Kiedy kąpać dziecko
fot. AdobeStock

Kąpiel malucha tuż przed snem? To błąd, który popełnia wielu rodziców

Naukowcy znaleźli sposób, by lepiej się wysypiać. Warto ten sposób wypróbować także na dziecku!
Dominika Bielas
Kiedy kąpać dziecko
fot. AdobeStock
Nie każdy maluch jest zachwycony, gdy przychodzi pora do łóżka. Specjaliści zalecają, by wprowadzić rytuały dzięki, którym dziecko się wyciszy i lepiej zaśnie. Jednym z zalecanych elementów jest kąpiel, tyle że okazuje się, że większość rodziców może ją stosować nie do końca efektywnie.

Woda odpręża, ale jest jeden warunek

Inżynierowie biomedyczni z University of Texas w Austin twierdzą, że kąpiel ułatwiała zasypianie i poprawiała jakość snu tylko i wyłącznie, jeśli odbędzie się 1,5 godziny przed snem. Jak tłumaczą specjaliści, cykl snu i czuwania, a także temperatura ciała, podlegają rytmowi okołodobowemu. W ciągu dnia, gdy jesteśmy aktywni, temperatura jest nieco wyższa, niż w ciągu nocy (stan spoczynku). Ciepła kąpiel lub prysznic (40-42,5 stopni Celsjusza) stymuluje układ termoregulacyjny organizmu. Pobudza krążenie krwi i jej przepływ do krańcowych miejsc, czyli rąk i stóp, a to skutkuje usunięciem ciepła z organizmu, czyli spadkiem temperatury ciała. W ten sposób organizm jest gotowy do snu.

Cykl temperaturowy jest istotnym czynnikiem. Na podstawie analizy ponad 5 tys. badań naukowcy wyliczyli, że taka kąpiel 90 minut przed snem może skrócić czas zasypiania przeciętnie o 10 minut, a także poprawić wydajność snu oraz jego subiektywną jakość. Badania dotyczyły osób dorosłych, ale dlaczego by nie spróbować tej metody w przypadku naszych dzieci.
 

Co jeszcze pomaga dziecku wyciszyć się wieczorem?

  • Ograniczenie ilości bodźców sprawi, że i dziecko zwolni obroty. Zadbaj o to, by panowała względna cisza, okna były zasłonięte, a światło przytłumione, by panował spokój (np. wycisz telefon).
  • Bliskość mamy lub taty, krótka rozmowa, przytulanie i głaskanie dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i wyciszają.
  • Wieczorne czytanie bajek. Nawet niemowlaki lubią kojący głos rodzica, który czyta książkę, dlatego warto to robić , nawet jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe.
  • Szeptanie miłych słów lub opowiadanie do ucha bajek. Przytłumiony głos mamy i taty sprawia, że dziecko się uspokaja.
  • Kojąca muzyka taka jak kołysanki lub muzyka klasyczna również mogą być pomocne. Dobrym pomysłem jest także pozytywka.
  • Oglądanie rozgwieżdżonego nieba bardzo wycisza, dlatego warto je zorganizować w dziecięcym pokoju.

W sklepach znajdziesz lampki-projektory, wyświetlające różne obrazki, np. rozgwieżdżone niebo. Można też przykleić do sufitu fluorescencyjne gwiazdki, które delikatnie świeca po zgaszeniu światła.

Pamiętaj także, że tablet czy tv tuż przed snem dla starszaka nie jest najlepszym pomysłem. Niebieskie światło ekranu pobudza mózg i może utrudniać zasypianie.
Źródło: babyology.com.au​​

A jaki jest twój sposób na wyciszanie dziecka przed snem? [content:0_24475,0_21910,0_19738,0_26805:CMNews]
Redakcja poleca: Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film
Zobacz przegląd zabawek kąpielowych dla dzieci od malucha do przedszkolaka, dzięki którym wieczorny rytuał stanie się prawdziwą morską przygodą!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy