GRY

16 sprawdzonych sposobów, jak wychować smakosza

Nie zaciska ust na widok łyżki ani nie trzęsie się na zapowiedź kolejnej porcji kaszki. Po prostu je w sam raz. Możesz tak wychować swoje dziecko, choć nie zawsze jest to łatwe zadanie. Zobacz, 16 rad, jak możesz to osiągnąć.
maluch, jedzenie
Chcesz, aby twoje dziecko jadło z apetytem, nie gardziło tym, co zdrowe, nie domagało się fast foodu i słodyczy i ze smakiem sięgało po warzywa i owoce? To naprawdę jest możliwe.
Wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka zaprocentuje na resztę jego życia. Wprowadź je w waszym domu jak najwcześniej. Jeśli nie zrobiłaś tego, planując ciążę, lub w czasie, gdy spodziewałaś się dziecka – masz jeszcze szansę. Aby maluch chętnie się do nich stosował, muszą stać się normą dla wszystkich domowników. W małym dziecku jak w lusterku odbijają się wszystkie przyzwyczajenia rodziny. Utrwalenie zmian wymaga czasu. Kiedy zaczniesz je wprowadzać, nie poddawaj się. Kiedyś wreszcie się przyjmą.

1. Dostarczaj dziecku różnorodnych wrażeń smakowych

Maluchy mają dużo więcej kubków smakowych niż dorośli. Oswoisz w ten sposób dziecko z różnymi smakami i trafisz na jego ulubione.
Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.

2. Jeśli karmisz piersią, urozmaicaj swoją dietę

Udowodniono, że dzieci karmione piersią zdecydowanie chętniej próbują nieznanych pokarmów. Dzięki smakom i zapachom, które przenikają do mleka matki, szybciej niż maluchy karmione butelką oswajają się z różnymi smakami, a potem łatwiej je akceptują.

3. Podawaj posiłki o stałych porach

Postaraj się, aby dziecko jadło o ściśle określonych godzinach, po pewnym czasie jego organizm „zaprogramuje się” na przyjmowanie posiłków zawsze o tych samych porach.

4. Sadzaj do stołu wypoczęte dziecko

Maluch nie powinien odbywać dalekich, męczących spacerów bezpośrednio przed posiłkiem. Po spacerze lub intensywnej zabawie zarezerwuj kilkanaście minut na odpoczynek, a dopiero potem podaj obiad.

5. Nie każ długo czekać na jedzenie

Zorganizuj wszystko tak, by od razu, gdy dziecko usiądzie przy stole, mogło jeść. Maluchy nie lubią czekać, a zdenerwowanie lub zniecierpliwienie nie sprzyja dobremu apetytowi.

6. Postaraj się, by przynajmniej jeden posiłek cała rodzina jadła razem

W gronie najbliższych, ale też w towarzystwie innych dzieci, wszystko lepiej smakuje niż w samotności.

7. Nie porównuj malucha do jego chętniej jedzących kolegów

Dobrze, by w sferze jedzenia (i nie tylko) nie poczuł się gorszy od innych. Apetyt jest sprawą indywidualną – każde dziecko ma inny.

8. Pozwól dziecku jeść we własnym tempie i spokojnie delektować się tym, co podałaś

Nie poganiaj go. Robienie wyścigów, kto zje najwięcej i szybciej, nie sprzyja stworzeniu miłej atmosfery, wręcz odwrotnie.

9. Pochwal za zjedzony posiłek

Pamiętaj, że brak apetytu nie zależy od dziecka, nie jest również przewinieniem, za które trzeba się na nie gniewać.

Zobacz też: Jak mądrze chwalić dziecko?

10. Doceń znaczenie estetyki

Postaraj się nie tylko ładnie nakrywać do stołu, ale też zabawnie. Możesz domalować ketchupem buzię na kanapce, ułożyć piłkę z rzodkiewek albo wymyślać śmieszne nazwy potraw.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga na wiosenne alergie

Pomysły na pyszne śniadania