Kaszlące dziecko
fot. Panthermedia

Najlepsze sposoby na kaszel – bez syropu

Czy wiesz, jak lekarze leczą kaszel u swoich dzieci? Wcale nie tak od razu sięgają po syrop na kaszel. Najpierw stosują domowe sposoby.
Sylwia Niemczyk
Kaszlące dziecko
fot. Panthermedia

Suchy kaszel trzeba łagodzić, jednak on u dzieci występuje bardzo rzadko. O wiele częściej - praktycznie przy każdym katarze - pojawia się kaszel mokry. Jego, odwrotnie, wcale nie staramy się stopować. Mokry kaszel jest naszym sprzymierzeńcem, bo pomaga wykrztusić wydzielinę z dróg oddechowych. Aby go pobudzić, warto podawać syropy rozrzedzające śluz (czyli tzw. syropy mukolityczne) i wykorzystać nasze metody.

Kaszel u niemowlaka.
Metoda: oklepywanie plecków

Oklepywanie pleców pomaga pozbyć się zapalnej wydzieliny przy mokrym kaszlu. Połóż dziecko na brzuszku, na swoich kolanach, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Złóż dłoń w łódkę (czasem lekarze mówią: w daszek) i oklepuj plecy i boki maluszka - zawsze w kierunku od pasa do karku. To pomoże pozbyć się śluzu z oskrzeli. Oklepywanie powinno trwać ok. 1-2 min. Jeśli dziecko zacznie wcześniej kasłać, przerwij zabieg dopóki nie ustanie atak kaszlu.

Redakcja poleca: #MamaBezPorównania: z tatą na kajaki [WIDEO]
Uprawianie sportów z dzieckiem jest ważne dla rodziców - wynika z badań IQS i Mamo, To Ja. A jak to wygląda w praktyce? Ten zabawny filmik wyjaśnia wszystko.

Kaszel u rocznego dziecka.
Metoda: łaskotki

Jeszcze skuteczniejsza niż oklepywanie, a do tego jaka przyjemna, będzie kuracja łaskotkowo-gilgotkowa. Łaskotki wskazane są zwłaszcza rano albo pól godziny po podaniu dziecku syropu mukolitycznego.Kiedy dziecko się śmieje, rozszerzają się jego płuca i wyzwalany jest odruch kaszlu. Oczywiście, takie zabawy są zakazane tuż po posiłku, bo najedzony maluch mógłby podczas ataku śmiechu zwymiotować.

Kaszel u przedszkolaka.
Metoda: skoki i pajacyki

To lepszy sposób niż nawet pięć syropów z apteki. Robienie pajacyków albo skoki w dal (ostatecznie skakanie z kanapy na podłogę) wyzwala lekkie drgania w oskrzelach, a to ułatwia odrywanie się wydzieliny. Zasada ta sama, co przy oklepywaniu, ale za to ile więcej radości!

Co jeszcze pomoże?

Każdemu maluchowi, bez względu na wiek, w odkrztuszaniu wydzieliny pomoże także picie większych porcji płynów. Przeziębione niemowlę możesz częściej przystawiać do piersi albo przepajać go wodą między posiłkami (jeżeli karmisz mieszanką). Starszemu dziecku proponuj czystą wodę – niech pije nawet niewiele, ale za to często.

Uwaga! Tylko nie wieczorem

Pobudzanie odruchu kaszlu jest niewskazane wieczorem (żadnych łaskotek, czy pajacyków). W nocy dziecko powinno odpoczywać i nabierać sił, a ataki kaszlu utrudniłyby mu przecież sen. Z tego samego powodu lekarze radzą, aby wieczorem nie nacierać pleców i klatki piersiowej maściami rozgrzewającymi: one także mogą prowokować kaszel. Lepiej nacieranie zostawić na rano, kiedy nawet wskazane będzie odkrztuszenie tego, co się przez noc nazbierało w drogach oddechowych chorego dziecka.


Miód na suchy kaszel

Badania prowadzone przez naukowców Penn State College of Medicine dowodzą, że małe dawki miodu gryczanego podawanego dzieciom przez snem, lepiej skutkują niż wiele syropów przeciwkaszlowych dostępnych bez recepty. Badacze są przekonani, że podany pół godziny przed snem miód zmniejsza częstotliwość i stopień natężenia kaszlu. Ten naturalny lek może jednak uczulać, dlatego nie podawaj go dziecku, dopóki nie skończy dwóch lat.

Ocena (9 ocen)

4.4
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zainspiruj się!

Gry i zabawy dla najmłodszych