spanie na brzuchu w ciąży
fot. Adobe Stock

Spanie na brzuchu w ciąży – czy jest bezpieczne?

Czy w czasie ciąży trzeba zrezygnować ze spania na brzuchu? Czy należy to zrobić na początku ciąży, czy może dopiero, kiedy pojawi się brzuch. Sprawdzamy, co o leżeniu na brzuchu sądzi ginekolog i sprawdzamy, jaka pozycja jest najlepsza do spania dla przyszłej mamy.
Marta Kabulska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
spanie na brzuchu w ciąży
fot. Adobe Stock
Jestem w 7. miesiącu ciąży. Czy nadal mogę spać na brzuchu? Obawiam się, że układając się w ten sposób, mogę zrobić krzywdę dziecku. 

Spanie na brzuchu nawet w ciąży mniej zaawansowanej niż twoja nie jest zalecane. Zresztą w 3. trymestrze jest ono i trudne technicznie, i mało wygodne.
Macica to rodzaj worka zbudowanego z mięśni, który w czasie twojego snu na brzuchu znajduje się między kręgosłupem a powierzchnią łóżka. Gdy leżysz na brzuchu, macica jest uciskana z obydwu stron. Dla rozwijającego się płodu jest to z pewnością mało komfortowe.
Dlatego najbardziej wskazane w ciąży jest układanie się na boku, najlepiej lewym. Powoduje to zmniejszenie ucisku na duże naczynia żylne matki i poprawia przepływ krwi przez łożysko.

Sprawdź, jak duże jest teraz twoje dziecko w brzuchu
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy