dziecko z butelka
fot. NUK

Spokojne i bezpieczne karmienie z marką NUK

Bez wątpienia karmienie piersią jest najlepsze dla dzieci. W zależności od wieku, masy ciała i stanu zdrowia dzieci różnią się stopniem dojrzałości funkcji ssania. Zdarza się, że karmienie piersią nie zawsze jest możliwe lub dziecko musi być dokarmiane. Wtedy szczególnie ważny jest wybór odpowiedniej butelki ze smoczkiem.
dziecko z butelka
fot. NUK
Dobór właściwego smoczka umożliwia prawidłową technikę ssania i koordynację rytmu ssania-połykania-oddychania, zapewnia efektywne, wydajne karmienie, które sprzyja przyrostowi masy ciała i prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze smoczka do karmienia?

Szerokie oparcie dla warg
Szeroka podstawa smoczka przypomina kształt piersi mamy. Szeroko rozchylone wargi to wystarczająco dużo miejsca dla naturalnych ruchów ssących języka – do przodu, do tyłu i w górę.
 
Stopień twardości
Miękka końcówka smoczka doskonale dopasowuje się do podniebienia dziecka. Sprawia to też, że dziecko ma podobne odczucie jak podczas karmienia piersią i chętniej akceptuje smoczek. Na rynku dostępne są  smoczki wyposażone w specjalną, miękką strefę, które zapewniają dziecku maksymalny komfort.

Wielkość i anatomiczny kształt smoczka
Smoczki do karmienia występują w kilku rozmiarach, wielkość smoczka należy dostosować do wagi, wieku dziecka i jego umiejętności w zakresie pobierania pokarmu. Smoczek anatomiczny posiada niesymetryczną część węwnątrzustną przypominająca kształtem brodawkę sutkową matki podczas karmienia – zaokrąglona górna część smoczka jest dostosowana do jamy ustnej oraz rozwoju podniebienia dziecka. Wyprofilowana, spłaszczona dolna część smoczka jest elastyczna, aby pozwolić na swobodne ruchy ssące języka oraz żuchwy.

Wielkość otworu przepływowego
Przy odwróceniu butelki do góry dnem pokarm powinien wypływać kropla za kroplą, a nie płynąć strumieniem. Optymalne karmienie przez smoczek powinno trwać około 10-15 minut. Jeżeli pokarm spływa zbyt szybko, dziecko krztusi się, dławi i połyka powietrze. Może to być przyczyną ulewania, bólów brzuszka i kolek. Zbyt mały otwór w smoczku wydłuża karmienie, może powodować nieprawidłowy przyrost masy ciała i zmęczenie, osłabienie dziecka. Otwór w smoczku powinien więc być dostosowany do rodzaju pokarmu i aktywności oraz potrzeb dziecka.

Otwór przepływowy nie powinien być umieszczony na samym czubku smoczka, ale lekko odsunięty do tyłu, co ułatwia karmienie – pokarm spływa najpierw w kierunku podniebienia i lepiej miesza się ze śliną. Takie rozwiązanie proponuje marka NUK.
 
Antykolkowy
Efektywny system odpowietrzania w smoczku zmniejsza ilość powietrza połykanego przez dziecko i tym samym minimalizuje ryzyko wystąpienia kolki. Ponadto wyrównuje ciśnienie w butelce, co zapobiega zaciskaniu się smoczka oraz umożliwia swobodny wypływ pokarmu i płynne ssanie bez przerw.
Redakcja poleca: Masz wcześniaka, szukaj wsparcia! [WIDEO]
Twoje dziecko jest wcześniakiem? Oprócz troski o maluszka, jak najszybciej zatroszcz się również o odpowiednią grupę wsparcia dla siebie. Wyjaśniamy, gdzie jej szukać.

Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących karmienia butelką:

  • Głowa dziecka powinna znajdować się zawsze wyżej niż reszta ciała. Dziecko trzymamy blisko swego ciała, zapewniając podparcie dla głowy, pleców i stóp.
  • Butelkę należy trzymać prostopadle do głowy dziecka – oś ciała dziecka i oś butelki powinny znajdować się pod kątem prostym.
  • Butelkę należy trzymać w taki sposób, aby punktem podparcia dla smoczka była górna warga, smoczka nie należy opierać o żuchwę dziecka, ale skierować w stronę podniebienia i poczekać aż dziecko dociśnie żuchwą.
  • Biorąc pod uwagę powyższe uwagi, mamy duże szanse, aby karmienie było udane i spokojne, a dziecko najedzone.

Nowość - wskaźnik temperatury NUK

Kiedy dzieci są głodne, pokarm który im podajemy nigdy nie powinien być zbyt gorący, ani zbyt zimny. Aby zapobiec podawaniu dziecku zbyt gorącego pokarmu, nowe butelki NUK First Choice+ posiadają wskaźnik temperatury. Wskaźnik wygląda jak termometr i jest umieszczony pomiędzy kreskami podziałki; zmienia kolor pod wpływem zmiany temperatury zawartości butelki. Ta funkcja pozwala rodzicom ustalić optymalną temperaturę pokarmu podczas karmienia dziecka.
 


Butelki NUK First Choice+ ze wskaźnikiem temperatury występują w dwóch rozmiarach: 150ml oraz 300ml i posiadają wiele wersji kolorystycznych.

Materiał powstał z udziałem firmy BabyLand, dystrybutora marki NUK
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy