Ból porodowy: jak pokonać ból porodowy
fot. Fotolia

Możesz pokonać ból porodowy – 4 sposoby

Czujesz, że dasz radę urodzić bez znieczulenia, nie chcesz stracić kontroli nad przebiegiem porodu. Potrzebujesz siły i wiedzy, jak panować nad skurczami. Oto metody, które Ci w tym pomogą.
Ból porodowy: jak pokonać ból porodowy
fot. Fotolia

Gdy jesteś aktywna we wczesnym okresie porodu, łatwiej urodzisz. Eksperymentuj z pozycjami, pochylaj się w czasie skurczu, prostuj, gdy ustąpi. Wypróbuj też inne metody łagodzenia bólu.

1. Sposób na ból porodowy – ciepła woda

 • Kiedy i jak stosować Prysznic możesz wziąć w dowolnym momencie porodu. Skieruj strumień na brzuch i dolny odcinek kręgosłupa. Kąpiel zalecana jest dopiero, gdy rozwarcie ma pięć, sześć centymetrów, a skurcze są silniejsze. W wannie możesz leżeć aż do narodzin dziecka. Jednak co pół godziny wyjdź, zrób parę kroków, by unormować ciśnienie krwi i krążenie. Pamiętaj, woda powinna mieć około 36–37 stopni C.
   
 • Na ile woda łagodzi ból porodowy Znieczulające działanie prysznica poczujesz natychmiast, niestety, szybko ustaje. Natomiast zanurzenie w wodzie zmniejsza napięcie mięśni w dole brzucha, zwiększa produkcję endorfin po 15–20 minutach (zobacz, jak wygląda poród w wannie – film).
   
 • Jak woda wpływa na poród Kąpiel sprawia, że skurcze są mniej bolesne, ale nadal efektywne. Rozluźnia i uelastycznia mięśnie krocza, co zmniejsza ryzyko jego pęknięcia lub nacinania. Ułatwia dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny.
   
 • Czy ten typ relaksu wymaga przygotowań Upewnij się, że przy sali porodowej jest wanna lub prysznic do dyspozycji rodzących. Spytaj też, na ile swobodnie można z nich korzystać i do którego momentu porodu będziesz mogła pozostać w wodzie.
   
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

ZOBACZ TEŻ: poznaj swoje prawa na porodówce – to ważne!


2. Masaż w czasie porodu

 • Kiedy i jak go stosować. Jest przydatny przez cały czas porodu, o ile nie będzie Cię rozpraszać. W masażu wykorzystuje się dobroczynne oddziaływanie ciepła ciała drugiej osoby oraz delikatnego ucisku na podskórne zakończenia nerwów. Całymi dłońmi lub opuszkami palców masuje się plecy, ramiona, okolicę lędźwiową.
   
 • Na ile masaż łagodzi ból porodowy. Dość dobrze znosi odczucie bólu w dolnej części kręgosłupa. Rozluźnia i ogrzewa napięte mięśnie ramion, pleców, szyi. Łagodzi więc również zmęczenie.
   
 • Jak wpływa na poród. Dotyk i poczucie bezpieczeństwa związane z obecnością bliskiej osoby ograniczają stres. Masaż pobudza także wydzielanie endorfin i pomaga Ci się zrelaksować pomiędzy skurczami.
   
 • Czy masaż wymaga przygotowań. Twój mąż nauczy się masażu od położnej na sali porodowej (sprawdź, czy lepiej rodzić razem, czy osobno).
   

ZOBACZ TEŻ: najlepsze pozycje na pierwszy okres porodu


3. Sposób na ból porodowy – oddychanie w czasie porodu

 • Kiedy i jak stosować Podczas skurczów. Nie wstrzymuj wówczas oddechu (co robi się odruchowo), ale zacznij oddychać głęboko, regularnie, powoli. Pamiętaj: wdech przez nos, a wydech przez usta.
   
 • Na ile oddychanie łagodzi ból porodowy Kiedy do płuc trafia więcej tlenu, znika napięcie mięśni, a to zmniejsza ból. Głębokie oddychanie pomoże Ci się zrelaksować.
   
 • Jak wpływa na poród Macica jest lepiej odżywiona, więc pracuje sprawniej. Również dziecku dostarczasz więcej tlenu (czytaj: poród to współpraca matki i dziecka). Jeśli nie byłaś przyzwyczajona do głębokiego oddychania i w chwili paniki zaczniesz robić to za intensywnie, poczujesz lekkie zawroty głowy. Uspokój oddech, skup się na wydechu. I zacznij od nowa.
   
 • Czy oddychanie wymaga przygotowań Technik oddychania nauczysz się w szkole rodzenia lub z poradników. Przećwicz je jeszcze w czasie ciąży, najlepiej z mężem (będzie Ci przypominał, co robić).
   

ZOBACZ TEŻ: możesz rodzić w domu narodzin z salami porodowymi jak ze snu


4. Aparat TENS w czasie porodu

 • Kiedy i jak stosować To niewielkie urządzenie, które umożliwia delikatne drażnienie poprzez skórę zakończeń nerwów przenoszących ból z macicy i kanału rodnego. Wzdłuż kręgosłupa umieszcza się elektrody (w formie plasterków), przez które przepływa prąd o niskim natężeniu. Największe korzyści przynosi w bardzo wczesnej fazie porodu. Nie nadaje się pod jego koniec.
   
 • Na ile aparat TENS łagodzi ból porodowy Pobudza wydzielanie endorfin (naturalnych hormonów przeciwbólowych) i uspokaja. Dla lepszego efektu łącz go z oddychaniem lub zmianą pozycji ciała.
   
 • Jak wpływa na poród Pozwala przejść przez początkowe skurcze spokojniej i z większym zapasem sił.
   
 • Czy aparat wymaga przygotowań Spytaj swoją położną, czy stosuje tę metodę. Aparat TENS można kupić w internecie.
   

ZOBACZ TEŻ: jak układa się dziecko przed porodem


Ból porodowy a przyszły tata

Możesz pomóc żonie. Bądź blisko niej, znoś cierpliwie jej rozdrażnienie podczas porodu. Dzięki temu łatwiej poradzi sobie z bólem. Troszcząc się o jej komfort, dodatkowo to ułatwiasz. Dlatego w czasie porodu:
 • pomagaj spacerować, wziąć prysznic – woda i ruch rozluźniają mięśnie i uspokajają.
 • przypominaj o piciu – dawaj butelkę z wodą (najlepiej taką, która ma ustnik, bo wtedy płyn się nie rozleje). W ten sposób wyrównuje się gospodarka wodno-elektrolitowa w organizmie, co ma wpływ na łagodzenie bólu.
 • pytaj, czy pomasować plecy – kiedy poród stanie się bardziej zaawansowany, może zdarzyć się, że Twój dotyk będzie ją denerwował. Powie Ci o tym bez ogródek, ale nie jest to objaw niechęci!
 • proś lekarzy i położną o wyjaśnienie tego, co robią – żona może nie być w stanie tego robić. Świadomość, że ma obok siebie swojego rzecznika, doda jej skrzydeł i pewności siebie.

   

ZOBACZ TEŻ: co czuje tata w czasie porodu rodzinnego


Konsultacja: Urszula Tataj-Puzyna, położna, współpracuje ze Szpitalem Specjalistycznym Świętej Zofii w Warszawie, prowadzi szkołę rodzenia „Narodziny...”
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy