GRY
 
 

Możesz pokonać ból porodowy – 4 sposoby

Czujesz, że dasz radę urodzić bez znieczulenia, nie chcesz stracić kontroli nad przebiegiem porodu. Potrzebujesz siły i wiedzy, jak panować nad skurczami. Oto metody, które Ci w tym pomogą.

Ból porodowy: jak pokonać ból porodowy
fot. Fotolia

Gdy jesteś aktywna we wczesnym okresie porodu, łatwiej urodzisz. Eksperymentuj z pozycjami, pochylaj się w czasie skurczu, prostuj, gdy ustąpi. Wypróbuj też inne metody łagodzenia bólu.

1. Sposób na ból porodowy – ciepła woda

 • Kiedy i jak stosować Prysznic możesz wziąć w dowolnym momencie porodu. Skieruj strumień na brzuch i dolny odcinek kręgosłupa. Kąpiel zalecana jest dopiero, gdy rozwarcie ma pięć, sześć centymetrów, a skurcze są silniejsze. W wannie możesz leżeć aż do narodzin dziecka. Jednak co pół godziny wyjdź, zrób parę kroków, by unormować ciśnienie krwi i krążenie. Pamiętaj, woda powinna mieć około 36–37 stopni C.
   
 • Na ile woda łagodzi ból porodowy Znieczulające działanie prysznica poczujesz natychmiast, niestety, szybko ustaje. Natomiast zanurzenie w wodzie zmniejsza napięcie mięśni w dole brzucha, zwiększa produkcję endorfin po 15–20 minutach (zobacz, jak wygląda poród w wannie – film).
   
 • Jak woda wpływa na poród Kąpiel sprawia, że skurcze są mniej bolesne, ale nadal efektywne. Rozluźnia i uelastycznia mięśnie krocza, co zmniejsza ryzyko jego pęknięcia lub nacinania. Ułatwia dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny.
   
 • Czy ten typ relaksu wymaga przygotowań Upewnij się, że przy sali porodowej jest wanna lub prysznic do dyspozycji rodzących. Spytaj też, na ile swobodnie można z nich korzystać i do którego momentu porodu będziesz mogła pozostać w wodzie.
   
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

ZOBACZ TEŻ: poznaj swoje prawa na porodówce – to ważne!


2. Masaż w czasie porodu

 • Kiedy i jak go stosować. Jest przydatny przez cały czas porodu, o ile nie będzie Cię rozpraszać. W masażu wykorzystuje się dobroczynne oddziaływanie ciepła ciała drugiej osoby oraz delikatnego ucisku na podskórne zakończenia nerwów. Całymi dłońmi lub opuszkami palców masuje się plecy, ramiona, okolicę lędźwiową.
   
 • Na ile masaż łagodzi ból porodowy. Dość dobrze znosi odczucie bólu w dolnej części kręgosłupa. Rozluźnia i ogrzewa napięte mięśnie ramion, pleców, szyi. Łagodzi więc również zmęczenie.
   
 • Jak wpływa na poród. Dotyk i poczucie bezpieczeństwa związane z obecnością bliskiej osoby ograniczają stres. Masaż pobudza także wydzielanie endorfin i pomaga Ci się zrelaksować pomiędzy skurczami.
   
 • Czy masaż wymaga przygotowań. Twój mąż nauczy się masażu od położnej na sali porodowej (sprawdź, czy lepiej rodzić razem, czy osobno).
   

ZOBACZ TEŻ: najlepsze pozycje na pierwszy okres porodu


Doładuj
Przeładuj