaniem. Nie wszystkie pozycje do snu są wskazane dla ciężarnych. Czy trzeba rezygnować ze spania na brzuchu w ciąży? Czy można w tej pozycji leżeć w ciągu dnia? Czy można się tak układać na początku ciąży, gdy nie ma jeszcze brzucha? Wyjaśniamy, jak ciężarna może układać się do snu.

Spanie na brzuchu w pierwszym trymestrze ciąży

Mamy dobrą informację dla kobiet, dla których spanie na brzuchu jest najwygodniejszą pozycją – w ciąży nie trzeba rezygnować z leżenia na brzuchu w pierwszym trymestrze. Płód w tym okresie jest jeszcze bardzo mały. Dodatkowo jest chroniony przez: macicę, jamę brzuszną i kość łonową. Leżenie na brzuchu nie powinno więc stanowić dla niego zagrożenia.
 
Do kiedy można spać na brzuchu w ciąży? Nie ma przeciwwskazań do spania i leżenia na brzuchu, gdy ciążowy brzuszek jest jeszcze niewidoczny.

Spanie na brzuchu w drugim i trzecim trymestrze ciąży

Spanie na brzuchu w ciąży jest odradzane, gdy brzuch zaczyna się powiększać. Jednym z argumentów przeciw układaniu się w tej pozycji jest fakt, że przyszłej mamie będzie po prostu niewygodnie. Dodatkowo ucisk na brzuch może niekorzystnie wpływać na dziecko. Warto, by w drugim i trzecim trymestrze przyszła mama wybrała inną pozycję do spania.

Napisała do nas jedna z czytelniczek, która zastanawia się, czy może spać na brzuchu w zaawansowanej ciąży: „Jestem w 7. miesiącu ciąży. Czy nadal mogę spać na brzuchu? To moja ulubiona pozycja do snu, obawiam się jednak, że układając się w ten sposób, mogę zrobić krzywdę dziecku”. 

Zdaniem ginekologa położnika, dr n. med. Bożeny Kowalskiej spanie na brzuchu nawet w ciąży mniej zaawansowanej niż 7 miesiąc nie jest zalecane. Zresztą w 3. trymestrze jest ono trudne technicznie i mało wygodne. – Macica to rodzaj worka zbudowanego z mięśni, który w czasie snu na brzuchu znajduje się między kręgosłupem a powierzchnią łóżka. Gdy ciężarna leży na brzuchu, macica jest uciskana z obydwu stron. Dla rozwijającego się płodu jest to z pewnością mało komfortowe – wyjaśnia ekspertka.

Jak najlepiej spać w ciąży? 

Można wyróżnić kilka pozycji do spania w ciąży, które są bezpieczne na każdym etapie oczekiwania na dziecko. Jedną z nich jest spanie na boku, najlepiej lewym. Pozycja ta powoduje zmniejszenie ucisku na duże naczynia żylne ciężarnej i poprawia przepływ krwi przez łożysko. Jest także bardzo wygodna, szczególnie gdy brzuch staje się duży.

Dozwolone jest także spanie na prawym boku. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie tych pozycji zamiennie. 

Jeżeli kobiecie w ciąży dokucza zgaga lub duszność – może spróbować zasnąć w pozycji półleżącej. Gdy ciężarna boryka się ze skurczami łydek – powinna ułożyć stopy nieco wyżej od reszty ciała.

Podczas snu przyszłej mamie przydadzą się także różnego rodzaju poduszki i podpórki. Spanie będzie wtedy wygodniejsze, niezależnie od pozycji. Nawet jeżeli kobieta ułoży się na wznak – sprawią one, że pozycja i tak będzie „lekko na boku”. Można je także wkładać między kolana.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy