Bolesne ząbkowanie
fot. AdobeStock

Co możemy zrobić, żeby ulżyć maluchowi w ząbkowaniu?

Wyrzynanie się pierwszych ząbków to trudny i uciążliwy okres dla dziecka i jego rodziców. Niestety ząbkowanie to często czas bólu, rozdrażnienia, płaczu i wielu niespokojnych chwil. Na szczęście są skuteczne sposoby na poradzenie sobie z dolegliwościami towarzyszącymi ząbkowaniu. 
Bolesne ząbkowanie
fot. AdobeStock
Zanim ucieszysz się na widok pierwszego mleczaka swojego dziecka, przygotuj się na to, że czas wyrzynania się pierwszych ząbków to trudne doświadczenie zarówno dla malucha, jak i rodziców. Niemowlę podczas ząbkowania często jest niespokojne, płaczliwe i rozdrażnione. To oczywiście przekłada się na nastrój i poddenerwowanie wszystkich domowników, wymęczonych nieprzespanymi nocami i zmartwionych cierpieniem maleństwa. Trudno dziwić się złej formie dziecka - wyrzynające się ząbki napierają na dziąsła, co powoduje ból, zaczerwienienie i opuchliznę. Co zrobić, by ząbkowanie było mniej uciążliwe?

Niespokojne ząbkowanie

Wyrzynające się ząbki powodują ból i dyskomfort u dziecka. Maluch wkłada rączki do buzi, żeby naciskiem na dziąsła złagodzić ból. Co gorsza, wychodzące ząbki mogą zostać potraktowane przez organizm dziecka jak ciało obce, prowadząc do lekkiego stanu zapalnego dziąseł, które stają się zaczerwienione i opuchnięte. Nic dziwnego, że maluch cierpi!

Niepokój dziecka podczas ząbkowania objawia się przede wszystkim płaczliwością i kłopotami z zasypianiem i  przesypianiem całej nocy. Do tego dochodzi rozdrażnienie malucha, które zakłóca normalny rytm dnia dziecka i całej rodziny. Czasami występuje stan podgorączkowy, dodatkowo wzmagający złe samopoczucie malca.


Jak pomóc ząbkującemu dziecku?

Jeśli twoje dziecko podczas ząbkowania ma obniżony nastrój, jest płaczliwe i źle sypia, poszukaj sposobu, by przynieść mu ulgę. Z pomocą przyjdzie  Viburcol, sprawdzony przez wielu rodziców środek, łagodzący stan napięcia w okresie ząbkowania. 

Ząbkowanie to trudne przeżycie także dla rodziców, bo oprócz zmęczenia, dochodzi smutek, że dziecko cierpi. Viburcol redukuje stany niepokoju i napięcia, co pozwala dzieciom lepiej spać i odzyskać apetyt, często zaburzony przez ból dziąseł. Spokój dziecka jest bezwzględnie najważniejszy dla rodziców, dlatego warto szukać metod i rozwiązań, które są skuteczne. Viburcol dostępny jest w kroplach i czopkach, możesz więc wybrać preparat wygodniejszy dla twojego dziecka.

Kiedy bolą dziąsła

Głównym powodem niepokoju i płaczliwości dziecka w czasie ząbkowania jest miejscowy ból dziąsła. Jeśli twój maluch pakuje wszystko do buzi, gryzie (nacisk dziąseł przynosi krótkotrwałą ulgę w bólu), a do tego ma problemy ze snem i stracił apetyt, nie czekaj, tylko sięgnij po sprawdzone sposoby radzenia sobie z bólem dziąseł podczas ząbkowania. Podaj dziecku schłodzony w lodówce gryzak, a jego dziąsła smaruj do 3 razy dziennie żelem Viburgel, łagodzącym stan zapalny dziąseł. Gdy okalająca dziąsła błona śluzowa staje cienka i zaczerwieniona, delikatnie posmaruj ją Viburgelem, masując dziąsełka dziecka. Możesz przechowywać ten preparat w lodówce, chłód przyniesie dodatkowe ukojenie. 


Ból dziąseł nierzadko utrudnia też dziecku ssanie, sprawiając, że maluch traci apetyt. W tym przypadku nałożenie żelu Viburgel przed posiłkiem znieczuli dziąsła i pozwoli dziecku bez przeszkód ssać pierś lub pić mleko z butelki. Viburgel działa miejscowo, przynosząc ulgę w bólu. Preparat jest oparty na naturalnych i bezpiecznych składnikach, dlatego możesz spokojnie stosować go w jamie ustnej dziecka. Pamiętaj też, by być blisko maleństwa, kiedy cierpi podczas ząbkowania – twoja obecność i bliskość są mu teraz szczególnie potrzebne. 

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy