Spodziectwo
fot. AdobeStock

Spodziectwo – objawy, konsekwencje, leczenie

Spodziectwo to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowej budowie cewki moczowej i penisa. Większość przypadków spodziectwa można szybko wykryć. Niektóre wymagają leczenia.
Małgorzata Wódz
Spodziectwo
fot. AdobeStock
Spodziectwo przyczynia się do kłopotów z oddawaniem moczu, a w przyszłości może również wpływać na sprawność seksualną. Na szczęście większość przypadków tej wady diagnozuje się już u noworodków.

Objawy spodziectwa

Główny objawem spodziectwa jest nieprawidłowa budowa penisa, a dokładnie – lokalizacja ujścia cewki moczowej, które nie znajduje się na szczycie, ale w dowolnym miejscu, od żołędzi zaczynając, na mosznie kończąc. U dzieci dotkniętych spodziectwem cewka moczowa jest krótsza, dlatego jej zakończenie wypada w innym miejscu.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Rodzaje spodziectwa

Ze względu na miejsce, w którym kończy się ujście cewki moczowej, spodziectwo dzieli się na:
 • Spodziectwo żołędziowe – cewka moczowa zakończona jest na żołędzi prącia, niżej niż normalnie, od strony brzusznej. Spodziectwo żołędziowe jest uznawane za łagodną formę tej wady.
 • Spodziectwo prąciowe – cewka moczowa kończy się pod żołędzią na penisie od strony brzusznej.
 • Spodziectwo mosznowe – cewka moczowa ma ujście w okolicy moszny. Czasem moszna jest podzielona, a penis jest niewykształcony, co może budzić wątpliwości dotyczące płci dziecka.

Diagnoza

Spodziectwo rozpoznaje się zwykle tuż po przyjściu dziecka na świat. Dziecko w pierwszych dobach jest dokładnie oglądane przez lekarza neonatologa, który powinien również zwrócić uwagę, jak wygląda penis dziecka. Jedynie w przypadku spodziectwa żołędziowego, gdy ujście cewki moczowej jest nieznacznie przesunięte, wada może zostać przeoczona. Jeśli zauważysz u dziecka nieprawidłową budowę penisa, powiedz o tym lekarzowi podczas najbliższej wizyty.

Konsekwencje spodziectwa

 • nieprawidłowe oddawanie moczu, siusianie w złym kierunku
 • trudności z oddawaniem moczu w pozycji stojącej
 • problemy emocjonalne, poczucie inności
 • trudność z utrzymaniem higieny prącia
 • skrzywienie penisa (występuje czasami)
 • w przyszłości – ryzyko problemów ze współżyciem.

Poważnym formom spodziectwa (gdy cewka moczowa jest bardzo krótka) mogą towarzyszyć inne wady:
 • niezstąpione jądro
 • brak nerki
 • wodonercze.

Leczenie spodziectwa

Spodziectwo skutecznie leczy się operacyjnie. Poddanie się zabiegowi zapobiega problemom związanym z oddawaniem moczu, które mogą być konsekwencją spodziectwa. Spodziectwo można korygować w każdym wieku, ale najlepszy czas na wykonanie operacji to wiek od 3 do 18 miesiąca życia.

Czy można mieć dzieci?

Spodziectwo może wpływać na sprawność seksualną. Dotyczy to głównie spodziectwa mosznowego, związanego z nieprawidłową budową męskich narządów płciowych. W niektórych przypadkach u osoby dotkniętej tą wadą diagnozuje się również szczątkową macicę i pochwę. Czasem problem z posiadaniem dzieci może pojawić się również w przypadku spodziectwa prąciowego (komplikacje przy wytrysku lub skrzywienie penisa podczas wzwodu).

Przyczyny spodziectwa

Nie są dokładnie znane. Mówi się, że do powstania tej wady mogą przyczyniać się geny i środowisko, w którym żyje matka, a także jej styl życia, np. dieta, czy zażywane leki. Trwają badania nad ustaleniem czynników ryzyka spodziectwa. Zauważono, że spodziectwo częściej występuje, jeśli w rodzinie były już przypadki spodziectwa, kobieta zaszła w ciążę po 35 roku życia, miała nadwagę w ciąży. Mówi się również o wpływie substancji toksycznych na ciężarną (np. pestycydów) czy przyjmowaniu hormonów przed ciążą.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Popularne tematy