opuchlizna w ciąży przed porodem
fot. Fotolia

Śpisz na plecach w ciąży? Nie rób tego więcej!

Lekarze alarmują: w III trymestrze ciąży lepiej spać na boku. Badania dowiodły, że nie warto ryzykować.
opuchlizna w ciąży przed porodem
fot. Fotolia
Zespół specjalistów pod przewodnictwem prof. Lesley McCowan, dyrektor Wydziału Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii, przeprowadził badania na 164 kobietach, które urodziły martwe dziecko. Przyczyną zgonu noworodka często było niedotlenienie. Ryzyko powikłań w takich przypadkach może spaść nawet o 9%, jeśli ciężarne nie śpią na plecach.

Zmiany fizjologiczne istotne w ciąży

Badanie to wraz ze szczegółowym wywiadem przeprowadzono również na kobietach, których ciąża przebiegała prawidłowo, a dziecko urodziło się zdrowe. Panie unikały spania na wznak i to ochroniło płód. W ostatnim trymestrze ze względu na ciężar może dojść do zmian fizjologicznych niebezpiecznych dla dziecka. Chodzi głównie o zmniejszenie ilości krwi dopływającej do macicy oraz jej objętości. W wyniku tych zmian dochodzi do niedotlenienia i zaburzeń oddychania samej ciężarnej. Specjaliści ostrzegają także o bezdechu sennym, który jest częstym powikłaniem.

Zobacz także: Wyspać się w ciąży - to jest możliwe

Co z tego wynika? Ryzyko urodzenia martwego dziecka, kiedy śpimy na plecach w III trymestrze wzrasta niemalże czterokrotnie!

Redakcja poleca: Sen w ciąży – film
Nadmierna senność, a może problemy z zasypianiem – sprawdź, jakie problemy ze snem pojawiają się w kolejnych trymestrach ciąży i jak sobie z nimi radzić.

Jak się przestawić na spanie na boku?

Nie ma chyba lepszego sposobu, żeby się przestawić na spanie na boku jak zdobycie wiedzy na temat zagrożeń, które mogą dotknąć nas i nasze dziecko. Przez pierwsze noce może być niewygodnie. Może nas uwierać dosłownie wszystko, ale kto powiedział, że spanie w ciąży w ogóle jest wygodne? Z pomocą przyjdą nam poduszki, jeśli nie te, specjalnie przeznaczone dla ciężarnych to zwykle, które można włożyć między nogi i delikatnie pod brzuch. Możemy też pomóc sobie w zasypianiu relaksacyjną muzyką i zapaleniem świec.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy