GRY
 
 

W jakiej pozycji spać w ciąży?

Czy w czasie ciąży trzeba zrezygnować ze spania na brzuchu? Odpowiada ginekolog położnik.

Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
zapytajnik5.jpg
Jestem w 7. miesiącu ciąży. Czy nadal mogę spać na brzuchu? Obawiam się, że układając się w ten sposób, mogę zrobić krzywdę dziecku. Ewelina

Spanie na brzuchu nawet w ciąży mniej zaawansowanej niż twoja nie jest zalecane. Zresztą w 3. trymestrze jest ono i trudne technicznie, i mało wygodne.
Macica to rodzaj worka zbudowanego z mięśni, który w czasie twojego snu na brzuchu znajduje się między kręgosłupem a powierzchnią łóżka. Gdy leżysz na brzuchu, macica jest uciskana z obydwu stron. Dla rozwijającego się płodu jest to z pewnością mało komfortowe.
Dlatego najbardziej wskazane w ciąży jest układanie się na boku, najlepiej lewym. Powoduje to zmniejszenie ucisku na duże naczynia żylne matki i poprawia przepływ krwi przez łożysko.

Sprawdź, jak duże jest teraz twoje dziecko w brzuchu
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj