GRY
 
 

Spanie z dzieckiem dłużej niż 6 m-cy przyczyną problemów w rodzinie?

Najnowsze badania są zaskakujące! Jeżeli śpisz z dzieckiem powyżej pół roku, twoja rodzina może źle funkcjonować!

mama dziecko sen
fot. Fotolia
Metody na usypianie dzieci są różne. W niektórych rodzinach maleństwa od chwili narodzin śpią w swoich łóżeczkach. W innych zdarza się, że na stałe zadomowiają się w małżeńskim łożu rodziców. O ile nikomu to nie przeszkadza, nie ma w tym problemu. Chyba, że najnowsze badania pokazują prawdę o tym, jak funkcjonuje rodzina, w której dziecko śpi z rodzicami dłużej niż pół roku. 

W ramach badań przebadano 140 rodzin.  W ich domach zainstalowano 5 kamer. 1-obserwująca dziecko (bez głosu), oraz 4- pokazujące relacje między rodzicami (z głosem). Badano zachowanie dzieci w 1., 3., 6., 9. i 12. miesiącu życia. 

Badane rodziny podzielono na 2 grupy. Rodziców, którzy postanowili po 6-miesiącach usypiać dzieci w ich własnych łóżeczkach, oraz tych, którzy nadal spali z maluchem w łóżku. Okazało się, że ci drudzy, zwlekający z decyzją o "rozstaniu", mieli zdecydowanie więcej problemów rodzinnych:

- podejmowali mniej efektywnych decyzji odnośnie dziecka

-poziom chaosu był wyższy, rodzice nie potrafili skupić się na dziecku

- czuli się mniej odpowiedzialni za dziecko

- ich komentarze wobec dzieci były bardziej wrogie

- byli mniej czuli dla maluchów

-matki częściej wykazywały objawy depresji

-rodzice są podrażnieni, gdyż dziecko śpiące z nimi w łóżku znacznie częściej się budzi i powoduje, że rodzice także są niewyspani

Badania, nie mają na celu obrażania kogokolwiek i wytykania palcem błędów wychowawczych. Każdy sam podejmuje decyzję odnośnie tego, jak długo będzie spać razem z dzieckiem. Informacje te mają jedynie za zadanie wskazać, jak ważne jest zachowanie proporcji i jak ważna jest uwaga dla partnera. Gdy dziecko spędza z nami cały dzień i zajmuje naszą uwagę także w nocy, musimy bardziej dbać o relacje z partnerem, gdyż może nastąpić zbyt duże oziębienie. Poczucie odepchnięcia, zajmowania 2. miejsca w sercu ukochanej osoby, źle wpływa na partnerstwo.

A Twoje dziecko jak długo z Tobą spało?

Przeczytaj także: Narodziny dziecka... i małżeńskiego kryzysu

źródło: childandfamilyblog.com
Redakcja poleca: Czy niemowlę powinno spać we własnej sypialni? Mówi ekspert [WIDEO]
Zastanawiasz się, czy niemowlę powinno spać w waszej sypialni, czy może jednak lepiej, gdyby spało we własnym pokoju? Posłuchaj, co na ten temat twierdzi ekspertka od snu niemowląt.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami