Spodziectwo
fot. AdobeStock

Spodziectwo – objawy, konsekwencje, leczenie

Spodziectwo to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowej budowie cewki moczowej i penisa. Większość przypadków spodziectwa można szybko wykryć. Niektóre wymagają leczenia.
Małgorzata Wódz
Spodziectwo
fot. AdobeStock
Spodziectwo przyczynia się do kłopotów z oddawaniem moczu, a w przyszłości może również wpływać na sprawność seksualną. Na szczęście większość przypadków tej wady diagnozuje się już u noworodków.

Objawy spodziectwa

Główny objawem spodziectwa jest nieprawidłowa budowa penisa, a dokładnie – lokalizacja ujścia cewki moczowej, które nie znajduje się na szczycie, ale w dowolnym miejscu, od żołędzi zaczynając, na mosznie kończąc. U dzieci dotkniętych spodziectwem cewka moczowa jest krótsza, dlatego jej zakończenie wypada w innym miejscu.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.

Rodzaje spodziectwa

Ze względu na miejsce, w którym kończy się ujście cewki moczowej, spodziectwo dzieli się na:
 • Spodziectwo żołędziowe – cewka moczowa zakończona jest na żołędzi prącia, niżej niż normalnie, od strony brzusznej. Spodziectwo żołędziowe jest uznawane za łagodną formę tej wady.
 • Spodziectwo prąciowe – cewka moczowa kończy się pod żołędzią na penisie od strony brzusznej.
 • Spodziectwo mosznowe – cewka moczowa ma ujście w okolicy moszny. Czasem moszna jest podzielona, a penis jest niewykształcony, co może budzić wątpliwości dotyczące płci dziecka.

Diagnoza

Spodziectwo rozpoznaje się zwykle tuż po przyjściu dziecka na świat. Dziecko w pierwszych dobach jest dokładnie oglądane przez lekarza neonatologa, który powinien również zwrócić uwagę, jak wygląda penis dziecka. Jedynie w przypadku spodziectwa żołędziowego, gdy ujście cewki moczowej jest nieznacznie przesunięte, wada może zostać przeoczona. Jeśli zauważysz u dziecka nieprawidłową budowę penisa, powiedz o tym lekarzowi podczas najbliższej wizyty.

Konsekwencje spodziectwa

 • nieprawidłowe oddawanie moczu, siusianie w złym kierunku
 • trudności z oddawaniem moczu w pozycji stojącej
 • problemy emocjonalne, poczucie inności
 • trudność z utrzymaniem higieny prącia
 • skrzywienie penisa (występuje czasami)
 • w przyszłości – ryzyko problemów ze współżyciem.

Poważnym formom spodziectwa (gdy cewka moczowa jest bardzo krótka) mogą towarzyszyć inne wady:
 • niezstąpione jądro
 • brak nerki
 • wodonercze.

Leczenie spodziectwa

Spodziectwo skutecznie leczy się operacyjnie. Poddanie się zabiegowi zapobiega problemom związanym z oddawaniem moczu, które mogą być konsekwencją spodziectwa. Spodziectwo można korygować w każdym wieku, ale najlepszy czas na wykonanie operacji to wiek od 3 do 18 miesiąca życia.

Czy można mieć dzieci?

Spodziectwo może wpływać na sprawność seksualną. Dotyczy to głównie spodziectwa mosznowego, związanego z nieprawidłową budową męskich narządów płciowych. W niektórych przypadkach u osoby dotkniętej tą wadą diagnozuje się również szczątkową macicę i pochwę. Czasem problem z posiadaniem dzieci może pojawić się również w przypadku spodziectwa prąciowego (komplikacje przy wytrysku lub skrzywienie penisa podczas wzwodu).

Przyczyny spodziectwa

Nie są dokładnie znane. Mówi się, że do powstania tej wady mogą przyczyniać się geny i środowisko, w którym żyje matka, a także jej styl życia, np. dieta, czy zażywane leki. Trwają badania nad ustaleniem czynników ryzyka spodziectwa. Zauważono, że spodziectwo częściej występuje, jeśli w rodzinie były już przypadki spodziectwa, kobieta zaszła w ciążę po 35 roku życia, miała nadwagę w ciąży. Mówi się również o wpływie substancji toksycznych na ciężarną (np. pestycydów) czy przyjmowaniu hormonów przed ciążą.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Popularne tematy