Spojenie łonowe w ciąży
fot. AdobeStock

Spojenie łonowe w ciąży: budowa, funkcje, dolegliwości

Spojenie łonowe to miejsce, w którym łączą się kości łonowe. Pod wpływem ciężaru w ciąży może dojść do rozejścia spojenia łonowego, co powoduje silny ból. Jak go wyleczyć?
Milena Oszczepalińska
Spojenie łonowe w ciąży
fot. AdobeStock
Spojenie łonowe posiadają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak to u kobiet, za sprawą ciąży, dochodzi niekiedy do dyskomfortu w postaci rozejścia spojenia lonowego. Co należy wiedzieć o tej części miednicy?

Budowa spojenia łonowego

Spojenie łonowe to chrząstkozrost zbudowany z tkany chrzęstnej, za pomocą którego dwie kości łonowe są ze sobą połączone. Składa się z powierzchni spojeniowych pokrytych warstwą chrząstki szklistej oraz krążka międzyłonowego. Z przodu spojenie łonowe jest dłuższe, a z tyłu krótsze.

Budowa spojenia łonowego u mężczyzny jest nieco inna, niż u kobiety. Jest ono wyższe i cieńsze, a między kościami łonowymi znajduje się kąt ostry, a nie łukowate zaokrąglenie, jak u kobiet.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Funkcja spojenia łonowego

Spojenie łonowe pełni bardzo ważną rolę, jest niezwykle istotnym elementem miednicy. Jego głównym zadaniem jest ochranianie narządów wewnętrznych. Dzięki krążkowi międzyłonowemu spojenie jest chronione przed nadmiernym obciążeniem, a ewentualne wstrząsy wywołane poruszaniem się (chodzeniem, bieganiem) są amortyzowane.

Dolegliwości spojenia łonowego w ciąży

Spojenie łonowe na skutek ciąży i rosnącego brzucha jest coraz bardziej obciążane. Dlatego zdarza się, że dochodzi do jego rozejścia już w trakcie ciąży lub podczas porodu. Rozejście spojenia łonowego przy porodzie występuje u 1 na 800 kobiet. Dolegliwość ta powoduje silny ból brzucha promieniujący do ud i trudności z poruszaniem się. Ciężarna chodzi, bujając się lekko na boki, przypominając tym nieco chód kaczki.

Choć rozejście spojenia łonowego leczy się głównie objawowo, zawsze, gdy ciężarna odczuwa ból w okolicach krocza, powinna udać się do lekarza. Specjalista może zdiagnozować tę dolegliwość już podczas badania USG. Jeśli będzie to możliwe i bezpieczne, przepisze odpowiednie leki  przeciwbólowe i przeciwzapalne i na pewno zaleci jak najwięcej odpoczynku.

Czasami ból w kroczu powstaje nie na skutek rozejścia się spojenia łonowego, ale jego zapalenia. Zapalenie spojenia łonowego powstaje na skutek przeciążenia kości łonowych. Dotyka nie tylko kobiet w ciąży, lecz także sportowców. Leczenie w przypadku zapalenia również ogranicza się do przyjmowania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomocna bywa również fizjoterapia.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy