GRY

Śpisz z dzieckiem? I bardzo dobrze!

Dzieci powinny spać z mamą do co najmniej trzeciego roku życia – radzi doktor Nils Bergman z University of Cape Town w RPA. Nawet nie wiesz, ile na tym zyskasz.

spanie
fot. Fotolia
To rada mogąca budzić mieszane opinie. Na pewno spodoba się zwolennikom rodzicielstwa bliskości, budowania silnej więzi przez dotyk, przebywanie przy sobie cały czas. Ale są też argumenty przeciw spaniu z maluchem, a najważniejszy z nich to bezpieczeństwo dzidziusia.

Wspólne spanie = więź na całe życie

Zdaniem pediatry z RPA, to podczas wspólnego spania rodzi się więź z dzieckiem, która pomoże w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, jakie pojawią się w późniejszym wieku.

Bergman uważa, że noworodki, przez kilka pierwszych tygodni życia powinny spać na naszych klatkach piersiowych. Następnie powinnyśmy kontynuować wspólne spanie przez co najmniej 3 lata.
- Spanie z mamą pozwala stworzyć więź i poprawić zachowanie dziecka, gdy będzie rosło – mówi.

Pediatra opiera się na badaniu, jakiemu poddano 16 dzieci. Dowiodło ono, że serduszka dzieci śpiących w kojcach były trzy razy bardziej narażone na stres. Ich sen był niespokojny i przerywany.

Bergman podkreśla, że wiek kilku miesięcy to bardzo ważny moment w rozwoju niemowlęcia. To wtedy, około 6 miesiąca, dzidziuś rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, doskonali chwytanie rączką, a także wzrok. Maluchy z fascynacją odkrywają twarze najbliższych i swoją.
Redakcja poleca: Co to jest Rodzicielstwo Bliskości? – mówi Agnieszka Stein [WIDEO]
Zaufanie do dziecka i bliskość emocjonalna – oto główne cechy rodzicielstwa bliskości. Zobacz, co jeszcze na temat nurtu RB mówi psycholożka Agnieszka Stein, ekspertka bliskościowego rodzicielstwa.

Śmierć łóżeczkowa - lęk każdej z mam

Opinia doktora stoi w kontrze do tych ekspertów, którzy obawiają się, że wspólne spanie może zwiększyć ryzyko śmierci łóżeczkowej. Bergman obala te opinie. "Gdy dzieci się duszą i doświadczają śmierci łóżeczkowej, to nie jest to dlatego, że jest przy nich mama" - mówi.

Dzieje się tak – według niego - przez toksyczne opary, dym papierosowy, alkohol, duże poduszki oraz niebezpieczne zabawki.

Na wszelki wypadek warto stosować pewne zasady bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich, to:
  • nie dopuszczać nikogo innego poza rodzicami do wspólnego snu,
  • ograniczyć pościel tylko do poduszki i kołdry,
  • nie przenosić dziecka do siebie pod wpływem impulsu, na wpół świadomie.
My mamy, różnie podchodzimy do tej sprawy. Każda z nas robi tak, jak uważa, że będzie najlepiej. Ja sama spałam ze swoimi dziećmi w jednym łóżku za każdym razem, ale też i nie raz żałowałam, że je do tego przyzwyczaiłam. A Wy, co sądzicie na ten temat? Spać razem, czy nie?

Źródło: The Telegraph

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   
Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj