Spirala domaciczna jest skuteczną metodą antykoncepcyjną
fot. Fotolia

Spirala – tak czy nie?

Myślisz o zastąpieniu tabletek antykoncepcyjnych spiralą, ale nie wiesz, czy ta metoda zapobiegania ciąży jest skuteczna i dobra dla ciebie? O zaletach i wadach spirali mówi prof. Violetta Skrzypulec, ginekolog-położnik, endokrynolog i seksuolog.
Spirala domaciczna jest skuteczną metodą antykoncepcyjną
fot. Fotolia
Spirala domaciczna to potoczna nazwa wkładki domacicznej. Pod względem niezawodności zajmuje drugie miejsce – po doustnej antykoncepcji.


Spirala – zalety

Spirala domaciczna ma sporo plusów:
  • nie trzeba pamiętać o regularnym łykaniu pigułek – spiralę zakłada się na pięć lat.
  • jest w stanie zahamować wzrost mięśniaków (drobnych) – w celach leczniczych zakłada się wkładki wewnątrzmaciczne, które zawierają hormon (m.in. Mirena).
Jednak mimo zalet tej metody antykoncepcji spirala domaciczna nie nadaje się dla wszystkich kobiet.

Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Spirala – wady

Ginekolodzy są zgodni, że spirali domacicznej – choć ma wiele zalet – nie powinny stosować kobiety nie rodziły, ponieważ:
  • mogą powodować lekki stan zapalny błony śluzowej macicy – spirale zawierające miedź lub złoto
  • jest ryzyko uszkodzenia kanału szyjki macicy przy ich wprowadzaniu – dotyczy to wkładek z hormonem (mają szeroką prowadnicę).
To wszystko może być przyczyną trudności z późniejszym zajściem w ciążę (sprawdź, czemu nie zachodzisz w ciążę – 5 możliwych przyczyn) lub niekorzystnie wpłynąć na jej przebieg.

Dla kogo jest odpowiednia

Spirala domaciczna jest dobra przede wszystkim dla kobiet, które:
  • mają już dzieci i nie planują w najbliższym czasie kolejnej ciąży
  • nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej (są np. po transplantacji szpiku kostnego, przeszczepie serca, chorują na cukrzycę – w takich sytuacjach zaleca się je nawet kobietom, które jeszcze nie rodziły).
     

Zagrożenia

Stwierdzono, że kobiety, które stosowały antykoncepcję mechaniczną, częściej miewają poronienia i ciąże pozamaciczne. Właśnie dlatego, jeśli kobieta stosująca spiralę postanowi zajść w ciążę, po usunięciu spirali domacicznej powinna odczekać trzy miesiące.


Sprawdź, czy jesteś gotowa na dziecko.Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy