sposoby na meszki
fot. Adobe Stock

Sposób na meszki – 10 metod jak pozbyć się meszek w domu

Zioła i olejki eteryczne to skuteczny sposób na meszki – dzięki temu pozbędziecie się tych bardzo uciążliwych owadów z domu. Lada moment zrobi się bardzo ciepło, a koniec maja to ulubiony czas ich aktywności.
Agnieszka Majchrzak
sposoby na meszki
fot. Adobe Stock
Gdy tylko na dworze zrobi się ciepło, w naszych domach pojawiają się meszki i aż do końca lata potrafią mocno uprzykrzyć nam życie. Owady są bardzo aktywne i zajadłe, atakują gromadnie i szczególnie małe dzieci, niepotrafiące się bronić, są narażone na ugryzienia meszek. A te mogą być bardzo dotkliwe, pozostawiają po sobie krwawiący i bolesny ślad, który trudno się goi. U dziecka, zwłaszcza mającego alergię, może powstać obrzęk, a nawet wystąpić gorączka. Tym bardziej więc warto znać skuteczny sposób na meszki – mamy dla was kilka sprawdzonych metod, aby skutecznie odstraszyć owady od dzieci i wypędzić meszki z domu.

Sposób na meszki:

Co odstrasza meszki?

Wybrałyśmy dla was kilka sposobów na meszki w domu. Są wśród nich zarówno najprostsze sposoby, takie jak niewychodzenie z domu z odkrytymi częściami ciała, w porze największej aktywności meszek (czyli od południa do wieczora), zakładanie w domu moskitier, spryskiwanie ciała dziecka specjalnym repelentem, czyli preparatem na meszki odstraszającym owady. Mamy też kilka oryginalnych propozycji, które mogą być skuteczną pułapką na meszki, w tym naturalne metody (na komary niektóre z nich też działają!).
Meszki lubią wilgoć (tam wylęgają się ich larwy), dlatego najczęściej można je spotkać przy jeziorach, rzekach, ma łąkach i w lasach. W zamkniętych pomieszczeniach są jednak bardziej natrętne i agresywne.
Redakcja poleca: Opuchlizna po ukąszeniu - sposoby na opuchliznę po ukąszeniu owadów [WIDEO]
Opuchlizna po ukąszeniu owada to zmartwienie nie jednego rodzica. Jeśli twoje dziecko zostało ukąszone przez meszkę lub pszczołę i nie wiesz, jak mu pomóc, sprawdź, jakie są sposoby na ugryzienia owadów - w tym kilka domowych porad!

Domowy sposób na meszki w domu

Oto kilka propozycji na pozbycie się meszek z domu:
 • zioła w doniczkach umieszczone na parapecie okiennym, balkonie lub tarasie – aromatyczne zapachy to skuteczny sposób na te owady, szczególnie polecane są werbena, szałwia, tymianek lub mięta,
 • eteryczne olejki – meszki nie znoszą zapachu goździków, lawendy, wanilii lub migdałów,
 • czosnek – meszki nie lubią jego zapachu,
 • miseczki i butelki z octem i cukrem rozstawione na parapetach – zapach octu zwabia owady, które wchodzą do naczyń i w ten sposób topią się, To także dobry sposób na muszki owocówki.
 • gotowa pułapka na meszki ze specjalnym aromatycznym płynem – trzeba umieścić ją poza zasięgiem rączek dziecka i z dala od jedzenia,
 • ultradźwiękowy odstraszacz meszek – odstrasza owady w promieniu 100-200 metrów, chociaż dla człowieka jest niesłyszalny,
 • częste kąpiele w upalne dni – ludzki pot zwabia meszki,
 • zakładanie na spacery dziecku ubranek z długim rękawem i spodni zakrywających ciało,
 • zainstalowanie w oknach siatek (moskitier) zabezpieczających przed dostaniem się owadów do pomieszczeń,

  Skutecznym sposobem ochrony dziecka przed ukąszeniem meszek może być założenie na wózek lub łóżeczko moskitiery:

 • stosowanie środków odstraszających meszki – w aptekach są preparty na owady, które można stosować u dzieci,
 • udrażnianie rynien przy domu – wilgoć pozostała w nich to idealne miejsce na składanie jaj przez meszki.
Pamiętajmy o zrezygnowaniu z wieczornych spacerów z dzieckiem, zwłaszcza w okolicach jeziora lub rzeki, a kiedy już wychodzimy – o zakładaniu ubrań z długimi rękawami i nogawkami, w jasnych kolorach, które tak nie przyciągają meszek.
Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy