Ból porodowy: jak pokonać ból porodowy
fot. Fotolia

Możesz pokonać ból porodowy – 4 sposoby

Czujesz, że dasz radę urodzić bez znieczulenia, nie chcesz stracić kontroli nad przebiegiem porodu. Potrzebujesz siły i wiedzy, jak panować nad skurczami. Oto metody, które Ci w tym pomogą.
Ból porodowy: jak pokonać ból porodowy
fot. Fotolia

Gdy jesteś aktywna we wczesnym okresie porodu, łatwiej urodzisz. Eksperymentuj z pozycjami, pochylaj się w czasie skurczu, prostuj, gdy ustąpi. Wypróbuj też inne metody łagodzenia bólu.

1. Sposób na ból porodowy – ciepła woda

 • Kiedy i jak stosować Prysznic możesz wziąć w dowolnym momencie porodu. Skieruj strumień na brzuch i dolny odcinek kręgosłupa. Kąpiel zalecana jest dopiero, gdy rozwarcie ma pięć, sześć centymetrów, a skurcze są silniejsze. W wannie możesz leżeć aż do narodzin dziecka. Jednak co pół godziny wyjdź, zrób parę kroków, by unormować ciśnienie krwi i krążenie. Pamiętaj, woda powinna mieć około 36–37 stopni C.
   
 • Na ile woda łagodzi ból porodowy Znieczulające działanie prysznica poczujesz natychmiast, niestety, szybko ustaje. Natomiast zanurzenie w wodzie zmniejsza napięcie mięśni w dole brzucha, zwiększa produkcję endorfin po 15–20 minutach (zobacz, jak wygląda poród w wannie – film).
   
 • Jak woda wpływa na poród Kąpiel sprawia, że skurcze są mniej bolesne, ale nadal efektywne. Rozluźnia i uelastycznia mięśnie krocza, co zmniejsza ryzyko jego pęknięcia lub nacinania. Ułatwia dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny.
   
 • Czy ten typ relaksu wymaga przygotowań Upewnij się, że przy sali porodowej jest wanna lub prysznic do dyspozycji rodzących. Spytaj też, na ile swobodnie można z nich korzystać i do którego momentu porodu będziesz mogła pozostać w wodzie.
   
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

ZOBACZ TEŻ: poznaj swoje prawa na porodówce – to ważne!


2. Masaż w czasie porodu

 • Kiedy i jak go stosować. Jest przydatny przez cały czas porodu, o ile nie będzie Cię rozpraszać. W masażu wykorzystuje się dobroczynne oddziaływanie ciepła ciała drugiej osoby oraz delikatnego ucisku na podskórne zakończenia nerwów. Całymi dłońmi lub opuszkami palców masuje się plecy, ramiona, okolicę lędźwiową.
   
 • Na ile masaż łagodzi ból porodowy. Dość dobrze znosi odczucie bólu w dolnej części kręgosłupa. Rozluźnia i ogrzewa napięte mięśnie ramion, pleców, szyi. Łagodzi więc również zmęczenie.
   
 • Jak wpływa na poród. Dotyk i poczucie bezpieczeństwa związane z obecnością bliskiej osoby ograniczają stres. Masaż pobudza także wydzielanie endorfin i pomaga Ci się zrelaksować pomiędzy skurczami.
   
 • Czy masaż wymaga przygotowań. Twój mąż nauczy się masażu od położnej na sali porodowej (sprawdź, czy lepiej rodzić razem, czy osobno).
   

ZOBACZ TEŻ: najlepsze pozycje na pierwszy okres porodu


3. Sposób na ból porodowy – oddychanie w czasie porodu

 • Kiedy i jak stosować Podczas skurczów. Nie wstrzymuj wówczas oddechu (co robi się odruchowo), ale zacznij oddychać głęboko, regularnie, powoli. Pamiętaj: wdech przez nos, a wydech przez usta.
   
 • Na ile oddychanie łagodzi ból porodowy Kiedy do płuc trafia więcej tlenu, znika napięcie mięśni, a to zmniejsza ból. Głębokie oddychanie pomoże Ci się zrelaksować.
   
 • Jak wpływa na poród Macica jest lepiej odżywiona, więc pracuje sprawniej. Również dziecku dostarczasz więcej tlenu (czytaj: poród to współpraca matki i dziecka). Jeśli nie byłaś przyzwyczajona do głębokiego oddychania i w chwili paniki zaczniesz robić to za intensywnie, poczujesz lekkie zawroty głowy. Uspokój oddech, skup się na wydechu. I zacznij od nowa.
   
 • Czy oddychanie wymaga przygotowań Technik oddychania nauczysz się w szkole rodzenia lub z poradników. Przećwicz je jeszcze w czasie ciąży, najlepiej z mężem (będzie Ci przypominał, co robić).
   

ZOBACZ TEŻ: możesz rodzić w domu narodzin z salami porodowymi jak ze snu


4. Aparat TENS w czasie porodu

 • Kiedy i jak stosować To niewielkie urządzenie, które umożliwia delikatne drażnienie poprzez skórę zakończeń nerwów przenoszących ból z macicy i kanału rodnego. Wzdłuż kręgosłupa umieszcza się elektrody (w formie plasterków), przez które przepływa prąd o niskim natężeniu. Największe korzyści przynosi w bardzo wczesnej fazie porodu. Nie nadaje się pod jego koniec.
   
 • Na ile aparat TENS łagodzi ból porodowy Pobudza wydzielanie endorfin (naturalnych hormonów przeciwbólowych) i uspokaja. Dla lepszego efektu łącz go z oddychaniem lub zmianą pozycji ciała.
   
 • Jak wpływa na poród Pozwala przejść przez początkowe skurcze spokojniej i z większym zapasem sił.
   
 • Czy aparat wymaga przygotowań Spytaj swoją położną, czy stosuje tę metodę. Aparat TENS można kupić w internecie.
   

ZOBACZ TEŻ: jak układa się dziecko przed porodem


Ból porodowy a przyszły tata

Możesz pomóc żonie. Bądź blisko niej, znoś cierpliwie jej rozdrażnienie podczas porodu. Dzięki temu łatwiej poradzi sobie z bólem. Troszcząc się o jej komfort, dodatkowo to ułatwiasz. Dlatego w czasie porodu:
 • pomagaj spacerować, wziąć prysznic – woda i ruch rozluźniają mięśnie i uspokajają.
 • przypominaj o piciu – dawaj butelkę z wodą (najlepiej taką, która ma ustnik, bo wtedy płyn się nie rozleje). W ten sposób wyrównuje się gospodarka wodno-elektrolitowa w organizmie, co ma wpływ na łagodzenie bólu.
 • pytaj, czy pomasować plecy – kiedy poród stanie się bardziej zaawansowany, może zdarzyć się, że Twój dotyk będzie ją denerwował. Powie Ci o tym bez ogródek, ale nie jest to objaw niechęci!
 • proś lekarzy i położną o wyjaśnienie tego, co robią – żona może nie być w stanie tego robić. Świadomość, że ma obok siebie swojego rzecznika, doda jej skrzydeł i pewności siebie.

   

ZOBACZ TEŻ: co czuje tata w czasie porodu rodzinnego


Konsultacja: Urszula Tataj-Puzyna, położna, współpracuje ze Szpitalem Specjalistycznym Świętej Zofii w Warszawie, prowadzi szkołę rodzenia „Narodziny...”
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy