fot. Edipresse

Sposoby na katar

Katar jest najczęściej wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może utrudniać oddychanie, zwłaszcza niemowlętom.
fot. Edipresse
Ostry nieżyt nosa, czyli katar, pojawia się u dziecka zazwyczaj na skutek zarażenia się od bliskich. Jest najczęściej wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Objawy

Sapka, obfita, śluzowa wydzielina z nosa, która spływa też do gardła, wywołując kaszel. Może ona utrudniać oddychanie, zwłaszcza młodszym niemowlętom, które nie potrafią oddychać przez usta.
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.


Leczenie kataru u niemowlęcia i starszego dziecka

Ważne jest przede wszystkim udrażnianie noska. Dzieci mają kłopoty z wydmuchiwaniem noska (niemowlęta w ogóle tego nie potrafią robić), częściej więc może dojść do tzw. nadkażeń bakteryjnych, kiedy na jedną infekcję nakłada się wtedy druga, pojawiają się powikłania - np. zapalenie ucha środkowego. Dlatego maluchom trzeba pomagać w wycieraniu nosa, nakłaniać, by wpierw wydmuchały do końca jedną dziurkę, potem drugą.

Niemowlętom zakrapla się do nosa sól fizjologiczną (rozpuszcza wydzielinę, która wypływa z noska i łatwo ją wytrzeć). Wygodne są też preparaty soli morskiej w aerozolu. Krople do nosa (dla niemowląt!) można stosować, gdy katar utrudnia sen lub ssanie. Podawaj je jak najkrócej, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia śluzówki. Błona śluzowa u dzieci jest szczególnie wrażliwa, dlatego niektórzy laryngolodzy są bezwzględnymi przeciwnikami stosowania kropli, niektórzy pozwalają od czasu do czasu i bardzo krótko ich używać, by dziecku ulżyć.

Bezpieczny jest homeopatyczny spray do nosa Euphorbium, można go stosować bez obaw o zniszczenie śluzówki. Odtyka nos i co najważniejsze nie piecze nawet bardzo podrażnionej skóry. Zdania co do stosowania gruszki do odsysania wydzieliny z nosa są podzielone. Dzieci bardzo nie lubią takich zabiegów, w dodatku łatwo skaleczyć i tak już podrażniona błonę śluzową noska. Wejście otworów nosowych można smarować maścią majerankową, która ułatwia oddychanie.

Aby ulżyć starszemu dziecku można zastosować inhalacje (po konsultacji z lekarzem), dobrze sprawdzają się inhalacje olejkiem sosnowym, pichtowym itp. Jeśli katar meczy niemowlę, można wkropić kilka kropel do miseczki z gorącą wodą, w pomieszczeniu w którym dziecko przebywa.


Jak pomóc dziecku przy katarze?

- pamiętaj o uzupełnianiu płynów w diecie malucha
- postaraj się, by podczas kataru maluch spał z głową uniesioną nieco wyżej (możesz podłożyć np. zwinięty ręcznik pod materacyk)
- pamiętaj o nawilżaniu powietrza w mieszkaniu by ułatwić dziecku oddychanie

Jak odróżnić zwykły katar od alergicznego?

- Wydzielina przy zwykłym katarze ma charakterystyczny żółtawy lub zielonkawy odcień, a przy alergicznym jest wodnista.

Zobacz także: inhalacje i nawilżanie
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy