Tragedia koło Żar. Niemowlę zmarło śpiąc w łóżku z rodzicami
fot. Fotolia

Dramat rodziców w lubuskim. Niemowlę zmarło, śpiąc z nimi w łóżku

Rodzice spali z miesięcznym niemowlakiem w łóżku. Gdy się obudzili, dziecko już nie żyło. Czy tej tragedii można było uniknąć?
Hanna Szczesiak
Tragedia koło Żar. Niemowlę zmarło śpiąc w łóżku z rodzicami
fot. Fotolia
Do tragedii doszło w niedzielę, 12 lutego, w niewielkiej miejscowości niedaleko Żar w województwie lubuskim. Rodzice spali w łóżku z miesięcznym niemowlakiem. Kiedy się obudzili, dziecko nie żyło.

Sprawą zajęła się prokuratura w Zielonej Górze. "Na ciele dziecka nie ujawniono żadnych obrażeń. Zwłoki zabezpieczono do sekcji, która ma ustalić przyczyny zgonu" – informuje Zbigniew Fąfera z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Rodzice niemowlęcia byli pod wpływem alkoholu, jednak jego stężenie we krwi nie było duże. Według biegłych najprawdopodobniej doszło do przypadkowego przyduszenia dziecka podczas snu.

Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest bezpieczne?

Żadne miejsce, w którym śpi niemowlę, nie jest dla niego w pełni bezpieczne, nawet jego własne łóżeczko. Mimo to większość pediatrów zgodnie twierdzi, że spanie z niemowlęciem w jednym łóżku ma pozytywny wpływ na jego rozwój. W łóżku rodziców maluch czuje się bezpiecznie, bliskość mamy działa na niego kojąco. Według doradców laktacyjnych ta bliskość podczas snu podtrzymuje laktację, a nocne karmienie jest o wiele łatwiejsze.

Chociaż polscy pediatrzy zachęcają do spania z dzieckiem, Amerykańska Akademia Pediatrii jest temu przeciwna, w kilku stanach spanie z niemowlakiem w jednym łóżku jest nielegalne (!).

Spanie z niemowlakiem na twardym materacu (nie na kanapie czy rozkładanym fotelu!), bez dodatkowych poduszek czy maskotek, przy jednoczesnym karmieniu piersią i niestosowaniu przez rodziców używek trudno nazwać niebezpiecznym. Główną przyczyną śmierci niemowląt podczas snu nie jest spanie z rodzicem w jednym łóżku, ale dodatkowe czynniki, takie jak palenie papierosów przez rodziców, spożywanie alkoholu przed snem, karmienie sztuczne czy nadużywanie leków.

Śpicie z waszymi dziećmi w jednym łóżku? Dramat, do którego doszło w Zielonej Górze, powinien być ostrzeżeniem dla nas wszystkich!

Czytaj także: Chcesz spać z dzieckiem w jednym łóżku? Odpowiedz na te 9 pytań

Źródło: gazetalubuska.pl
Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 38 głosy

Zobacz także

Popularne tematy