dziecko, kaszka, jedzenie, miseczka

Sposób na kolację

Kolacja to jeden z najważniejszych posiłków dnia. Musi być lekki, by maluszka nie bolał brzuch, i na tyle sycący, żeby smyk nie budził się głodny w nocy. A więc co przygotować na kolację?
dziecko, kaszka, jedzenie, miseczka
Dwuletniemu Adasiowi często zdarzało się wymiotować po ostatnim posiłku, pomimo tego, że jadł go bardzo chętnie. Mama martwiła się nawet, że przyczyną kłopotów jest refluks. Lekarz zlecił nawet badania; wszystkie wyszły dobrze. Przyczyna problemów okazała się prozaiczna: otóż około godziny 18 chłopiec lubił zjeść jeden lub dwa serki homogenizowane, a potem ok. 20 dostawał na kolację zupkę warzywną, często z mięsem. To stanowczo za dużo jak dla małego żołądka.

Numer jeden: kaszka
Jak widać, kolacja musi być posiłkiem bardzo dobrze przemyślanym. Przede wszystkim zaś lekkostrawnym. Najlepsze są więc wszelkiego rodzaju kaszki. Bardzo dobre są gotowe, niemowlęce, do których wystarczy dodać wodę lub (jeśli kaszka jest bezmleczna) modyfikowane mleko albo mieszankę bezmleczną, którą pije malec. Dla urozmaicenia smaku i uatrakcyjnienia dania warto do kaszki wrzucić owoce.
Dla dziecka, które skończyło rok, bardzo dobrym kolacyjnym daniem będą małe kanapki, kasza lub makaron z sezonowymi owocami lub serkiem. Dzieci bardzo lubią takie dania – proste i smaczne.
Zastanawiając się nad kolacyjnym menu dla starszaka, weź pod uwagę to, co już dziś jadł. Jeśli na obiad był makaron z serem lub naleśniki, na kolację dobre będzie danie z mięsem lub rybą. Gdy jadł już mięso, zaproponuj omlet, pizzę lub placki z jabłkami. Jeżeli natomiast wydaje ci się, że dziecko miało za mało posiłków z nabiałem, zaproponuj mu pierogi, naleśniki z serem lub ziemniaki z twarożkiem.

Nie tuż przed snem

Kolacja powinna pokrywać 15–20 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Nie musisz jednak wcale ich liczyć, wystarczy pamiętać, by posiłek nie był zbyt obfity. Niemowlę może zjeść kaszkę na mleku na pół godziny przed snem, ale starsze dziecko, któremu przygotowujesz już konkretniejsze dania, powinno je dostać dwie godziny przed snem. Tak więc, jeśli malec zwykle kładzie się o godzinie 21, to kolację powinien skończyć ok. 19. Żołądek musi mieć czas, by wszystko strawić, zanim smyk położy się spać. Jeśli potem będzie głodny, daj mu szklankę mleka lub kakao. Dzięki temu szybciej zaśnie.   


Skorzystaj z naszych pomysłów na kolację:
Ryżowe placki z papryką
Kaszka ryżowa z jabłuszkiem
Makaron z jagodowym serem
Pizza w serduszka


Dyskutuj na forum: Co podajecie swoim pociechom na śniadanie i kolację, bo mi już brak pomysłów co podawać.

mtj_dopisek.gif


Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy