GRY
 
 

Latający kufer - spektakl dla dzieci, 27.04, Lublin

Zapraszamy na spektakl dla dzieci do Lublina.

latający kufer, teatr, spektakl, teatr andersena
LATAJĄCY KUFER
PREMIERA: 27 kwietnia 2013, godz. 16.00
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
 
Od kilku lat Teatr Andersena prowadzi bardzo szeroką i ożywioną współpracę ze środowiskiem teatralnym Turcji. Za nami cztery festiwale (w Mardin, Ordu i dwukrotnie w Ankarze), trzy edycje warsztatów teatralnych ze studentami, młodzieżą i dziećmi. Lubelski teatr odwiedzali młodzi twórcy tureccy z Ankary i Istambułu. Każda kolejne spotkanie rodzi nowe pomysły i nowe plany na wspólne działania. 
 
Spektakl „Latający Kufer”, według H. Ch. Andersena, który państwu prezentujemy, jest owocem tej właśnie współpracy. Patron naszego teatru, oprócz kunsztu pisarskiego, zasłynął również jako zapalony podróżnik. Jego apetyt poznawania świata był tak silny, że nie ograniczał się tylko do modnych wówczas zakątków takich jak Wiedeń czy Londyn. Jak głosi jego podpis pod jedną z wycinanek: „Podróżować to żyć”. Swoje kroki skierował nawet do Istambułu. Owocem tej wyprawy jest właśnie baśni o latającym kufrze. 
 
Twórcy spektaklu wplatając w tą orientalną opowieść  losy samego Andersena, a także korzystając z innych wątków jego baśni („Brzydkiego Kaczątka”) opowiadają nam historię, w której baśniowość miesza się z realizmem, a świat orientu ze znaną nam współczesnością
Nasz bohater, po stracie ojca, majątku, i rzekomych przyjaciół, zostaje sam. Jego jedynym dobytkiem jest stary kufer, który zupełnie niespodziewanie ujawnia swoje cudowne zdolności. Szybując ponad chmurami, Hans dociera aż do Istambułu. Tam, zagubiony i zadziwiony obcym światem, trafia do komnat tureckiej księżniczki, którą  ojciec i władca Turcji - sułtan -  trzyma pod kluczem, by ustrzec przed wywróżoną nieszczęśliwą miłością. Młodzi od razu przypadają sobie do gustu, a Hansowi, dzięki swojej umiejętności opowiadacza baśni, udaję się nawet zdobyć przychylność sułtana i jego żony. Jednak wróżba mówi swoje, bo przecież nie łatwo jest zmienić los zapisany w gwiazdach. 
Spektakl „Andersena” powstał przy okazji zbliżającego się Roku Kultury Polskiej w Turcji 2014. 
 
Do współpracy przy projekcie został zaproszony reżyser turecki ECE OKAY. Ideą projektu jest stworzenie w najbliższym czasie, w Teatrze Miejskim w Istambule, drugiej wersji „Latającego Kufra”. Naszym marzeniem jest połączyć oba przedstawienia, i stawiając na jednej scenie aktorów polskich i tureckich pokazać widowni w Lublinie i w Istambule, że przekraczanie granic może być bajecznie proste, i wcale nie potrzeba do tego magicznych sprzętów. 

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 5
 
Scenariusz spektaklu wg baśni H. Ch. Andersena w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej
scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Arkadiusz Klucznik  
II reżyser: Ece Okay (Turcja)
scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki
projekcje: Dawid Kozłowski
choreografia: Urszula Pietrzak / Wojciech Kaproń (LTT)
asystent reżysera: Roma Drozdówna
asystent scenografa: Maria Piskorz 
 
Występują: 
Hans Andersen – Bartosz Siwek
Księżniczka Esma – Urszula Pietrzak
Sułtan Abdullah, ojciec Esmy – Piotr Gajos
Kadyna Zeyneb, matka Esmy – Roma Drozdówna
Łabędź – Mirella Rogoza – Biel oraz Wojciech Kaproń (LTT) /  Dawid Bartoszek (GTWPL)
oraz ludzie z Odensee (Dania) i ludzie z Istambułu (Turcja) – Bożena Dragun, Ilona Zgiet, Gabriela Jaskuła, Maryla Wąsiel, Wioletta Tomica, Jacek Dragun, Daniel Arbaczewski, Mateusz Kaliński, Konrad Biel, Bogusław Benek Byrski oraz Ryszard Drozd, Marcin Drozd, Dariusz Manel
 

Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (2 oceny)

3.0
Doładuj
Przeładuj