ząbkowanie niemowlaka
fot. Fotolia

Ząbkowanie u dziecka

Zwykle podczas ząbkowania maluszek ślini się, jest marudny, wkłada rączki do buzi i widać, że cierpi. Możesz mu pomóc!
ząbkowanie niemowlaka
fot. Fotolia
Rzadko przebiega niezauważalnie. Zwykle maluch ślini się, jest marudny, wkłada rączki do buzi i widać, że cierpi. Możesz mu pomóc!

Zęby zaczynają się pojawiać około piątego-siódmego miesiąca życia. Ząbkowanie u niemowląt zaczyna się już w trzecim miesiącu, ale są i takie, którym pierwszy ząbek wyrasta w jedenastym lub dwunastym miesiącu. Jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki (między piątym a siódmym miesiącem), ostatnie – w drugim i trzecim roku życia – trójki i trzonowe piątki.

Wydrukuj: Plan ząbkowania niemowlaka

Objawy ząbkowania u dziecka

Wyrzynanie mleczaków to bolesna sprawa. Ząb musi przebić dziąsło, które, uciskane od środka, staje się obrzęknięte i zaczerwienione, boli i swędzi. To stan zapalny. Ząbkowaniu towarzyszy też zwykle obfite ślinienie. Na bródce czasem pojawia się wysypka, wywołana drażniącym działaniem śliny.
Dziecko może mieć stan podgorączkowy albo gorączkę, a nawet biegunkę. Ale uwaga: te symptomy są często objawem infekcji (wywołanej przez obniżenie odporności w czasie ząbkowania), nie należy więc lekceważyć tych objawów! W ten sposób można zlekceważyć chorobę. Jeśli więc maluch ma gorączkę i biegunkę, zgłoś się z nim do lekarza!
Ząbkujący malec może stracić apetyt. Wkłada rączki do buzi, gryzie co popadnie, bo to koi ból i pomaga w wyrzynaniu się ząbków. Zdarza się, że te objawy występują na długo, zanim w buzi błyśnie pierwszy biały „guziczek”.
Redakcja poleca: Bolesne ząbkowanie
Zobacz jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.

Jak łagodzić objawy ząbkowania?

Ból dziąseł przy ząbkowaniu dzieci złagodzi masaż. Świetnie do tego nadaje się gryzaczek wypełniony wodą i schłodzony. Starszemu niemowlęciu możesz dać do gryzienia umytą i obraną marchewkę, pod warunkiem że dobrze sobie radzi z żuciem i łykaniem kawałków. Musisz pilnować, by się nie zaksztusiło! Możesz też sama palcem masować dziąsełka. Wystarczy umyć ręce i delikatnie rozcierać miejsce wokół wyrzynającego się ząbka (warto użyć przy tym żelu na ząbkowanie łagodzącego objawy ząbkowania). Ulgę maluchowi może przynieść także zmoczona zimną wodą i odciśnięta pielucha. Jej rogiem pocieraj dziąsło albo włóż malcowi chłodny rożek do buzi.

Czego unikać, gdy dziecko ząbkuje?

1. Pilnuj, by cierpiący brzdąc nie uderzał się dziąsełkami o coś twardego. Taki uraz może być przyczyną krwiaków.
2. W żadnym razie nie przyspieszaj wyrzynania się zębów, np. przecinając dziąsła!
3. W okresie ząbkowania szczególnie chroń też dziecko przed infekcjami. Każda choroba w tym czasie może zaostrzyć dolegliwości związane z ząbkowaniem.
4. Zabierz maluszka do lekarza, jeżeli mleczaki wyrastają krzywo lub zachodzą na siebie, a także wtedy gdy Twoja pociecha skończyła już roczek i nie ma jeszcze ani jednego ząbka.

Preparaty na ząbkowanie:

1. Preparaty do smarowania dziąseł, np.  Dentinox-N, Calgel, Bobodent.
2. Łagodne środki przeciwbólowe i uspokajające, np. Chamomilla-Dagomed (lek homeopatyczny w postaci granulek),
Viburcol (czopki homeopatyczne na stany niepokoju u niemowląt i dzieci oraz na bolesne ząbkowanie).
3. Leki o działaniu przeciwzapalnym (z ibuprofenem, np. Ibufen, Ibum). Pomagają, gdyż ząbkowaniu zwykle towarzyszy stan zapalny dziąsełek.

Polecamy: Masaż dziąseł na bolesne ząbkowanie
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy